Urlop ojcowski przysługuje także w razie adopcji dziecka
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawa Pracy MPiPS, przez przysposobienie między przysposabiającym a przysposobionym powstaje taki stosunek, jak między rodzicami a dziećmi. Dlatego z urlopu ojcowskiego, poza ojcem biologicznym dziecka, może skorzystać także ojciec, który przysposobił dziecko. Po stronie przysposabiających powstają wszelkie prawa i obowiązki właściwe dla rodziców biologicznych, m.in. obowiązek pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz odpowiedzialność za jego wychowanie i rozwój. Przysposobienie powoduje równocześnie zakończenie dotychczasowej władzy rodzicielskiej.
REKLAMA
O prawie rodzica adopcyjnego do urlopu ojcowskiego przesądza również art. 47 ustawy - Prawo o aktach stanu cywilnego. Na podstawie tego przepisu:
- do aktu urodzenia dziecka wpisuje się dodatkową wzmiankę o przysposobieniu,
- w odpisie skróconym aktu urodzenia dziecka wymienia się przysposabiających jako rodziców przysposobionego dziecka.
Urlop ojcowski przysługuje dopiero po wydaniu przez sąd orzeczenia o przysposobieniu dziecka. Natomiast w sytuacji przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej - urlop ojcowski nie przysługuje.
Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje ojcu adopcyjnemu tylko do czasu ukończenia przez adoptowane dziecko 12 miesięcy życia. Pracownik będzie mógł zatem skorzystać z urlopu ojcowskiego do dnia poprzedzającego dzień urodzin dziecka; np. gdy dziecko urodziło się 6 maja 2009 r., ojciec dziecka może wykorzystać urlop ojcowski do 5 maja 2010 r.
Źródło: kadry.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat