Czy kwota zwrotu kosztów odwołania z urlopu podlega opodatkowaniu
REKLAMA
REKLAMA
RADA
Refundacja dokonana na rzecz pracownika podlega zwolnieniu podatkowemu jako świadczenie o charakterze odszkodowawczym.
UZASADNIENIE
Wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Zrefundowanie pracownikowi kosztów pozostających w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu jest przewidziane w Kodeksie pracy. Ponieważ taka płatność na rzecz pracownika ma charakter odszkodowawczy i jest przewidziana w ustawie, będzie podlegać zwolnieniu podatkowemu. Pogląd ten potwierdził I Urząd Skarbowy w Bydgoszczy w piśmie z 29 września 2006 r. (PD2.2-415-35/06). Jednocześnie urząd zauważył, że nie w każdej sytuacji płatność na rzecz pracownika w związku z odwołaniem go z urlopu będzie korzystała ze zwolnienia. Zwolnienie podatkowe dotyczy bowiem tylko wydatków w wysokości faktycznie poniesionej przez pracownika i udokumentowanej. Pracodawca, który odda pracownikowi wydatki w wysokości wyższej niż poniesione i udokumentowane (np. rekompensując pracownikowi nieprzyjemności związane ze skróceniem zaplanowanego wypoczynku), musi taką nadwyżkę świadczenia opodatkować. Opodatkowana będzie też wypłata pracownikowi świadczeń niezwiązanych bezpośrednio z urlopem (np. zakup map), które pracodawca może pracownikowi zrekompensować, ale nie musi, gdyż żadne przepisy go do tego nie zobowiązują.
Urząd Skarbowy w Bydgoszczy dokonał interpretacji w indywidualnej sprawie. Niektórzy praktycy twierdzą, że takiej refundacji za przerwanie wypoczynku nie można uznać za przychód, gdyż mamy tu do czynienia ze zwrotem udokumentowanych wydatków, a nie z przysporzeniem po stronie pracownika. Idąc tym tropem, świadczenie to byłoby, jako niestanowiące przychodu, zwolnione ze składek na ZUS.
l art. 10-14, art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),
l art. 167 § 2 Kodeksu pracy,
l § 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Małgorzata Bedyńska
specjalista w zakresie płac i rozliczeń
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat