REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wliczyć wynagrodzenie za zlecenie do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika

Anna Michalska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarliśmy z naszym pracownikiem umowę zlecenia na okres od 1 października 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Pracownik zachorował 16 lutego br. Pierwsze zwolnienie zostało wystawione na okres od 16 do 23 lutego 2009 r., a następne od 24 lutego do 10 marca 2009 r. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

RADA

Autopromocja

Wynagrodzenie z umowy zlecenia powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego naliczonego za okres od 16 do 28 lutego 2009 r. Natomiast do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 10 marca 2009 r. nie powinni Państwo wliczać wynagrodzenia z umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Pracownik zawierający umowę zlecenia z pracodawcą podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym tak jak pracownik (art. 9 ust. 1 ustawy systemowej). Przychód z umowy zlecenia do ubezpieczeń społecznych jest traktowany jak przychód ze stosunku pracy. Dlatego wynagrodzenie z umowy zlecenia płatnik dolicza do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe.

Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, płatnik uwzględnia wynagrodzenie z umowy zlecenia. Jest to tzw. składnik wynagrodzenia przysługujący pracownikom do określonego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu płatnik świadczenia nie uwzględnia przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku należnego za okres po tym terminie. Dlatego wynagrodzenia z umowy zlecenia nie powinni Państwo uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres po upływie terminu trwania umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce oznacza to, że w przypadku gdy umowa zlecenia rozwiązuje się w trakcie zwolnienia lekarskiego, to za okres zwolnienia lekarskiego przypadającego po zakończeniu trwania umowy zlecenia podstawę wymiaru płatnik ustala na nowo, z tego samego okresu, ale z wyłączeniem wynagrodzenia ze zlecenia.

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia z umowy zlecenia za dany miesiąc płatnik wlicza wynagrodzenie w kwocie faktycznie wypłaconej. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku pracodawca wlicza wynagrodzenie z umowy zlecenia zawsze w kwocie faktycznie wypłaconej, nawet jeżeli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie w miesiącu z powodu nieobecności w pracy.

WAŻNE!

Przychód z umowy zlecenia płatnik świadczenia uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków w kwocie faktycznie wypłaconej w miesiącu.

Pracownik zachorował w lutym 2009 r. Dlatego do podstawy wymiaru wynagrodzenia powinni Państwo przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę wypłacone od lutego 2008 r. do stycznia 2009 r. oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacone za okres od października 2008 r. do stycznia 2009 r. Na podstawie tak ustalonej podstawy wymiaru powinni Państwo naliczyć wynagrodzenie chorobowe za okres od 16 do 28 lutego 2009 r.

Umowa zlecenia została rozwiązana 28 lutego 2009 r. Dlatego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 10 marca 2009 r. powinni Państwo ustalić ponownie z wyłączeniem wynagrodzenia z umowy zlecenia. Okres, z jakiego powinni Państwo ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego od 1 do 10 marca 2009 r., jest taki sam jak wcześniej dla wynagrodzenia za okres od 16 do 28 lutego, ale z wyłączeniem wynagrodzenia z umowy zlecenia.

• art. 9 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 14, poz. 75

• art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 22, poz. 120

Anna Michalska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA