REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wliczyć wynagrodzenie za zlecenie do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracownika

Anna Michalska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zawarliśmy z naszym pracownikiem umowę zlecenia na okres od 1 października 2008 r. do 28 lutego 2009 r. Pracownik zachorował 16 lutego br. Pierwsze zwolnienie zostało wystawione na okres od 16 do 23 lutego 2009 r., a następne od 24 lutego do 10 marca 2009 r. Czy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Wynagrodzenie z umowy zlecenia powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego naliczonego za okres od 16 do 28 lutego 2009 r. Natomiast do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 10 marca 2009 r. nie powinni Państwo wliczać wynagrodzenia z umowy zlecenia.

UZASADNIENIE

Pracownik zawierający umowę zlecenia z pracodawcą podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym tak jak pracownik (art. 9 ust. 1 ustawy systemowej). Przychód z umowy zlecenia do ubezpieczeń społecznych jest traktowany jak przychód ze stosunku pracy. Dlatego wynagrodzenie z umowy zlecenia płatnik dolicza do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na obowiązkowe ubezpieczenie chorobowe.

Ustalając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, płatnik uwzględnia wynagrodzenie z umowy zlecenia. Jest to tzw. składnik wynagrodzenia przysługujący pracownikom do określonego terminu (art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu płatnik świadczenia nie uwzględnia przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku należnego za okres po tym terminie. Dlatego wynagrodzenia z umowy zlecenia nie powinni Państwo uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za okres po upływie terminu trwania umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W praktyce oznacza to, że w przypadku gdy umowa zlecenia rozwiązuje się w trakcie zwolnienia lekarskiego, to za okres zwolnienia lekarskiego przypadającego po zakończeniu trwania umowy zlecenia podstawę wymiaru płatnik ustala na nowo, z tego samego okresu, ale z wyłączeniem wynagrodzenia ze zlecenia.

Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia z umowy zlecenia za dany miesiąc płatnik wlicza wynagrodzenie w kwocie faktycznie wypłaconej. Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku pracodawca wlicza wynagrodzenie z umowy zlecenia zawsze w kwocie faktycznie wypłaconej, nawet jeżeli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie w miesiącu z powodu nieobecności w pracy.

WAŻNE!

Przychód z umowy zlecenia płatnik świadczenia uwzględnia w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków w kwocie faktycznie wypłaconej w miesiącu.

REKLAMA

Pracownik zachorował w lutym 2009 r. Dlatego do podstawy wymiaru wynagrodzenia powinni Państwo przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pracę wypłacone od lutego 2008 r. do stycznia 2009 r. oraz wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacone za okres od października 2008 r. do stycznia 2009 r. Na podstawie tak ustalonej podstawy wymiaru powinni Państwo naliczyć wynagrodzenie chorobowe za okres od 16 do 28 lutego 2009 r.

Umowa zlecenia została rozwiązana 28 lutego 2009 r. Dlatego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za okres od 1 do 10 marca 2009 r. powinni Państwo ustalić ponownie z wyłączeniem wynagrodzenia z umowy zlecenia. Okres, z jakiego powinni Państwo ustalić podstawę wynagrodzenia chorobowego od 1 do 10 marca 2009 r., jest taki sam jak wcześniej dla wynagrodzenia za okres od 16 do 28 lutego, ale z wyłączeniem wynagrodzenia z umowy zlecenia.

• art. 9 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 14, poz. 75

• art. 36 ust. 1, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 22, poz. 120

Anna Michalska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA