REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

80 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego również dla pracownika po 50 roku życia

REKLAMA

Dnia 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy chorobowej, która różnicuje wysokość zasiłku chorobowego w zależności od przyczyny niezdolności do pracy, jak również miejsca leczenia.

Autopromocja

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm., dalej „ustawa chorobowa”), określa zasady i warunki ustalania prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej „ubezpieczenie chorobowe”). Ustawa chorobowa stanowi wycinek obowiązującego w Polsce prawa ubezpieczeń społecznych,  nieskodyfikowanego, aczkolwiek regulowanego za pomocą szeregu ustaw szczególnych i  przewiduje pięć zasadniczych rodzajów świadczeń przysługujących pracownikowi z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa: zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, macierzyński oraz opiekuńczy.

Dnia 1 stycznia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy chorobowej (Dz. U. z 2010 r. Nr 225, poz. 1463), dzięki której nowe brzmienie otrzymał jej art. 11, różnicujący wysokość zasiłku chorobowego w zależności od przyczyny niezdolności do pracy, jak również miejsca leczenia.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy oraz ustawy chorobowej, zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (przy spełnieniu określonych warunków także po jego ustaniu oraz w innym przypadkach określonych w ustawie chorobowej). Zasiłek ten przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni (w przypadku gruźlicy oraz w trakcie ciąży - 270 dni).

Warto przy tym dodać, że za czas niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego (w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia - do 14 dni), pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę, które wysokością odpowiada stopie procentowej zasiłku chorobowego (80% wynagrodzenia).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do czasu wejścia w życie nowelizacji, art. 11 ustawy chorobowej określał trzy stopy procentowe miesięcznej wysokości zasiłku chorobowego. Zasiłek ten wynosił co do zasady 80% podstawy wymiaru zasiłku, 70% podstawy wymiaru w przypadku pobytu w szpitalu oraz 100% podstawy wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożliwość jej wykonywania przypada w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi ich pobrania, a także gdy powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Nowelizacja odstąpiła od zasady jednolitej stopy procentowej wysokości zasiłku chorobowego, który przysługuje pracownikowi w przypadku choroby związanej z pobytem w szpitalu. Zasadą pozostanie zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru. Nie mniej jednak za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym pracownik, który ukończył 50 rok życia, otrzyma zasiłek chorobowy w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

Wprowadzona zmiana ma na celu zrównanie sytuacji prawnej pracowników mających taką samą podstawę wymiaru zasiłku (identyczne składniki wynagrodzenia), którzy otrzymywaliby takie same świadczenia - bez względu na to, czy jest im wypłacane wynagrodzenie za czas choroby przez pracodawcę, czy zasiłek chorobowy. Nowelizacja przyczyni się więc do wykluczenia dyskryminacji pracowników ze względu na wiek, dzięki czemu pracownicy w wieku powyżej 50 lat, których niezdolność do pracy wiąże się z pobytem w szpitalu, w okresie od 15 do 33 dnia choroby otrzymają zasiłek odpowiadający wysokości wynagrodzenia chorobowego pracowników przed 50 rokiem życia.

Warto też na koniec podkreślić, że opisana zmiana wysokości zasiłku chorobowego w związku z pobytem w szpitalu dotyczy wyłącznie pracowników, czyli osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Aneta Wrona - Kłoczko

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Interesują Cię również inne zmiany wprowadzone w ostatnim okresie do Kodeksu pracy? Zamów "Kodeks pracy z komentarzem 2011" - jednolity tekst ustawy ze szczegółowym komentarzem eksperta. To już czwarte wydanie opracowania, które cieszy się ogromną popularnością wśród specjalistów prawa pracy!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA