REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób obliczamy wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, gdy pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).

REKLAMA

Pod koniec miesiąca wypowiedziałem pracownikowi stosunek pracy z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, obowiązującego ze względu na zakładowy staż pracy tej osoby. Jednocześnie zwolniłem tę osobę z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia (nie chciałem, by zaogniała konflikty, których była źródłem). Pracownik ten zarabia 500 zł stałej podstawy oraz otrzymuje wynagrodzenie zmienne (prowizja). W jaki sposób mam ustalić wysokość wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik był zwolniony z pracy?

rada

Do wyliczenia wysokości wynagrodzenia stosujemy w takich przypadkach zasady służące do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie za ten miesiąc powinno uwzględniać nie tylko stałą część pensji, ale także otrzymywane prowizje. Jak wyliczyć wynagrodzenie - przedstawiono na przykładzie w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Przepisy określające zasady obliczania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, odpraw, odszkodowań itp. nie zawierają bezpośrednio regulacji dotyczących wyliczania wynagrodzenia w takich sytuacjach, jak przedstawiona w pytaniu. Dotyczą jednak kwestii zbliżonych, jak np. wyliczania wynagrodzeń:

l za czas do rozwiązania umowy o pracę, jeżeli został zastosowany okres wypowiedzenia krótszy od wymaganego,

l za okres wypowiedzenia lub za okres równy okresowi wypowiedzenia, przysługującego pracownikowi odwołanemu ze stanowiska,

oraz odszkodowania przysługującego pracownikowi z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

W sytuacji opisanej w pytaniu należy skorzystać z przepisów mających zastosowanie w wymienionych przypadkach. Przy ustalaniu wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy powinniśmy zatem zastosować zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Obliczając ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, bierzemy pod uwagę wynagrodzenie za pracę oraz inne świadczenia ze stosunku pracy poza ściśle wskazanymi w przepisach. W katalogu wyłączeń nie znalazło się ani wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, ani też tym bardziej premie wypłacane w zależności od wyników pracy. Wliczamy je zatem do tzw. zmiennych składników wynagrodzenia.

Posługujemy się tutaj współczynnikiem urlopowym, którego wysokość w 2007 r. wynosi 21.

Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się:

l dzieląc przeciętną z sumy miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik urlopowy, a następnie

l dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez 8, i potem

l mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Obliczając ekwiwalent, w przypadku gdy płaca pracownika składa się m.in. ze zmiennych składników wynagrodzenia, bierzemy pod uwagę składniki wynagrodzenia łącznie z trzech miesięcy poprzedzających dany miesiąc.

Wynagrodzenia, odszkodowania i inne należności, ustalane w wysokości wynagrodzenia za jeden dzień lub wielokrotności wynagrodzenia za jeden dzień, należy obliczyć, dzieląc miesięczną kwotę, ustaloną według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, przez współczynnik urlopowy, a następnie mnożąc przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie, odszkodowanie lub inna należność są ustalane.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że wypowiedzenie zostało wręczone w ostatnim dniu maja, a więc okres wypowiedzenia obejmuje cały czerwiec. Pracownik w ciągu trzech wcześniejszych miesięcy zarobił z tytułu prowizji:

l w maju - 1300 zł,

l w kwietniu - 1150 zł,

l w marcu - 1400 zł.

Stały składnik wynagrodzenia wynosi 500 zł.

Krok 1. Ustalanie przeciętnego wynagrodzenia

1300 zł + 1150 zł + 1400 zł = 3850 zł

3850 zł : 3 = 1283,33 zł

Do otrzymanego wyniku dodajemy stały składnik wynagrodzenia (500 zł):

1283,33 + 500 zł = 1783,33 zł

Krok 2. Dzielimy przeciętne wynagrodzenie przez współczynnik urlopowy

1783,33 zł : 21 = 84,92 zł

Jest to wynagrodzenie za jeden dzień pracy.

Krok 3. Wyliczenie wynagrodzenia za okres wypowiedzenia

Kwotę wynagrodzenia za jeden dzień pracy mnożymy przez liczbę dni do przepracowania w czerwcu 2007 r. (20 dni):

84,92 zł × 20 dni = 1698,40 zł

Należne pracownikowi wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, przy zwolnieniu go z obowiązku świadczenia pracy, wynosi w przedstawionym przykładzie 1698,40 zł.

l § 1-2a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2292

l § 15-19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1591

Marek Rotkiewicz

właściciel biura doradztwa prawno-kadrowego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

REKLAMA