reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > W jaki sposób obliczamy wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, gdy pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy

W jaki sposób obliczamy wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, gdy pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy

Pod koniec miesiąca wypowiedziałem pracownikowi stosunek pracy z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia, obowiązującego ze względu na zakładowy staż pracy tej osoby. Jednocześnie zwolniłem tę osobę z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia (nie chciałem, by zaogniała konflikty, których była źródłem). Pracownik ten zarabia 500 zł stałej podstawy oraz otrzymuje wynagrodzenie zmienne (prowizja). W jaki sposób mam ustalić wysokość wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik był zwolniony z pracy?

rada

Do wyliczenia wysokości wynagrodzenia stosujemy w takich przypadkach zasady służące do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Wynagrodzenie za ten miesiąc powinno uwzględniać nie tylko stałą część pensji, ale także otrzymywane prowizje. Jak wyliczyć wynagrodzenie - przedstawiono na przykładzie w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Przepisy określające zasady obliczania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy, odpraw, odszkodowań itp. nie zawierają bezpośrednio regulacji dotyczących wyliczania wynagrodzenia w takich sytuacjach, jak przedstawiona w pytaniu. Dotyczą jednak kwestii zbliżonych, jak np. wyliczania wynagrodzeń:

l za czas do rozwiązania umowy o pracę, jeżeli został zastosowany okres wypowiedzenia krótszy od wymaganego,

l za okres wypowiedzenia lub za okres równy okresowi wypowiedzenia, przysługującego pracownikowi odwołanemu ze stanowiska,

oraz odszkodowania przysługującego pracownikowi z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

W sytuacji opisanej w pytaniu należy skorzystać z przepisów mających zastosowanie w wymienionych przypadkach. Przy ustalaniu wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy powinniśmy zatem zastosować zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Obliczając ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, bierzemy pod uwagę wynagrodzenie za pracę oraz inne świadczenia ze stosunku pracy poza ściśle wskazanymi w przepisach. W katalogu wyłączeń nie znalazło się ani wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, ani też tym bardziej premie wypłacane w zależności od wyników pracy. Wliczamy je zatem do tzw. zmiennych składników wynagrodzenia.

Posługujemy się tutaj współczynnikiem urlopowym, którego wysokość w 2007 r. wynosi 21.

Ekwiwalent za niewykorzystany przez pracownika urlop wypoczynkowy oblicza się:

l dzieląc przeciętną z sumy miesięcznych wynagrodzeń przez współczynnik urlopowy, a następnie

l dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez 8, i potem

l mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Obliczając ekwiwalent, w przypadku gdy płaca pracownika składa się m.in. ze zmiennych składników wynagrodzenia, bierzemy pod uwagę składniki wynagrodzenia łącznie z trzech miesięcy poprzedzających dany miesiąc.

Wynagrodzenia, odszkodowania i inne należności, ustalane w wysokości wynagrodzenia za jeden dzień lub wielokrotności wynagrodzenia za jeden dzień, należy obliczyć, dzieląc miesięczną kwotę, ustaloną według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, przez współczynnik urlopowy, a następnie mnożąc przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie, odszkodowanie lub inna należność są ustalane.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że wypowiedzenie zostało wręczone w ostatnim dniu maja, a więc okres wypowiedzenia obejmuje cały czerwiec. Pracownik w ciągu trzech wcześniejszych miesięcy zarobił z tytułu prowizji:

l w maju - 1300 zł,

l w kwietniu - 1150 zł,

l w marcu - 1400 zł.

Stały składnik wynagrodzenia wynosi 500 zł.

Krok 1. Ustalanie przeciętnego wynagrodzenia

1300 zł + 1150 zł + 1400 zł = 3850 zł

3850 zł : 3 = 1283,33 zł

Do otrzymanego wyniku dodajemy stały składnik wynagrodzenia (500 zł):

1283,33 + 500 zł = 1783,33 zł

Krok 2. Dzielimy przeciętne wynagrodzenie przez współczynnik urlopowy

1783,33 zł : 21 = 84,92 zł

Jest to wynagrodzenie za jeden dzień pracy.

Krok 3. Wyliczenie wynagrodzenia za okres wypowiedzenia

Kwotę wynagrodzenia za jeden dzień pracy mnożymy przez liczbę dni do przepracowania w czerwcu 2007 r. (20 dni):

84,92 zł × 20 dni = 1698,40 zł

Należne pracownikowi wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, przy zwolnieniu go z obowiązku świadczenia pracy, wynosi w przedstawionym przykładzie 1698,40 zł.

l § 1-2a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy - Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost.zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2292

l § 15-19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1591

Marek Rotkiewicz

właściciel biura doradztwa prawno-kadrowego

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama