REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek za wysługę lat w zespole szkół

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bożena Styczyńska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy Zespołem Szkół, składającym się z LO, LP i technikum. Umowy o pracę zawierane są z nauczycielami w poszczególnych typach szkół. W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi dotyczącymi obliczania wysługi lat nauczycieli mamy następujące pytania: 1) Czy te same świadectwa pracy można zaliczyć do wysługi lat pracy zarówno w LO, LP, jak i technikum, jeśli w tych szkołach dany nauczyciel jest zatrudniony? 2) Czy, jeżeli nie jesteśmy macierzystą szkołą dla danego nauczyciela (zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin), możemy mu płacić za wysługę lat na podstawie dostarczonych nam świadectw pracy? 3) Mamy nauczyciela zatrudnionego wiele lat w Zespole, w technikum. W nowym roku szkolnym zawiera się z nim umowę w LO, gdyż tylko tam ma lekcje. Czy wysługa lat przechodzi mu w takiej wysokości, jaką miał w technikum, czy też musi sobie ją od nowa wypracowywać?
Ad 1. Okresy zatrudnienia z tych samych świadectw pracy mogą być wliczane do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w poszczególnych szkołach składających się na zespół szkół jedynie wtedy, gdy statut zespołu przyznaje im status odrębnych jednostek organizacyjnych, czyli samodzielnych pracodawców (art. 3 k.p. oraz uzasadnienie do wyroku SN z 4 lipca 2001 r., sygn. akt I PKN 523/00, OSNP 2003/10/246). W takim przypadku każda ze szkół powinna osobno wypłacać dodatek za wysługę lat i tym samym osobno naliczać okresy uprawniające do tego dodatku.
 
Inaczej jest, jeśli szkoły tworzące zespół szkół nie mają przymiotu samodzielnych pracodawców. Wtedy okresy zatrudnienia wynikające ze świadectw pracy powinny być wliczone do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w zespole szkół, a nie w poszczególnych szkołach wchodzących w jego skład. Pracodawcą wobec nauczycieli zatrudnianych w tych szkołach jest bowiem zespół szkół, a poszczególne szkoły są jedynie miejscem wykonywania pracy (uzasadnienie wyroku SN z 4 lipca 2001 r., sygn. akt I PKN 523/00, OSNP 2003/10/246). Wynika to z treści art. 62 ustawy o systemie oświaty, który przewiduje, że organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół, a dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki w myśl przepisów tej ustawy. W konsekwencji jest on upoważniony do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w imieniu pracodawcy będącego jednostką organizacyjną, którą jest zespół szkół (art. 31 § 1 k.p.). Dalej powoduje to, że dodatek za wysługę lat powinien być wypłacany przez zespół szkół, bez względu na to, w ilu szkołach wchodzących w jego skład nauczyciel jest zatrudniony.
 
Ad 2. Tak, zespół szkół może wypłacać dodatek za wysługę lat nauczycielowi, którego zatrudnia w niepełnym wymiarze czasu pracy i dla którego inna szkoła jest szkołą macierzystą. Ma tu bowiem zastosowanie § 7 ust. 2 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Przepis ten przewiduje, że jeśli nauczyciel pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Trzeba przy tym pamiętać, że do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony, a do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.
 
Gdy nauczyciel pracuje jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, wówczas do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia (§ 7 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy).
 
Ad 3. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wyjaśnienia dwóch kwestii: czy poszczególne szkoły wchodzące w skład zespołu szkół są odrębnymi jednostkami organizacyjnymi mającymi status samodzielnych pracodawców oraz czy nauczyciel podejmując pracę w LO nadal jest zatrudniony w technikum.
Jeśli poszczególne szkoły, składające się na zespół szkół, mają status samodzielnych pracodawców, to do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat przysługującego w LO należy wliczyć wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Wynika to z § 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Zasada ta powoduje, że nie trzeba na nowo liczyć okresów uprawniających.
Okres pracy w technikum można jednak zaliczyć tylko pod warunkiem, że ten stosunek pracy ustał. Działają tu bowiem zasady:
• zaliczania jedynie zakończonych okresów zatrudnienia, jeśli więc stosunek pracy w technikum trwa, nie może być zaliczony (§ 7 ust. 1 przytoczonego rozporządzenia),
• niezaliczania do okresu dodatkowego zatrudnienia okresów podstawowego zatrudnienia (§ 7 ust. 2 rozporządzenia).
 
Jeśli poszczególne szkoły, składające się na zespół szkół, nie mają statusu samodzielnych pracodawców, wtedy w ogóle nie może być mowy o dodatku za wysługę lat w LO. Dodatek ten jest bowiem wypłacany przez zespól szkół jako jedynego pracodawcę, bez względu na to, w jakich szkołach, wchodzących w jego skład, nauczyciel wykonuje pracę.

Bożena Styczyńska

PODSTAWY PRAWNE
• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1658)
• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 221, poz. 1615)
• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 220, poz. 1600)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. Nr 22, poz. 181; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 43, poz. 293)
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA