Jesteśmy Zespołem Szkół, składającym się z LO, LP i technikum. Umowy o pracę zawierane są z nauczycielami w poszczególnych typach szkół. W związku z wątpliwościami interpretacyjnymi dotyczącymi obliczania wysługi lat nauczycieli mamy następujące pytania:
1) Czy te same świadectwa pracy można zaliczyć do wysługi lat pracy zarówno w LO, LP, jak i technikum, jeśli w tych szkołach dany nauczyciel jest zatrudniony?
2) Czy, jeżeli nie jesteśmy macierzystą szkołą dla danego nauczyciela (zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin), możemy mu płacić za wysługę lat na podstawie dostarczonych nam świadectw pracy?
3) Mamy nauczyciela zatrudnionego wiele lat w Zespole, w technikum. W nowym roku szkolnym zawiera się z nim umowę w LO, gdyż tylko tam ma lekcje. Czy wysługa lat przechodzi mu w takiej wysokości, jaką miał w technikum, czy też musi sobie ją od nowa wypracowywać?
Ad 1. Okresy zatrudnienia z tych samych świadectw pracy mogą być wliczane do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w poszczególnych szkołach składających się na
zespół szkół jedynie wtedy, gdy statut zespołu przyznaje im status odrębnych jednostek organizacyjnych, czyli samodzielnych pracodawców (art. 3 k.p. oraz uzasadnienie do wyroku SN z 4 lipca 2001 r., sygn. akt I PKN 523/00, OSNP 2003/10/246). W takim przypadku każda ze szkół powinna osobno wypłacać dodatek za wysługę lat i tym samym osobno naliczać okresy uprawniające do tego dodatku.
Inaczej jest, jeśli szkoły tworzące zespół szkół nie mają przymiotu samodzielnych pracodawców. Wtedy okresy zatrudnienia wynikające ze świadectw pracy powinny być wliczone do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w zespole szkół, a nie w poszczególnych szkołach wchodzących w jego skład. Pracodawcą wobec nauczycieli zatrudnianych w tych szkołach jest bowiem zespół szkół, a poszczególne szkoły są jedynie miejscem wykonywania pracy (uzasadnienie wyroku SN z 4 lipca 2001 r., sygn. akt I PKN 523/00, OSNP 2003/10/246). Wynika to z treści art. 62 ustawy o systemie oświaty, który przewiduje, że organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół, a dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły lub placówki w myśl przepisów tej ustawy. W konsekwencji jest on upoważniony do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w imieniu pracodawcy będącego jednostką organizacyjną, którą jest zespół szkół (art. 31 § 1 k.p.). Dalej powoduje to, że dodatek za wysługę lat powinien być wypłacany przez zespół szkół, bez względu na to, w ilu szkołach wchodzących w jego skład nauczyciel jest zatrudniony.
Ad 2. Tak, zespół szkół może wypłacać dodatek za wysługę lat nauczycielowi, którego zatrudnia w niepełnym wymiarze czasu pracy i dla którego inna
szkoła jest szkołą macierzystą. Ma tu bowiem zastosowanie § 7 ust. 2 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek
wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do
wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Przepis ten przewiduje, że jeśli
nauczyciel pozostaje jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Trzeba przy tym pamiętać, że do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę lat nie wlicza się okresu pracy w innym zakładzie, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony, a do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia.
Gdy nauczyciel pracuje jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, wówczas do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia (§ 7 ust. 3 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy).
Ad 3. Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od wyjaśnienia dwóch kwestii: czy poszczególne szkoły wchodzące w skład zespołu szkół są odrębnymi jednostkami organizacyjnymi mającymi status samodzielnych pracodawców oraz czy nauczyciel podejmując pracę w LO nadal jest zatrudniony w technikum.
Jeśli poszczególne szkoły, składające się na zespół szkół, mają status samodzielnych pracodawców, to do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat przysługującego w LO należy wliczyć wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Wynika to z § 7 ust. 1 rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Zasada ta powoduje, że nie trzeba na nowo liczyć okresów uprawniających.
Okres pracy w technikum można jednak zaliczyć tylko pod warunkiem, że ten
stosunek pracy ustał. Działają tu bowiem zasady:
• zaliczania jedynie zakończonych okresów zatrudnienia, jeśli więc stosunek pracy w technikum trwa, nie może być zaliczony (§ 7 ust. 1 przytoczonego rozporządzenia),
• niezaliczania do okresu dodatkowego zatrudnienia okresów podstawowego zatrudnienia (§ 7 ust. 2 rozporządzenia).
Jeśli poszczególne szkoły, składające się na zespół szkół, nie mają statusu samodzielnych pracodawców, wtedy w ogóle nie może być mowy o dodatku za wysługę lat w LO. Dodatek ten jest bowiem wypłacany przez zespól szkół jako jedynego pracodawcę, bez względu na to, w jakich szkołach, wchodzących w jego skład, nauczyciel wykonuje pracę.
Bożena Styczyńska
PODSTAWY PRAWNE
• Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 227, poz. 1658)
• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 221, poz. 1615)
• Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 220, poz. 1600)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek
wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. Nr 22, poz. 181; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 43, poz. 293)
Komentarze(0)
Pokaż: