REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wczasy wykupione pracownikowi ze środków obrotowych są opodatkowane i oskładkowane

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nasz pracodawca zasponsorował pracownikowi wczasy. Wykupił wycieczkę w biurze podróży (nie mamy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych). Jest to nagroda za dobrze wykonywaną pracę. Czy wczasy wykupione przez pracodawcę należy uznać jako świadczenie w naturze i wykazać w PIT-11? Co ze składkami na ZUS?

RADA

Wartość zakupionych przez pracodawcę wczasów stanowi u pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający zarówno opodatkowaniu jak i oskładkowaniu. Jako świadczenie w naturze powinno być wykazane w informacji PIT-11.

UZASADNIENIE

Przychodami ze stosunku pracy są m.in. wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych świadczeń, a w szczególności różnego rodzaju dodatki, nagrody. Ufundowanie przez pracodawcę wycieczki jest dla pracownika dodatkową osobistą korzyścią, mieszczącą się w pojęciu przychodów z pracy. Ponieważ przepisy podatkowe nie przewidują żadnych zwolnień dla tego rodzaju dodatkowego świadczenia, trzeba je opodatkować na zasadach ogólnych.

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnych świadczeń są np. usługi zakupione, ich wyceny dokonuje się według cen zakupu. Wartość wykupionej wycieczki wynikająca z faktury z biura podróży powinna być więc doliczona do wynagrodzenia pracownika. Zaliczkę na podatek należy pobrać nie tylko od bieżącego wynagrodzenia, ale również od wartości wczasów. Może się więc okazać, że za miesiąc, w którym pracownik wypoczywał, otrzyma on wynagrodzenie w wysokości niższej niż zwykle.

Ponieważ podstawą wymiaru składek na ZUS jest przychód pracownika w rozumieniu przepisów podatkowych, od wartości świadczenia w naturze mają Państwo również obowiązek potrącić składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz zdrowotne. Do celów składkowych wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu, a w razie ich braku - jeżeli przedmiotem świadczeń są rzeczy lub usługi zakupione przez pracodawcę - według cen ich zakupu.

PRZYKŁAD

Pracodawca, chcąc nagrodzić najlepszego pracownika, opłacił mu w sierpniu wczasy za granicą. Cena usługi z faktury wyniosła 3500 zł. Wynagrodzenie miesięczne pracownika wynosi 4500 zł. W sierpniu płatnik potrącił mu zaliczkę na podatek dochodowy oraz składki na ZUS zarówno od wynagrodzenia za pracę, jak i od wartości wczasów. Łączna kwota przychodu wyniosła więc 8000 zł. W sierpniu pracownik otrzymał wynagrodzenie w wysokości 1946,31 zł, co wynika z następujących obliczeń:

8000 zł × 15,71% = 1256,80 zł (składki na ubezpieczenia społeczne),

8000 zł - 1256, 80 zł = 6743,20 zł (podstawa wymiaru składki zdrowotnej),

6743,20 zł - 108,50 zł = 6634,70 zł; po zaokrągleniu 6635 zł (podstawa opodatkowania),

(6635 zł × 19%) - 47,71 zł = 1212,94 zł (zaliczka na podatek dochodowy),

6743,20 zł × 9% = 606,89 zł (składka zdrowotna należna do ZUS),

6743,20 zł × 7,75% = 522,60 zł (składka zdrowotna podlegająca odliczeniu od podatku),

1212,94 zł - 522,60 zł = 690,34 zł; po zaokrągleniu 690 zł (zaliczka podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego).

Do wypłaty: 4500 zł - 1256,80 zł - 690 zł - 606,89 zł = 1946,31 zł.

Po zakończeniu roku podatkowego lub w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu pobrania ostatniej zaliczki na podatek, jeżeli zatrudnienie ustało w trakcie roku, pracodawca ma obowiązek sporządzić dla pracownika imienną informację o uzyskanych przychodach, pobranych zaliczkach na podatek oraz potrąconych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (PIT-11). W informacji tej pracodawca musi więc wykazać wszystkie przekazane pracownikowi w ciągu roku świadczenia, w tym także wartość świadczeń w naturze oraz obowiązkowe potrącenia na rzecz budżetu państwa.

- art. 11 ust. 2a, ust. 2b, art. 12 ust. 1, art. 32, art. 39 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

- § 1, § 3 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.).

Izabela Nowacka

specjalista w zakresie kadr i płac

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA