| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy podlegają zwolnieniu odsetki od wynagrodzenia wypłaconego pracownikom po terminie

Czy podlegają zwolnieniu odsetki od wynagrodzenia wypłaconego pracownikom po terminie

Nasza firma miała przejściowe problemy finansowe, z tego powodu nie zapłaciliśmy w terminie wynagrodzenia naszym pracownikom. Wypłata nastąpiła z miesięcznym opóźnieniem. Czy jesteśmy zobowiązani zapłacić pracownikom z tego tytułu odsetki? Czy podlegają one opodatkowaniu?


RADA

Tak. W przedstawionym stanie faktycznym są Państwo zobowiązani do zapłaty odsetek za nieterminową wypłatę wynagrodzeń. Odsetki te będą podlegały zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

UZASADNIENIE

Stosowanie do art. 12 updof za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

• wynagrodzenia zasadnicze,

• wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,

• różnego rodzaju dodatki,

• nagrody,

• ekwiwalenty za niewykorzystany urlop

• wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, oraz

• świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Jak widać, przychody z wykonywanej pracy rozumiane są przez ustawodawcę bardzo szeroko. Są to zarówno świadczenia pieniężne (wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne), jak i wartość świadczeń niepieniężnych.

Pracodawca zobowiązany jest do zapłaty odsetek od wynagrodzeń, które nie zostały zapłacone w terminie. W takim przypadku odsetki nalicza się w ustawowej wysokości (art. 300 k.p. w zw. z art. 481 § 2 k.c.). Wysokość odsetek ustawowych określona jest w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych z 13 października 2005 r. Obecnie wynoszą one 11,5%. Jednak jeżeli w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy są zapisy określające odsetki w wysokości wyższej od ustawowej, to pracodawca ma obowiązek je stosować.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem m.in. dochodów wymienionych w katalogu dochodów zwolnionych. W katalogu tym znalazły się odsetki wypłacone pracownikowi z tytułu spóźnionego wynagrodzenia. W art. 21 ust. 1 pkt 95 updof czytamy, że wolne od podatku są:

odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 updof.

W kwestii zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odsetek płaconych z tytułu wypłaty pracownikowi wynagrodzenia z opóźnieniem wypowiadały się również organy podatkowe. W piśmie Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi z 16 lutego 2006 r. nr ŁUS II-2-415/45/05/AG czytamy, że:

(...) zgodnie z art. 12 ust. 1 updof za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy (....) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Do tak zdefiniowanych przychodów ze stosunku pracy należy również zaliczyć odsetki wypłacone pracownikowi z tytułu opóźnienia w wypłacie wynagrodzeń.

W związku z powyższym należy uznać, że odsetki od zaległych wynagrodzeń są źródłem przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 updof, stanowią przychód określony w art. 12 ust. 1 i na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 updof korzystają ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (...).

• art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793

• art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 89, poz. 589

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »