Czy premię uznaniową należy wliczać do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Z zasad wypłaty premii uznaniowych, które obowiązują w Państwa firmie, wynika, że premii uznaniowych nie należy wliczać do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy, w tym do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego, ponieważ nie są pomniejszane za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
UZASADNIENIE
Warunkiem wliczania premii do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy jest ustalenie zasad obowiązujących w zakładzie pracy przy wypłacaniu premii oraz pomniejszanie wysokości należnej premii za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Wypłata premii nie jest uregulowana w Państwa zakładzie. W przyjętych w Państwa zakładzie zasadach wypłacania premii, premia nie jest pomniejszona za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Wynagrodzenie chorobowe i zasiłki mają odtworzyć te składniki wynagrodzenia, do których pracownik miałby prawo w trakcie zdolności do pracy. Trybunał Konstytucyjny rozpatrując, czy art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej jest zgodny z Konstytucją RP, stwierdził w wyroku z 3 grudnia 2007 r. (SK 45/06), że świadczenia zasiłkowe mają zastępować tylko te składniki wynagrodzenia, które nie są wypłacane w okresie, gdy pracownik nie może wykonywać pracy. Trybunał równocześnie uznał, że art. 41 ust. 1 nie narusza Konstytucji RP.
Premia wypłacana w Państwa zakładzie nie jest pomniejszana za czas nieobecności w pracy z powodów usprawiedliwionych, w tym z powodu niezdolności do pracy w związku z koniecznością opieki nad chorym dzieckiem. Wypłacana jest okazjonalnie, a o podjęciu decyzji o jej wypłacie każdorazowo decyduje właściciel firmy. Dlatego nie należało jej wliczać do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego pracownika.
Nie ma obiektywnych kryteriów, które pozwoliłyby pracownikom dochodzić wypłaty premii uznaniowej. Takiej możliwości nie mają Państwa pracownicy, ponieważ o przyznaniu premii uznaniowych za każdym razem samodzielnie decyduje pracodawca.
Takich premii uznaniowych, których zasady wypłaty nie zostały w żaden sposób uregulowane w wewnętrznych przepisach o wynagradzaniu albo nie są pomniejszane za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie można uwzględniać przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego.
• art. 41 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).
Edyta Pisarczyk
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat