REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca musi zapłacić za prezenty dla pracowników z własnej kieszeni

BW
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem właścicielem prywatnej firmy zatrudniającej ponad 30 pracowników. Firma istnieje już od 20 lat, więc zatrudniam także osoby mające uprawnienia do wcześniejszych emerytur.

Pracownicy zatrudnieni w moim zakładzie obawiają się utraty uprawnień emerytalnych, więc po ogłoszeniu nowej, wyższej kwoty bazowej wiele osób w marcu złożyło wnioski o przejście na wcześniejszą emeryturę. Chcę specjalnie uczcić ich odejście z pracy. Planuję nie tylko kupić im okolicznościowe upominki, ale także przygotować z tej okazji poczęstunek. Nie bez znaczenia jest fakt, że wielu z tych pracowników znam od dziecka, bowiem pracowali jeszcze u mojego ojca. Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych można sfinansować upominki związane z przejściem na emeryturę naszych pracowników oraz związane z tym uroczystości?

Autopromocja

CZYTELNICY RADZĄ

Anna: Niestety nie możesz. Przepisy jednoznacznie mówią, że Fundusz Świadczeń Socjalnych, jak sama nazwa wskazuje, może być przeznaczany wyłącznie na działalność socjalną. Niestety ani prezenty dla pracowników przechodzących na emeryturę, ani tym bardziej impreza pożegnalna nie mogą być finansowane z tych środków.

Jan: Z Funduszu Świadczeń Socjalnych można dofinansowywać wczasy pracowników, zapłacić za karnety na basen czy siłownię. Jeżeli chce pan zorganizować imprezę, musi pan zapłacić z własnej kieszeni.

PIP WYJAŚNIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zm.) fundusz jest przeznaczony na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z jego środków oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych. Obowiązek utworzenia Funduszu Świadczeń Socjalnych mają pracodawcy, którzy 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Pracodawcy zatrudniający poniżej 20 osób mogą dobrowolnie tworzyć fundusz lub też wypłacać świadczenie urlopowe. Działalność socjalna obejmuje m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialno-rzeczowej lub finansowej.

W przypadku finansowania świadczeń dla pracowników z tego funduszu, pracodawca musi pamiętać o szczególnych zasadach ich przyznawania. Firma przy udzielaniu pomocy musi się kierować sytuacją materialną i rodzinną pracownika. W praktyce oznacza to, że pracodawca ze środków ZFŚS nie może dokonać zakupów o jednakowej wartości dla wszystkich pracowników. Można natomiast z zakładowego funduszu sfinansować np. paczki świąteczne z artykułami spożywczymi dla pracowników w trudnej sytuacji materialnej, gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza określonej kwoty. Oznacza to, że decydującym kryterium o przyznaniu pomocy jest sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osób uprawnionych. Zasadę tę określa art. 8 wymienionej wyżej ustawy. W definicji tej nie mieści się zatem organizacja imprez okolicznościowych i zakup upominków z okazji przejścia pracownika na emeryturę. Nie ma jednak przeszkód, żeby wydatki te zostały pokryte ze środków własnych pracodawcy. W praktyce więc, jeśli pracodawca chce przygotować taką imprezę, to oczywiście może to zrobić, ale musi poszukać innych źródeł finansowania.

BW

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  MFiPR: Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO, z pierwszego wniosku

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. Polacy wciąż oszukują

  Polacy wciąż oszukują. W ubiegłym roku ZUS wstrzymał zasiłki chorobowe na kwotę ponad 29 mln złotych. ZUS coraz częściej kontroluje zwolnienia lekarskie.

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  REKLAMA