REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie okresy podróży służbowej zaliczyć do czasu pracy

Piotr Matwiejczyk
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wysłaliśmy naszych serwisantów do jednego z kontrahentów, którego siedziba znajduje się w innym mieście. Pracownicy wyjechali w piątek o godz. 14.00. Do naszego partnera przyjechali ok. godz. 21.30. i o godz. 22.00 rozpoczęli naprawę maszyny. Praca trwała do godz. 2.00 w nocy. W sobotę pracownicy przystąpili do pracy od godz. 8.00 i naprawę zakończyli o godz. 14.00. Po wykonaniu pracy serwisanci wrócili do domu w sobotę ok. godz. 20.00. Jak mamy rozliczyć czas ich pracy? Normalnie serwisanci pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

RADA

Autopromocja

Do czasu pracy pracowników powinni Państwo zaliczyć czas podróży w godz. od 14.00 do 16.00 w piątek oraz czas faktycznej pracy, czyli godziny od 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę, a także godziny od 8.00 rano do 14.00 w sobotę.

UZASADNIENIE

Podróżą służbową jest wykonywanie - na polecenie pracodawcy - zadań służbowych (pracy) poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, albo poza stałym miejscem świadczenia pracy. Czas podróży służbowej można podzielić na 3 okresy:

- czas dojazdu do miejsca świadczenia pracy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- czas świadczenia pracy,

- czas powrotu do stałego miejsca świadczenia pracy lub zamieszkania pracownika.

Czas podróży służbowej nie jest równoznaczny z czasem pracy pracownika, gdyż czas dojazdu do miejsca, w którym praca jest świadczona i czas powrotu do miejsca stałego wykonywania pracy lub miejsca zamieszkania pracownika nie jest czasem pracy, chyba że okres ten pokrywa się z czasem pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy danego pracownika lub w tym czasie pracownik wykonywał pracę.

Zatem w przedstawionej przez Państwa sytuacji czasem pracy będzie czas między godz. 14.00 a 16.00 w piątek oraz okresy między godz. 22.00 w piątek a 2.00 w sobotę i między 8.00 a 14.00 w sobotę.

Do prawidłowego rozliczenia czasu pracy konieczne jest ustalenie, od kiedy dla pracownika rozpoczyna się i kończy doba pracownicza rozumiana jako 24 kolejne godziny, zaczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W przedstawionym przypadku doba pracownicza serwisantów rozpoczyna się o godzinie 8.00 w piątek, a następna w sobotę od godziny 8.00.

Mając to na uwadze, praca serwisantów od godziny 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę oraz od godziny 8.00 do 14.00 w sobotę będzie pracą w nadgodzinach. Przy czym praca od godziny 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę jest pracą w tej samej dobie pracowniczej.

Zasadniczo za pracę w nadgodzinach pracownikowi przysługuje czas wolny, a w razie jego nieudzielenia, dodatek z tytułu pracy w nadgodzinach. W przedstawionych przez Państwa okolicznościach w zamian za pracę wykonywaną w godzinach od 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę powinni Państwo udzielić pracownikowi - na jego wniosek - czasu wolnego w takim wymiarze, jaki przepracował, tj. w wymiarze 4 godzin. Jeśli udzielą Państwo czasu wolnego bez wniosku pracownika, wówczas powinien on być przyznany w proporcji 1:1,5 za każdą godzinę pracy, czyli powinno to być 6 godzin.

W przypadku gdy nie udzielą Państwo pracownikowi czasu wolnego, są Państwo zobowiązani do wypłacenia mu normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny wraz z dodatkiem z tytułu pracy w nadgodzinach. Jego wysokość będzie wynosiła 50% wynagrodzenia, a gdyby praca była wykonywana w godzinach, które są u Państwa w zakładzie określane jako pora nocna (z pytania nie wynika, w jakich godzinach obowiązuje u Państwa pora nocna) - dodatek będzie wynosił 100%. Gdyby praca była wykonywana w porze nocnej, pracownicy powinni otrzymać jeszcze dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Za pracę w sobotę między godz. 8.00 a 14.00 powinni Państwo udzielić pracownikowi, w terminie z nim uzgodnionym, całego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku gdy nie udzielą Państwo dnia wolnego, powinni Państwo wypłacić pracownikom wynagrodzenie za każdą godzinę wraz ze 100% dodatkiem z tytułu pracy w nadgodzinach.

- art. 775, art. 132, art. 1511 § 1 i § 2, art. 1512, art. 1513, art, 1517 § 1, art. 1518 § 1 Kodeksu pracy.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej (oraz ewentualnego pobytu w miejscowości) nie jest pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlega wliczeniu do jego normy (nie może być od niej „odliczony”), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy ma w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczupla limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku. (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie - trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W związku z przerwą w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl Ministerstwo Finansów w piątek poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA