Choroba pracownika a wyrównanie wynagrodzenia
REKLAMA
REKLAMA
Nie, pracodawca nie powinien wyrównywać wypłacanego wynagrodzenia do wysokości minimum ustawowego.
REKLAMA
Pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (na cały etat) powinien otrzymywać wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w 2008 r. wynosi 1126 zł (art. 6 ust. 1 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, dalej: ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę). Ustalając, czy rzeczywiście tyle miesięcznie otrzyma, należy zsumować wszystkie składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez Główny Urząd Statystyczny (art. 6 ust. 4 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Zapamiętaj!
Ustalając wysokość wynagrodzenia, nie uwzględnia się jedynie, choć figurują w wykazie GUS, nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych i rentowych oraz wynagrodzenia za godziny nadliczbowe (art. 6 ust. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę).
Gdy w danym miesiącu z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia, to pracownikowi należy się wyrównanie. Tak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nie będzie więc ono przysługiwało, gdy nieosiągnięcie poziomu minimum ustawowego wynika z faktu wypłacenia wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Te są bowiem niższe ustawowo od normalnego wynagrodzenia (art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy), wypłacanego gdy pracownik normalnie pracuje. Pracownik w danym miesiącu otrzymuje zatem mniejsze wynagrodzenie nie dlatego, że nastąpiła jedna z sytuacji powodujących obowiązek jego wyrównania do minimum ustawowego, lecz z uwagi na chorobę. Dlatego pracodawca nie musi dokonywać wyrównania.
Podstawy prawne
• Ustawa z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 157, poz. 1314)
• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat