REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zaliczka na PIT wpływa na wysokość pensji

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jaką dostanę kwotę netto z wynagrodzenia o pracę przy 12 tys. zł brutto. Czy ta kwota zmieni się po kilku miesiącach, gdy będę przekraczać próg 19, 30, 40 proc. skali PIT?

ROBERT MRÓWKA

REKLAMA

Autopromocja

doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus

Tak

Kwoty pobranych zaliczek wpływają na wysokość wypłacanego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie netto za pierwszy miesiąc, jakie otrzyma pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy założeniu, że przysługuje mu gratyfikacja za świadczoną pracę w kwocie brutto 12 tys. zł, wyniesie obecnie 8327,87 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pensja brutto podlega w pierwszej kolejności pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne. Łącznie jest to 13,71 proc. podstawy naliczenia, co powoduje, że na te tytuły z kwoty wynagrodzenia brutto musimy przeznaczyć 1645,20 zł. Od kwoty, jaka nam pozostała po dokonaniu tych potrąceń, czyli 10 354,80 zł, musimy jeszcze wyliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Stanowi ona 9 proc. od kwoty wynagrodzenia brutto, pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. W naszym przypadku będzie to 931,93 zł.


Zasadą jest, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne podlega ograniczeniu do wysokości naliczonej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jednak ma to miejsce w przypadku wynagrodzenia brutto mniejszego niż minimalne wynagrodzenie za pracę, tj. 1126 zł. Ostatnim obligatoryjnym potrąceniem, z jakim musimy się liczyć, jest wspomniana już zaliczka na PIT. Z konstrukcji obliczania tej zaliczki wynika, że w pierwszej kolejności od uzyskanego przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne odliczyć możemy koszty uzyskania przychodu. W odniesieniu do umowy o pracę wynoszą one 111,25 zł, jeżeli pracownik pracuje w tej samej miejscowości, w której mieszka bądź 139,06 zł, jeżeli dojeżdża z innej miejscowości.

REKLAMA


Po ustaleniu wysokości kosztów możemy przystąpić do obliczenia należnej zaliczki. Wynosić ona będzie 1095 zł. Wartość ta wynika z zastosowania stawki podatku w wysokości 19 proc. do uzyskanego dochodu [(10 354,80 - 111,25) x 19 proc.] i pomniejszenia tak uzyskanej kwoty o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne w części podlegającej odliczeniu, czyli 7,75 proc. podstawy jej wymiaru [10 354,80 x 7,75 proc. = 802,50] oraz równowartość ulgi - 48,90 zł.


Pamiętać musimy przy tym o konieczności zaokrąglania zarówno podstawy opodatkowania, jak i samego podatku do pełnych złotych. Stąd po tych wszystkich wyliczeniach pozostaje nam kwota wynagrodzenia netto 8327,87 zł. W miarę upływu czasu i otrzymywania kolejnych wynagrodzeń w trakcie roku podatkowego wystąpić mogą dwa czynniki, które spowodują, że kwota do wypłaty będzie się w sposób istotny różnić od wyliczonej. Będą to przekroczenie pierwszego i drugiego progu podatkowego oraz przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przekroczenie progu podatkowego (I - 44 490 zł; II - 85 528 zł) skutkować będzie koniecznością poboru podatku według odpowiednio wyższej stawki, czyli 30 lub 40 proc.

EWA MATYSZEWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA