REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zaliczka na PIT wpływa na wysokość pensji

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jaką dostanę kwotę netto z wynagrodzenia o pracę przy 12 tys. zł brutto. Czy ta kwota zmieni się po kilku miesiącach, gdy będę przekraczać próg 19, 30, 40 proc. skali PIT?

ROBERT MRÓWKA

Autopromocja

doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego i Rachunkowości Dominus

Tak

Kwoty pobranych zaliczek wpływają na wysokość wypłacanego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie netto za pierwszy miesiąc, jakie otrzyma pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy założeniu, że przysługuje mu gratyfikacja za świadczoną pracę w kwocie brutto 12 tys. zł, wyniesie obecnie 8327,87 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pensja brutto podlega w pierwszej kolejności pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne. Łącznie jest to 13,71 proc. podstawy naliczenia, co powoduje, że na te tytuły z kwoty wynagrodzenia brutto musimy przeznaczyć 1645,20 zł. Od kwoty, jaka nam pozostała po dokonaniu tych potrąceń, czyli 10 354,80 zł, musimy jeszcze wyliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Stanowi ona 9 proc. od kwoty wynagrodzenia brutto, pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. W naszym przypadku będzie to 931,93 zł.


Zasadą jest, że kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne podlega ograniczeniu do wysokości naliczonej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jednak ma to miejsce w przypadku wynagrodzenia brutto mniejszego niż minimalne wynagrodzenie za pracę, tj. 1126 zł. Ostatnim obligatoryjnym potrąceniem, z jakim musimy się liczyć, jest wspomniana już zaliczka na PIT. Z konstrukcji obliczania tej zaliczki wynika, że w pierwszej kolejności od uzyskanego przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne odliczyć możemy koszty uzyskania przychodu. W odniesieniu do umowy o pracę wynoszą one 111,25 zł, jeżeli pracownik pracuje w tej samej miejscowości, w której mieszka bądź 139,06 zł, jeżeli dojeżdża z innej miejscowości.


Po ustaleniu wysokości kosztów możemy przystąpić do obliczenia należnej zaliczki. Wynosić ona będzie 1095 zł. Wartość ta wynika z zastosowania stawki podatku w wysokości 19 proc. do uzyskanego dochodu [(10 354,80 - 111,25) x 19 proc.] i pomniejszenia tak uzyskanej kwoty o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne w części podlegającej odliczeniu, czyli 7,75 proc. podstawy jej wymiaru [10 354,80 x 7,75 proc. = 802,50] oraz równowartość ulgi - 48,90 zł.


Pamiętać musimy przy tym o konieczności zaokrąglania zarówno podstawy opodatkowania, jak i samego podatku do pełnych złotych. Stąd po tych wszystkich wyliczeniach pozostaje nam kwota wynagrodzenia netto 8327,87 zł. W miarę upływu czasu i otrzymywania kolejnych wynagrodzeń w trakcie roku podatkowego wystąpić mogą dwa czynniki, które spowodują, że kwota do wypłaty będzie się w sposób istotny różnić od wyliczonej. Będą to przekroczenie pierwszego i drugiego progu podatkowego oraz przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Przekroczenie progu podatkowego (I - 44 490 zł; II - 85 528 zł) skutkować będzie koniecznością poboru podatku według odpowiednio wyższej stawki, czyli 30 lub 40 proc.

EWA MATYSZEWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  Obowiązek raportowania ESG już za 2024 rok. Jak mierzyć oddziaływanie biznesu na otoczenie społeczne i środowisko?

  Dyrektywa ds. sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), opublikowana w grudniu 2022 r., nakłada na firmy obowiązek ujawniania konkretnych informacji pozafinansowych. Regulacje w zakresie ESG zaczną obowiązywać już od 2024 roku. Dzisiaj decydenci nie zastanawiają się czy mierzyć skalę oddziaływania biznesu na otoczenie społeczne i środowisko, ale jak to realnie robić. 

  Obniżony VAT dla branży beauty. MF wyda w marcu nowe rozporządzenie

  Rozporządzenie, którego celem jest wprowadzenie obniżonej, 8-proc. stawki VAT na usługi branży beauty zostanie wydane w marcu. Tak wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac Ministerstwa Finansów.

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online w dniu 27 lutego, z cyklu Kawa z INFORLEX

  Jak udoskonalić procesy HR? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu Kawa z INFORLEX, które odbędzie się w dniu 27 lutego br.

  Twój e-PIT - ulga na dziecko urodzone w 2023 roku. Czy jest uwzględniona?

  Czy w usłudze Twój e-PIT jest automatycznie uwzględniona ulga na dziecko urodzone w 2023 roku?

  11 mln zł zaległego podatku CIT - tyle zapłaciła spółka po kontroli KAS

  Kontrola KAS wykazała nieprawidłowości przy rozliczeniu podatku CIT. Spółka wpłaciła do budżetu państwa ponad 11 mln zł zaległego podatku.

  REKLAMA