reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Jak uzupełnić wynagrodzenie pracownika w stawce godzinowej

Jak uzupełnić wynagrodzenie pracownika w stawce godzinowej

Zatrudniamy pracownika od 1 marca 2008 r. Przysługuje mu wynagrodzenie za pracę określone w stawce godzinowej - 25 zł za godzinę. W kwietniu 2008 r. pracował 156 godzin. Przez 4 dni był na urlopie bezpłatnym. Zgodnie z harmonogramem powinien w kwietniu pracować przez 188 godzin. Chorował od 28 maja do 3 czerwca 2008 r. W różnych dniach ma do przepracowania różną liczbę godzin. Dlatego nie zawsze pracuje we wszystkie dni robocze. Jak w tym przypadku uzupełnić wynagrodzenie za kwiecień, które muszę wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego?


RADA

Wyliczając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, powinni Państwo wynagrodzenie pracownika za kwiecień br. uzupełnić. Wynagrodzenie pracownika za kwiecień po uzupełnieniu wynosi 4700 zł (25 zł x 188 godzin = 4700 zł).

UZASADNIENIE

Stałe wynagrodzenie to nie tylko wynagrodzenie miesięczne określone stawką kwotową za cały miesiąc pracy, ale również wynagrodzenie określone w stawce godzinowej.

Pracownik może w różnych dniach wykonywać pracę przez różną liczbę godzin. Także w poszczególnych miesiącach może mieć różną liczbę godzin do przepracowania. Liczba przepracowanych godzin jest rozliczana w obowiązującym u Państwa okresie rozliczeniowym.

PRZYKŁAD

W zakładzie pracy obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy: od stycznia do marca, od kwietnia do czerwca, od lipca do września i od października do grudnia każdego roku. W okresie rozliczeniowym styczeń - marzec 2008 r. pracownicy mieli obowiązek przepracować 504 godziny. Pracownik w styczniu 2008 r. powinien pracować przez 176 godzin, w lutym przez 176 godzin, natomiast w marcu przez 152 godziny. W lutym chorował przez 3 dni robocze i nie było go w pracy przez 30 godzin. Ponownie zachorował w czerwcu 2008 r. Wynagrodzenie za luty zostanie wliczone do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, po uzupełnieniu.

Z rozkładu czasu pracy pracownika wynika, że niektóre dni w miesiącu ma wolne, ponieważ w innych dniach wypracował już większą liczbę godzin. W takim przypadku podzielenie wynagrodzenia przez liczbę dni pracy i pomnożenie przez liczbę dni roboczych mogłoby nie odzwierciedlać kwoty wynagrodzenia, do której pracownik miałby prawo, gdyby pracował przez cały miesiąc. Taki sposób uzupełnienia wynagrodzenia określonego w stawce godzinowej za niepełny miesiąc pracy nie jest prawidłowy.

Zatrudniony u Państwa pracownik w kwietniu 2008 r. uzyskał wynagrodzenie za niepełny miesiąc. Przepracował jednak więcej niż połowę obowiązującego go czasu pracy w tym miesiącu. Dlatego wynagrodzenie za kwiecień powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, ale po uzupełnieniu do wysokości, jaką uzyskałby pracując przez cały miesiąc.

W przypadku stawki godzinowej, podobnie jak przy kwotowym wynagrodzeniu miesięcznym, można ustalić, jakie wynagrodzenie pracownik osiągnąłby za pracę przez wszystkie obowiązujące go dni miesiąca. Znana jest liczba godzin, którą w tym miesiącu miał przepracować. Uzupełnianie takiego wynagrodzenia polega na pomnożeniu stawki godzinowej przez liczbę godzin, które pracownik zobowiązany był przepracować w danym miesiącu.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w składzie budowlanym od 1 stycznia 2007 r. ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 15 zł za każdą godzinę pracy. Od 20 maja do 5 czerwca 2007 r. oraz od 10 do 31 sierpnia 2007 r. był na urlopie bezpłatnym. W maju 2007 r. przepracował 136 ze 168 godzin, przez które powinien pracować zgodnie z harmonogramem, w czerwcu 2007 r. przepracował 144 ze 160 godzin, a w sierpniu - 40 ze 176 godzin. Od 31 marca do 15 czerwca 2008 r. chorował. Do wyliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego zakład pracy wliczył po uzupełnieniu wynagrodzenie za maj i czerwiec 2007 r. w kwocie:

maj 2007 r.: 15 zł x 168 godzin = 2520 zł,

czerwiec 2007 r.: 15 zł x 160 godzin = 2400 zł.

Wynagrodzenie za sierpień 2007 r. nie zostało uwzględnione w podstawie wymiaru, ponieważ pracownik w tym miesiącu pracował mniej niż przez połowę obowiązującego go czasu pracy.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama