REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzupełnić wynagrodzenie pracownika w stawce godzinowej

Dorota Wawrzeńczak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy pracownika od 1 marca 2008 r. Przysługuje mu wynagrodzenie za pracę określone w stawce godzinowej - 25 zł za godzinę. W kwietniu 2008 r. pracował 156 godzin. Przez 4 dni był na urlopie bezpłatnym. Zgodnie z harmonogramem powinien w kwietniu pracować przez 188 godzin. Chorował od 28 maja do 3 czerwca 2008 r. W różnych dniach ma do przepracowania różną liczbę godzin. Dlatego nie zawsze pracuje we wszystkie dni robocze. Jak w tym przypadku uzupełnić wynagrodzenie za kwiecień, które muszę wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

RADA

Autopromocja

Wyliczając podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, powinni Państwo wynagrodzenie pracownika za kwiecień br. uzupełnić. Wynagrodzenie pracownika za kwiecień po uzupełnieniu wynosi 4700 zł (25 zł x 188 godzin = 4700 zł).

UZASADNIENIE

Stałe wynagrodzenie to nie tylko wynagrodzenie miesięczne określone stawką kwotową za cały miesiąc pracy, ale również wynagrodzenie określone w stawce godzinowej.

Pracownik może w różnych dniach wykonywać pracę przez różną liczbę godzin. Także w poszczególnych miesiącach może mieć różną liczbę godzin do przepracowania. Liczba przepracowanych godzin jest rozliczana w obowiązującym u Państwa okresie rozliczeniowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

W zakładzie pracy obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy: od stycznia do marca, od kwietnia do czerwca, od lipca do września i od października do grudnia każdego roku. W okresie rozliczeniowym styczeń - marzec 2008 r. pracownicy mieli obowiązek przepracować 504 godziny. Pracownik w styczniu 2008 r. powinien pracować przez 176 godzin, w lutym przez 176 godzin, natomiast w marcu przez 152 godziny. W lutym chorował przez 3 dni robocze i nie było go w pracy przez 30 godzin. Ponownie zachorował w czerwcu 2008 r. Wynagrodzenie za luty zostanie wliczone do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, po uzupełnieniu.

Z rozkładu czasu pracy pracownika wynika, że niektóre dni w miesiącu ma wolne, ponieważ w innych dniach wypracował już większą liczbę godzin. W takim przypadku podzielenie wynagrodzenia przez liczbę dni pracy i pomnożenie przez liczbę dni roboczych mogłoby nie odzwierciedlać kwoty wynagrodzenia, do której pracownik miałby prawo, gdyby pracował przez cały miesiąc. Taki sposób uzupełnienia wynagrodzenia określonego w stawce godzinowej za niepełny miesiąc pracy nie jest prawidłowy.

Zatrudniony u Państwa pracownik w kwietniu 2008 r. uzyskał wynagrodzenie za niepełny miesiąc. Przepracował jednak więcej niż połowę obowiązującego go czasu pracy w tym miesiącu. Dlatego wynagrodzenie za kwiecień powinni Państwo wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego, ale po uzupełnieniu do wysokości, jaką uzyskałby pracując przez cały miesiąc.

W przypadku stawki godzinowej, podobnie jak przy kwotowym wynagrodzeniu miesięcznym, można ustalić, jakie wynagrodzenie pracownik osiągnąłby za pracę przez wszystkie obowiązujące go dni miesiąca. Znana jest liczba godzin, którą w tym miesiącu miał przepracować. Uzupełnianie takiego wynagrodzenia polega na pomnożeniu stawki godzinowej przez liczbę godzin, które pracownik zobowiązany był przepracować w danym miesiącu.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony w składzie budowlanym od 1 stycznia 2007 r. ma prawo do wynagrodzenia w wysokości 15 zł za każdą godzinę pracy. Od 20 maja do 5 czerwca 2007 r. oraz od 10 do 31 sierpnia 2007 r. był na urlopie bezpłatnym. W maju 2007 r. przepracował 136 ze 168 godzin, przez które powinien pracować zgodnie z harmonogramem, w czerwcu 2007 r. przepracował 144 ze 160 godzin, a w sierpniu - 40 ze 176 godzin. Od 31 marca do 15 czerwca 2008 r. chorował. Do wyliczenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego zakład pracy wliczył po uzupełnieniu wynagrodzenie za maj i czerwiec 2007 r. w kwocie:

maj 2007 r.: 15 zł x 168 godzin = 2520 zł,

czerwiec 2007 r.: 15 zł x 160 godzin = 2400 zł.

Wynagrodzenie za sierpień 2007 r. nie zostało uwzględnione w podstawie wymiaru, ponieważ pracownik w tym miesiącu pracował mniej niż przez połowę obowiązującego go czasu pracy.

 

Pozostałe składniki wynagrodzenia są wliczane do podstawy wymiaru po uzupełnieniu lub w kwocie faktycznie wypłaconej - w zależności od tego, jakie są zasady ich zmniejszania:

• składnik zmniejszany proporcjonalnie za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy jest wliczany po uzupełnieniu,

• składnik zmniejszany w inny sposób niż proporcjonalnie (np. procentowo) jest wliczany w kwocie faktycznie wypłaconej.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2008 r. ma prawo do wynagrodzenia godzinowego - 10,50 zł za godzinę pracy. Zgodnie z harmonogramem w lutym 2008 r. powinien pracować przez 168 godzin. Od 22 do 28 lutego 2008 r. był jednak na urlopie bezpłatnym, dlatego w lutym pracował tylko przez 128 godzin i otrzymał wynagrodzenie - 1344 zł. Dodatkowo przez 10 godzin w lutym pracował w nadgodzinach. Dostał dodatek za nadgodziny w kwocie 225,15 zł. 27 maja 2008 r. pracownik był na zasiłku opiekuńczym. Do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego wynagrodzenie za luty 2008 r. zostało przyjęte w wysokości 1989,15 zł, zgodnie z wyliczeniem:

10,50 zł (stawka godzinowa) x 168 (godziny do przepracowania w lutym) = 1764 zł,

1764 zł (uzupełnione wynagrodzenie za pracę) + 225,15 zł (wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych) = 1989,15 zł.

• art. 37 ust. 2, art. 38 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 792

Dorota Wawrzeńczak

specjalista ds. ubezpieczeń

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA