REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak naliczyć wynagrodzenie urlopowe w przypadku podwyższenia stawki godzinowej

Magdalena Opalińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wynagradzamy pracowników produkcji według stawek godzinowych i wypłacamy wynagrodzenia 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie przysługuje. Stawka godzinowa dla pracowników tego działu wzrosła w naszej firmie od 23 czerwca br. do 9 zł za godz. (poprzednio wynosiła 8,50 zł). Nie jesteśmy pewni, jak naliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownikowi, który korzystał z urlopu od 2 do 13 czerwca br.

Wprawdzie gdy wypoczywał, obowiązywała go jeszcze poprzednia stawka, ale czy w związku z treścią § 10 rozporządzenia urlopowego (w razie zmiany w składnikach wynagrodzenia, o których mowa w § 8, wprowadzonych w miesiącu wykorzystywania tego urlopu podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian) powinniśmy naliczyć mu wynagrodzenie urlopowe na podstawie stawki wynagrodzenia godzinowego obowiązującej od 23 czerwca br.?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Powinni Państwo naliczyć pracownikowi wynagrodzenie urlopowe biorąc po uwagę stawkę wynagrodzenia godzinowego w wysokości 9 zł, czyli obowiązującego od 23 czerwca br. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że w dniach, kiedy pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego, był wynagradzany według „starej” stawki 8,50 zł za godzinę. Istotne jest, że w miesiącu korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w Państwa firmie wzrosła stawka jego godzinowego wynagrodzenia. Taka zmiana wynagrodzenia w miesiącu korzystania przez pracownika z urlopu powoduje, że podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ustala się z uwzględnieniem podwyższonej godzinowej stawki wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Mimo że pracownik w chwili wykorzystania urlopu od 2 do 13 czerwca br. był wynagradzany według niższej stawki godzinowej, bo wzrost wynagrodzenia nastąpił w Państwa firmie dopiero od 23 czerwca br., zmiana w wynagrodzeniu w miesiącu korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego powoduje konieczność obliczenie podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego dla pracownika według nowej, wyższej stawki wynagrodzenia, tj. 9 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Obliczając wynagrodzenie za urlop, do ustalenia jego podstawy przepisy wyróżniają 3 grupy składników:

1. Składniki wynagrodzenia określone stawką miesięczną w stałej wysokości

Do tej grupy składników można zaliczyć miesięczne wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, stale wypłacaną premię regulaminową czy dodatek funkcyjny. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym, w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystania urlopu. W praktyce oznacza to, że w przypadku gdy pracownik jest wynagradzany według stałej stawki miesięcznej, nie ustala się wynagrodzenia urlopowego, gdyż pracownik za czas urlopu otrzymuje swoje zwykłe wynagrodzenie.

2. Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, z wyłączeniem składników wynagrodzenia z poprzedniej grupy

REKLAMA

Do tej grupy zaliczymy wynagrodzenie określone stawką godzinową, prowizyjną czy akordową, a także wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Składniki te należy uwzględnić przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania ich wysokości składniki te mogą być uwzględnione w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

W razie zmiany wyżej wymienionych składników wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu - podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

PRZYKŁAD

Pracownik, który jest wynagradzany według stawki godzinowej, w czerwcu 2008 r. korzystał z urlopu wypoczynkowego. Od 1 maja br. otrzymał podwyżkę wynagrodzenia za pracę. Aby obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego z 3 miesięcy, należy przeliczyć wynagrodzenie pracownika za marzec, kwiecień i maj 2008 r. według nowej stawki godzinowej wynagrodzenia.

Przedstawiona zasada jest również stosowana w przypadku obniżenia pracownikowi stawki godzinowej wynagrodzenia, gdyż dotyczy ona każdej zmiany wysokości tego składnika.

 

PRZYKŁAD

W kwietniu br. obniżono pracownikowi stawkę godzinowego wynagrodzenia za pracę. W czerwcu 2008 r. pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. Aby zatem obliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy z 3 miesięcy, należy przeliczyć wynagrodzenie za marzec, kwiecień i maj br. według nowej obniżonej stawki godzinowej wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownica korzystała z urlopu wypoczynkowego w czerwcu br., a od 1 lipca br. podwyższono jej stawkę godzinowego wynagrodzenia. Aby obliczyć pracownicy podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego z 3 miesięcy, należy przeliczyć jej wynagrodzenie za luty, marzec i kwiecień br. bez podwyższonej stawki godzinowego wynagrodzenia, gdyż zmiany wynagrodzenia dokonano nie w miesiącu wykorzystywania przez pracownicę urlopu wypoczynkowego, lecz już w następnym.

3. Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy dłuższe niż 1 miesiąc

Do tej grupy zaliczymy np. premię wypłacaną kwartalnie.

Zatem skoro wypłacają Państwo pracownikom produkcji wynagrodzenie określone stawką godzinową, jakakolwiek zmiana, tj. podwyższenie lub obniżenie tej stawki przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystania tego urlopu, powoduje, że podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ustala się z uwzględnieniem tych zmian. Sytuacja ta dotyczy bowiem zmian dokonanych w zmiennych składnikach wynagrodzenia przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, jakim jest właśnie wynagrodzenie godzinowe.

WAŻNE!

Obliczenie wynagrodzenia urlopowego według nowej stawki godzinowej dotyczy zmian wynagrodzenia występujących w okresie, z którego ustalamy podstawę wynagrodzenia urlopowego, czyli w ciągu 3 lub najwyżej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a także w miesiącu wykorzystania urlopu.

Zmiana zasad wynagradzania w miesiącu, w którym pracownik jest na urlopie, powoduje obliczenie wynagrodzenia urlopowego z uwzględnieniem nowej stawki obowiązującej w tym miesiącu.

• art. 172 Kodeksu pracy,

• § 8, § 10 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA