REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak naliczyć wynagrodzenie urlopowe w przypadku podwyższenia stawki godzinowej

Magdalena Opalińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wynagradzamy pracowników produkcji według stawek godzinowych i wypłacamy wynagrodzenia 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który wynagrodzenie przysługuje. Stawka godzinowa dla pracowników tego działu wzrosła w naszej firmie od 23 czerwca br. do 9 zł za godz. (poprzednio wynosiła 8,50 zł). Nie jesteśmy pewni, jak naliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownikowi, który korzystał z urlopu od 2 do 13 czerwca br.

Wprawdzie gdy wypoczywał, obowiązywała go jeszcze poprzednia stawka, ale czy w związku z treścią § 10 rozporządzenia urlopowego (w razie zmiany w składnikach wynagrodzenia, o których mowa w § 8, wprowadzonych w miesiącu wykorzystywania tego urlopu podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian) powinniśmy naliczyć mu wynagrodzenie urlopowe na podstawie stawki wynagrodzenia godzinowego obowiązującej od 23 czerwca br.?

Autopromocja

RADA

Powinni Państwo naliczyć pracownikowi wynagrodzenie urlopowe biorąc po uwagę stawkę wynagrodzenia godzinowego w wysokości 9 zł, czyli obowiązującego od 23 czerwca br. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że w dniach, kiedy pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego, był wynagradzany według „starej” stawki 8,50 zł za godzinę. Istotne jest, że w miesiącu korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego w Państwa firmie wzrosła stawka jego godzinowego wynagrodzenia. Taka zmiana wynagrodzenia w miesiącu korzystania przez pracownika z urlopu powoduje, że podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ustala się z uwzględnieniem podwyższonej godzinowej stawki wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Mimo że pracownik w chwili wykorzystania urlopu od 2 do 13 czerwca br. był wynagradzany według niższej stawki godzinowej, bo wzrost wynagrodzenia nastąpił w Państwa firmie dopiero od 23 czerwca br., zmiana w wynagrodzeniu w miesiącu korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego powoduje konieczność obliczenie podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego dla pracownika według nowej, wyższej stawki wynagrodzenia, tj. 9 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Obliczając wynagrodzenie za urlop, do ustalenia jego podstawy przepisy wyróżniają 3 grupy składników:

1. Składniki wynagrodzenia określone stawką miesięczną w stałej wysokości

Do tej grupy składników można zaliczyć miesięczne wynagrodzenie zasadnicze, dodatek stażowy, stale wypłacaną premię regulaminową czy dodatek funkcyjny. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym, w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystania urlopu. W praktyce oznacza to, że w przypadku gdy pracownik jest wynagradzany według stałej stawki miesięcznej, nie ustala się wynagrodzenia urlopowego, gdyż pracownik za czas urlopu otrzymuje swoje zwykłe wynagrodzenie.

2. Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, z wyłączeniem składników wynagrodzenia z poprzedniej grupy

Do tej grupy zaliczymy wynagrodzenie określone stawką godzinową, prowizyjną czy akordową, a także wynagrodzenie za godziny nadliczbowe. Składniki te należy uwzględnić przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania ich wysokości składniki te mogą być uwzględnione w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.

W razie zmiany wyżej wymienionych składników wynagrodzenia lub zmiany wysokości takich składników w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru, wprowadzonych przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystywania tego urlopu - podstawę wymiaru ustala się ponownie z uwzględnieniem tych zmian.

PRZYKŁAD

Pracownik, który jest wynagradzany według stawki godzinowej, w czerwcu 2008 r. korzystał z urlopu wypoczynkowego. Od 1 maja br. otrzymał podwyżkę wynagrodzenia za pracę. Aby obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego z 3 miesięcy, należy przeliczyć wynagrodzenie pracownika za marzec, kwiecień i maj 2008 r. według nowej stawki godzinowej wynagrodzenia.

Przedstawiona zasada jest również stosowana w przypadku obniżenia pracownikowi stawki godzinowej wynagrodzenia, gdyż dotyczy ona każdej zmiany wysokości tego składnika.

 

PRZYKŁAD

W kwietniu br. obniżono pracownikowi stawkę godzinowego wynagrodzenia za pracę. W czerwcu 2008 r. pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. Aby zatem obliczyć pracownikowi podstawę wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy z 3 miesięcy, należy przeliczyć wynagrodzenie za marzec, kwiecień i maj br. według nowej obniżonej stawki godzinowej wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Pracownica korzystała z urlopu wypoczynkowego w czerwcu br., a od 1 lipca br. podwyższono jej stawkę godzinowego wynagrodzenia. Aby obliczyć pracownicy podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego z 3 miesięcy, należy przeliczyć jej wynagrodzenie za luty, marzec i kwiecień br. bez podwyższonej stawki godzinowego wynagrodzenia, gdyż zmiany wynagrodzenia dokonano nie w miesiącu wykorzystywania przez pracownicę urlopu wypoczynkowego, lecz już w następnym.

3. Składniki wynagrodzenia wypłacane za okresy dłuższe niż 1 miesiąc

Do tej grupy zaliczymy np. premię wypłacaną kwartalnie.

Zatem skoro wypłacają Państwo pracownikom produkcji wynagrodzenie określone stawką godzinową, jakakolwiek zmiana, tj. podwyższenie lub obniżenie tej stawki przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego lub w miesiącu wykorzystania tego urlopu, powoduje, że podstawę wymiaru wynagrodzenia urlopowego ustala się z uwzględnieniem tych zmian. Sytuacja ta dotyczy bowiem zmian dokonanych w zmiennych składnikach wynagrodzenia przysługujących za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, jakim jest właśnie wynagrodzenie godzinowe.

WAŻNE!

Obliczenie wynagrodzenia urlopowego według nowej stawki godzinowej dotyczy zmian wynagrodzenia występujących w okresie, z którego ustalamy podstawę wynagrodzenia urlopowego, czyli w ciągu 3 lub najwyżej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a także w miesiącu wykorzystania urlopu.

Zmiana zasad wynagradzania w miesiącu, w którym pracownik jest na urlopie, powoduje obliczenie wynagrodzenia urlopowego z uwzględnieniem nowej stawki obowiązującej w tym miesiącu.

• art. 172 Kodeksu pracy,

• § 8, § 10 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.).

Magdalena Opalińska

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA