reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Wynagrodzenia > Czy z wypłaconego pracownikowi dofinansowania z zfśs można dokonywać potrąceń tak jak z wynagrodzenia za pracę

Czy z wypłaconego pracownikowi dofinansowania z zfśs można dokonywać potrąceń tak jak z wynagrodzenia za pracę

W lipcu br. pracownicy otrzymają z zfśs dofinansowanie do wypoczynku w związku z sezonem urlopowym. Pracownik, który ma komornicze zajęcie alimentacyjne, otrzyma 700 zł dofinansowania. Czy powinniśmy mu wypłacić tę kwotę w całości, potrącić z uwzględnieniem kwot wolnych od potrąceń tak jak przy wynagrodzeniu za pracę, czy w całości potrącić w związku z tytułem wykonawczym?


RADA

Dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie podlega ochronie tak jak wynagrodzenie za pracę. Dlatego powinni Państwo potrącić całą kwotę dofinansowania i przekazać ją komornikowi.

UZASADNIENIE

Pracodawcy w ramach prowadzenia działalności socjalnej przyznają pracownikom różnego rodzaju świadczenia, nie tylko z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale także ze środków własnych, np. świadczenia urlopowe. Najczęściej świadczenia te mają charakter zapomogi lub dofinansowania do wypoczynku urlopowego. Świadczenia te podlegają zajęciu komorniczemu w całości.

Dodatkowe świadczenia przyznawane pracownikom, które mają związek ze stosunkiem pracy, ale nie są wynagrodzeniem za pracę, nie mieszczą się w pojęciu wynagrodzenia za pracę (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 12 maja 2005 r., sygn. akt I PK 248/04, OSNP 2006/1-2/12). Świadczenia wypłacone z zfśs nie są wynagrodzeniem za pracę ani w jego ścisłym, ani w szerokim pojęciu. Dlatego przy potrąceniach z wynagrodzenia za pracę do świadczeń wypłaconych z zfśs nie stosuje się ograniczeń i limitów potrąceń z wynagrodzenia za pracę, określonych w Kodeksie pracy. Świadczenia te nie podlegają ochronie przed potrąceniem.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę należy do komornika przy sądzie rejonowym ogólnej właściwości dłużnika. Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Świadczenia zaspokajające potrzeby socjalne pracowników nie są co prawda elementami wynagrodzenia za pracę, ale należy je traktować jak świadczenia związane ze stosunkiem pracy. Są przyznawane i wypłacane pracownikom związanym z pracodawcą stosunkiem pracy oraz spełniającym warunki określone w regulaminie zfśs. W konsekwencji są świadczeniami, które podlegają egzekucji w pełnej wysokości.

PRZYKŁAD

W spółce są wypłacane dopłaty do wypoczynku ze środków zfśs. Jeden z pracowników miał otrzymać dofinansowanie w wysokości 700 zł. Pracodawca dysponuje jednak tytułem wykonawczym, na podstawie którego dokonuje potrąceń należności alimentacyjnej z jego wynagrodzenia w wysokości 500 zł miesięcznie. Ponieważ dofinansowanie z funduszu socjalnego nie podlega ochronie, to pracodawca może mu wypłacić tylko 200 zł tego dofinansowania, a resztę, czyli 500 zł, otrzyma komornik.

Pracownikowi - dłużnikowi nie wolno odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy. Egzekucją można objąć nie tylko wynagrodzenie za pracę rozumiane jako ekwiwalent za wykonywaną pracę, ale również wszelkie inne świadczenia poboczne, jakie otrzymuje pracownik w związku z nawiązanym stosunkiem pracy.

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje ograniczenia w egzekucji. Wymienia konkretne przedmioty, prawa, świadczenia, z których nie wolno potrącać żadnych wierzytelności.

WAŻNE!

Egzekucji nie podlegają sumy i świadczenia w naturze wyasygnowane na pokrycie wydatków lub wyjazdów w sprawach służbowych.

Nie można ściągnąć niczego z należności i diet wypłaconych pracownikowi odbywającemu podróż służbową na polecenie przełożonego. Zajęciu nie podlegają również inne świadczenia, których celem jest zrekompensowanie pracownikowi poniesionych przez niego wcześniej wydatków (ekwiwalenty za pranie i konserwację obuwia i odzieży roboczej, za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego, ekwiwalenty za używanie przez pracownika własnych narzędzi, materiałów lub sprzętu na potrzeby pracodawcy, ryczałty za używanie przez pracownika samochodu prywatnego do celów służbowych).

• art. 831 § 1 pkt 1, art. 833, art. 881 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego.

Izabela Nowacka

specjalista w zakresie kadr i płac

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama