reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Pracodawcy chętniej zatrudnią bezrobotnych

Pracodawcy chętniej zatrudnią bezrobotnych

Pracodawcy chętniej będą zatrudniać osoby bezrobotne do 30 roku życia oraz w wieku 50+. Korzystne zmiany w tym zakresie wprowadza dla nich nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która przewiduje różne formy wsparcia w ramach pomocy de minimis.

Polecamy: Kodeks pracy 2014 z komentarzem


Grant na telepracę


Zmienione przepisy wprowadzają nowe narzędzia ułatwiające powrót do pracy bezrobotnym, którzy przerwali zatrudnienie z powodu konieczności wychowywania dziecka lub sprawowania opieki nad osobą zależną. Do tych narzędzi należą środki z Funduszu Pracy (tzw. grant) na telepracę oraz świadczenie aktywizacyjne.

Starosta będzie mógł, na podstawie umowy zawartej z pracodawcą lub przedsiębiorcą, przyznać mu grant na utworzenie stanowiska pracy w formie telepracy dla skierowanego z urzędu pracy:

● bezrobotnego rodzica powracającego na rynek pracy, posiadającego co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 lat, lub

● bezrobotnego sprawującego opiekę nad osobą zależną,

który zrezygnował z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w okresie 3 lat przed rejestracją w urzędzie pracy jako bezrobotny.

Pracodawca lub przedsiębiorca będą mieli obowiązek, stosownie do zawartej umowy, utrzymania zatrudnienia takiej osoby przez 12 miesięcy - na cały etat lub przez 18 miesięcy - na pół etatu. Grant będzie przysługiwać w kwocie określonej w umowie zawartej ze starostą, ale nie wyższej niż 6-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego skierowanego bezrobotnego (w 2014 r. płaca minimalna wynosi 1680 zł). Takiego wsparcia nie będzie można uzyskać na utworzenie stanowiska pracy dla członka rodziny pracodawcy lub przedsiębiorcy, czyli: jego małżonka, rodzica, rodzeństwa, a także dziecka własnego lub przysposobionego pracodawcy lub przedsiębiorcy, bądź dziecka jego małżonka albo rodzeństwa.

Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wspomoże pracodawców zatrudniających bezrobotnych

Artykuł szczegółowo omawia poszczególne formy wsparcia przewidziane nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Omawia grant na telepracę, ułatwiający zatrudnienie osób, które przerwały pracę, aby wychowywać dziecko. Mówi również o refundacji kosztów poniesionych przez pracodawców na składki na ubezpieczenia społeczne,  za skierowanych do pracy bezrobotnych do 30. roku życia oraz o dofinansowaniu wynagrodzenia, jakie otrzymają pracodawcy za zatrudnionego bezrobotnego w wieku 50+.

Kontrole legalności zatrudnienia przeprowadzane przez PIP

Podyskutuj o tym na naszym forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)19.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama