REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Europejski Parlament Przedsiębiorstw - wyniki głosowania przedsiębiorców
Siła robocza UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

"W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

Wyzwania rynku pracy tematem Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw

Ponad 700 przedsiębiorców z 43 krajów europejskich reprezentujących duże i małe przedsiębiorstwa z niemal wszystkich sektorów, spotkało się 14 listopada w Brukseli, by wyrazić swoje poglądy i zaprezentować pomysły w oparciu o rzeczywiste doświadczenia. Udział polskiej delegacji przedsiębiorców, którą reprezentowało 51 firm (tylu ilu polskich europarlamentarzystów), przygotowała Krajowa Izba Gospodarcza.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Dyskusja, której uczestnikami była również 30 osobowa delegacja z Polski, obejmowała trzy kluczowe obszary: umiejętności, energii oraz handlu międzynarodowego. Tematem bliskim polskim przedsiębiorcom był szeroko rozumiany rynek pracy, któremu postanowiliśmy się przyjrzeć, opierając się na głosach Europrzedsiębiorców.

W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów. Zakres tych niedoborów, w czasie poważnej transformacji gospodarczej i przemysłowej, wymaga dużego wysiłku w zakresie projektowania i wdrażania polityki rozwoju umiejętności.

Aby lepiej reagować na potrzeby rynku pracy, konieczna jest mobilizacja i poprawa kluczowych instrumentów, takich jak programy mobilności, kształcenie i szkolenie zawodowe oraz narzędzia do prognozowania. Jednak bariery systemowe nadal hamują pełne funkcjonowanie jednolitego rynku w odniesieniu do mobilności na rynku pracy. Przeszkody te są szczególnie zauważalne w kwestiach takich jak uznawanie kwalifikacji lub ramy regulujące przyuczanie do zawodu i szkolenia.

Dyskusji Przedsiębiorców - podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw - na temat konieczności podejmowania działań zarówno na poziomie instytucji edukacyjnych, jak i w sferze polityki gospodarczej – towarzyszyło głosowanie, którego wyniki odzwierciedlają globalne trendy i wyzwania stojące przed rynkiem pracy w Unii Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Europejski Parlament Przedsiębiorstw - wyniki głosowania przedsiębiorców

Europejski Parlament Przedsiębiorstw - wyniki głosowania przedsiębiorców

 

INFOR

O komentarz do wyników głosowania przedsiębiorców poprosiliśmy eksperta KIG, Piotra Soroczyńskiego

„Jako Europa ustami naszych polityków stawiamy sobie zazwyczaj górnolotne cele. To dobrze. Szkoda tylko że europejska administracja myśli za mało o skutecznych narzędziach wdrażania owych górnolotnych celów. Gdy przychodzi co do czego to przedsiębiorcy czują wpatrzone w siebie oczy i słyszą „weźmy się i zróbcie”. Wszystkich nieprzekonanych, że tak jest wystarczy skierować do wyników głosowania parlamentu przedsiębiorców europejskich w Brukseli w tym zwłaszcza do poniższych:

Pytanie nr 1: Czy osiągnięto wystarczający postęp w zakresie finansowania i wsparcia dostępnego na rzecz przekwalifikowywania? Wynik głosowania: 90% – NIE 

Komentarz: Jest silne oczekiwanie, że już za kilka lat dzięki głębokiej transformacji będziemy jako Europa w zakresie całej gospodarki i życia społecznego bardzo zieloni i bardzo cyfrowi. Kto ma to jednak zrobić. Wszak większość pracujących dziś w Europie nie był kształcona do gospodarki zielonej i cyfrowej. Wręcz przeciwnie ma wykształcenie i doświadczenie zawodowe związane z gospodarką taką jak jest teraz a nie z taka jak ma być. Przekwalifikowanie nie będzie ani proste, ani szybie, ani tanie. Kto ma wziąć to na siebie od strony organizacyjnej i kosztowej … znów w „dorozumieniu” mają być to przedsiębiorcy.

Pytanie nr 2: Czy ulepszone legalne ścieżki migracji w UE mogą być realnym rozwiązaniem problemu niedoborów siły roboczej i umiejętności? Wynik głosowania: 88% – TAK

REKLAMA

Komentarz: Legalne i kontrolowane ścieżki migracji do UE to jedyny skuteczny sposób by z problemami niedoborów na rynku pracy poradzić sobie skutecznie i przy minimalnym jedynie poziomie napięć społecznych. Chcemy w Europie ludzi zmotywowanych do bycia tu i poukładania sobie życia w oparciu o pracę i chęć adaptacji do zastanego porządku społecznego. Musimy mieć też mechanizmy selekcjonowania z grona chętnych tych o przydatnych dla nas umiejętnościach.

Pytanie nr 3: Czy główne zmiany wprowadzone przez transformację ekologiczną i cyfrową są odpowiednio odzwierciedlone w programach nauczania i szkolenia zawodowego? Wynik głosowania: 86% – NIE

Komentarz: Hasła i górnolotne cele rzuca się łatwo. To niestety najgorszy populizm naszych czasów. Ze zgromadzeniem niezbędnych zasobów i poukładaniem procesu jest już zazwyczaj gorzej. Problem nawarstwia się, gdy oczekuje się, że proces przebiegał będzie bardzo szybko. Kluczem do osiągnięcia sukcesu są ludzie – o odpowiednich kwalifikacjach i odpowiedniej motywacji. Programy nauczania zwłaszcza w zakresie szkolenia zawodowego tworzy się (czy zmienia) dość długo, a na wdrożenie ich w nowej formie trzeba jeszcze dodatkowego czasu. Tymczasem decydenci są często przekonani, że od momentu pojawianie się w ich umysłach idei do momentu, kiedy są one wdrożone powinna upłynąć nie więcej niż „nanosekunda”.

Pytanie nr 4: Czy trudniej jest pozyskać kadrę o odpowiednich kompetencjach niż pięć lat temu? Wynik głosowania: 91% – TAK

Komentarz: Ludzi do pracy systematycznie ubywa. Jeszcze szybciej (w tej malejącej puli) kurczy się udział pracowników o wysokich kwalifikacjach, silnie zmotywowanych do pracy. To efekty przemian demograficznych i społecznych – gdzie samorealizacja poprzez pracę i rozwój nie są już stawiane na pierwszym miejscu. W dodatku coraz bardziej poszukiwani są pracownicy przydatni w rozwoju świata zielonego i cyfrowego – a takich nie jest przecież dużo.

Pytanie nr 5: Czy uczenie się w miejscu pracy powinno być integralną częścią wszystkich programów kształcenia i szkolenia zawodowego? Wynik głosowania: 98% – TAK

Tempo w jakim zmienia się świat jest wręcz zawrotne. Kiedyś przez stulecie czy dwa pojawiały się pojedyncze nowinki nieco tylko modyfikujące życie. W dwudziestym wieku, większej skali zmiany pojawiały się na przestrzeni pojedynczych dekad. Już wtedy odrzucić należało model, w którym wiedzę przyswajało się głównie na etapie szkolnym (obojętnie czy trwał on trzy, sześć, dwanaście czy blisko dwadzieścia lat). Pojawiło się pojęcie kształcenia ustawicznego, w tym również realizowanego w miejscu pracy, czy poza nim, lecz inicjowanego przez pracodawcę. Dziś zmiany idą jeszcze szybciej więc konieczność ciągłego kształcenia i doskonalenia zaznacza się jeszcze mocniej.

Mimo niesprzyjających warunków geopolitycznych, debata była optymistyczna i pełna pomysłów, co stanowi dowód na to, że przedsiębiorczość w Europie żyje i ma się dobrze, ale zyskałaby poprzez większe wsparcie ze strony europejskich decydentów. Udział polskiej delegacji przedsiębiorców, którą reprezentowało 51 firm (tylu ilu polskich europarlamentarzystów), przygotowała Krajowa Izba Gospodarcza.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tusk zapowiada rewolucję: uprościmy podatki i prowadzenie biznesu w Polsce

Podczas piątkowej konferencji prasowej, poprzedzającej posiedzenie rządu, premier Donald Tusk zapowiedział szeroko zakrojone działania mające na celu uproszczenie prowadzenia biznesu w Polsce, w tym gruntowną reformę systemu podatkowego. Jego słowa, pełne determinacji i świadomości skali wyzwań, padły w momencie, gdy polscy przedsiębiorcy coraz częściej apelują o zmniejszenie biurokratycznego ciężaru i stabilność regulacyjną.

Gra w zagranicznym kasynie online: legalność, podatki i ryzyko utraty wygranej

W dobie globalizacji i rosnącej popularności internetowego hazardu wiele osób z Polski decyduje się na grę w zagranicznych kasynach online. Kuszące wygrane i łatwy dostęp to jednak tylko pozory – brak znajomości przepisów może kosztować cię nie tylko grzywnę, ale również całą wypłatę. Sprawdź, kiedy gra jest legalna, kiedy zapłacisz podatek, a kiedy... stracisz wszystko.

Krajowy System e-Faktur – przełomowa zmiana wraca do Komisji Sejmowej. Co oznacza dla przedsiębiorców?

Sejm ponownie skierował do Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Nowe przepisy mają zrewolucjonizować wystawianie faktur w Polsce, wprowadzając cyfrową platformę. Zgłoszono poprawki wydłużające termin przesyłania faktur nawet do 5 dni.

Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

REKLAMA

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

REKLAMA