REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Europejski Parlament Przedsiębiorstw - wyniki głosowania przedsiębiorców
Siła robocza UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat
INFOR

REKLAMA

REKLAMA

"W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

Wyzwania rynku pracy tematem Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw

REKLAMA

Ponad 700 przedsiębiorców z 43 krajów europejskich reprezentujących duże i małe przedsiębiorstwa z niemal wszystkich sektorów, spotkało się 14 listopada w Brukseli, by wyrazić swoje poglądy i zaprezentować pomysły w oparciu o rzeczywiste doświadczenia. Udział polskiej delegacji przedsiębiorców, którą reprezentowało 51 firm (tylu ilu polskich europarlamentarzystów), przygotowała Krajowa Izba Gospodarcza.

REKLAMA

Dyskusja, której uczestnikami była również 30 osobowa delegacja z Polski, obejmowała trzy kluczowe obszary: umiejętności, energii oraz handlu międzynarodowego. Tematem bliskim polskim przedsiębiorcom był szeroko rozumiany rynek pracy, któremu postanowiliśmy się przyjrzeć, opierając się na głosach Europrzedsiębiorców.

W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów. Zakres tych niedoborów, w czasie poważnej transformacji gospodarczej i przemysłowej, wymaga dużego wysiłku w zakresie projektowania i wdrażania polityki rozwoju umiejętności.

REKLAMA

Aby lepiej reagować na potrzeby rynku pracy, konieczna jest mobilizacja i poprawa kluczowych instrumentów, takich jak programy mobilności, kształcenie i szkolenie zawodowe oraz narzędzia do prognozowania. Jednak bariery systemowe nadal hamują pełne funkcjonowanie jednolitego rynku w odniesieniu do mobilności na rynku pracy. Przeszkody te są szczególnie zauważalne w kwestiach takich jak uznawanie kwalifikacji lub ramy regulujące przyuczanie do zawodu i szkolenia.

Dyskusji Przedsiębiorców - podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw - na temat konieczności podejmowania działań zarówno na poziomie instytucji edukacyjnych, jak i w sferze polityki gospodarczej – towarzyszyło głosowanie, którego wyniki odzwierciedlają globalne trendy i wyzwania stojące przed rynkiem pracy w Unii Europejskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Europejski Parlament Przedsiębiorstw - wyniki głosowania przedsiębiorców

Europejski Parlament Przedsiębiorstw - wyniki głosowania przedsiębiorców

 

INFOR

O komentarz do wyników głosowania przedsiębiorców poprosiliśmy eksperta KIG, Piotra Soroczyńskiego

„Jako Europa ustami naszych polityków stawiamy sobie zazwyczaj górnolotne cele. To dobrze. Szkoda tylko że europejska administracja myśli za mało o skutecznych narzędziach wdrażania owych górnolotnych celów. Gdy przychodzi co do czego to przedsiębiorcy czują wpatrzone w siebie oczy i słyszą „weźmy się i zróbcie”. Wszystkich nieprzekonanych, że tak jest wystarczy skierować do wyników głosowania parlamentu przedsiębiorców europejskich w Brukseli w tym zwłaszcza do poniższych:

Pytanie nr 1: Czy osiągnięto wystarczający postęp w zakresie finansowania i wsparcia dostępnego na rzecz przekwalifikowywania? Wynik głosowania: 90% – NIE 

Komentarz: Jest silne oczekiwanie, że już za kilka lat dzięki głębokiej transformacji będziemy jako Europa w zakresie całej gospodarki i życia społecznego bardzo zieloni i bardzo cyfrowi. Kto ma to jednak zrobić. Wszak większość pracujących dziś w Europie nie był kształcona do gospodarki zielonej i cyfrowej. Wręcz przeciwnie ma wykształcenie i doświadczenie zawodowe związane z gospodarką taką jak jest teraz a nie z taka jak ma być. Przekwalifikowanie nie będzie ani proste, ani szybie, ani tanie. Kto ma wziąć to na siebie od strony organizacyjnej i kosztowej … znów w „dorozumieniu” mają być to przedsiębiorcy.

Pytanie nr 2: Czy ulepszone legalne ścieżki migracji w UE mogą być realnym rozwiązaniem problemu niedoborów siły roboczej i umiejętności? Wynik głosowania: 88% – TAK

Komentarz: Legalne i kontrolowane ścieżki migracji do UE to jedyny skuteczny sposób by z problemami niedoborów na rynku pracy poradzić sobie skutecznie i przy minimalnym jedynie poziomie napięć społecznych. Chcemy w Europie ludzi zmotywowanych do bycia tu i poukładania sobie życia w oparciu o pracę i chęć adaptacji do zastanego porządku społecznego. Musimy mieć też mechanizmy selekcjonowania z grona chętnych tych o przydatnych dla nas umiejętnościach.

Pytanie nr 3: Czy główne zmiany wprowadzone przez transformację ekologiczną i cyfrową są odpowiednio odzwierciedlone w programach nauczania i szkolenia zawodowego? Wynik głosowania: 86% – NIE

Komentarz: Hasła i górnolotne cele rzuca się łatwo. To niestety najgorszy populizm naszych czasów. Ze zgromadzeniem niezbędnych zasobów i poukładaniem procesu jest już zazwyczaj gorzej. Problem nawarstwia się, gdy oczekuje się, że proces przebiegał będzie bardzo szybko. Kluczem do osiągnięcia sukcesu są ludzie – o odpowiednich kwalifikacjach i odpowiedniej motywacji. Programy nauczania zwłaszcza w zakresie szkolenia zawodowego tworzy się (czy zmienia) dość długo, a na wdrożenie ich w nowej formie trzeba jeszcze dodatkowego czasu. Tymczasem decydenci są często przekonani, że od momentu pojawianie się w ich umysłach idei do momentu, kiedy są one wdrożone powinna upłynąć nie więcej niż „nanosekunda”.

Pytanie nr 4: Czy trudniej jest pozyskać kadrę o odpowiednich kompetencjach niż pięć lat temu? Wynik głosowania: 91% – TAK

Komentarz: Ludzi do pracy systematycznie ubywa. Jeszcze szybciej (w tej malejącej puli) kurczy się udział pracowników o wysokich kwalifikacjach, silnie zmotywowanych do pracy. To efekty przemian demograficznych i społecznych – gdzie samorealizacja poprzez pracę i rozwój nie są już stawiane na pierwszym miejscu. W dodatku coraz bardziej poszukiwani są pracownicy przydatni w rozwoju świata zielonego i cyfrowego – a takich nie jest przecież dużo.

Pytanie nr 5: Czy uczenie się w miejscu pracy powinno być integralną częścią wszystkich programów kształcenia i szkolenia zawodowego? Wynik głosowania: 98% – TAK

Tempo w jakim zmienia się świat jest wręcz zawrotne. Kiedyś przez stulecie czy dwa pojawiały się pojedyncze nowinki nieco tylko modyfikujące życie. W dwudziestym wieku, większej skali zmiany pojawiały się na przestrzeni pojedynczych dekad. Już wtedy odrzucić należało model, w którym wiedzę przyswajało się głównie na etapie szkolnym (obojętnie czy trwał on trzy, sześć, dwanaście czy blisko dwadzieścia lat). Pojawiło się pojęcie kształcenia ustawicznego, w tym również realizowanego w miejscu pracy, czy poza nim, lecz inicjowanego przez pracodawcę. Dziś zmiany idą jeszcze szybciej więc konieczność ciągłego kształcenia i doskonalenia zaznacza się jeszcze mocniej.

Mimo niesprzyjających warunków geopolitycznych, debata była optymistyczna i pełna pomysłów, co stanowi dowód na to, że przedsiębiorczość w Europie żyje i ma się dobrze, ale zyskałaby poprzez większe wsparcie ze strony europejskich decydentów. Udział polskiej delegacji przedsiębiorców, którą reprezentowało 51 firm (tylu ilu polskich europarlamentarzystów), przygotowała Krajowa Izba Gospodarcza.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Obowiązki podatkowe pracowników transgranicznych - zasady, terminy, reguła 183 dni, rezydencja podatkowa

W dobie rosnącej mobilności zawodowej coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie poza granicami swojego kraju. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zagadnienia dotyczące obowiązków podatkowych pracowników transgranicznych, którzy zdecydowali się podjąć zatrudnienie w Polsce.

Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

REKLAMA

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

REKLAMA