Rok 2026 przyniesie zmiany w stażu pracy – co to oznacza dla pracodawców?
REKLAMA
REKLAMA
- Nowe zasady obliczania stażu pracy od 2026 roku
- Staż pracy po nowelizacji. Jakie koszty czekają pracodawców od 2026 roku?
Staż pracy stanowi łączną długość okresów zatrudnienia. Do stażu pracy zalicza się wszystkie okresy zatrudnienia bez względu na przerwy w zatrudnieniu, przyczynę ustania stosunku pracy, a także wielkość etatu. Zgodnie z obecnymi przepisami do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, wlicza się zatrudnienie wyłącznie w ramach stosunku pracy.
REKLAMA
Nowe zasady obliczania stażu pracy od 2026 roku
Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma wprowadzić, z początkiem 2026 roku, nowe zasady obliczania stażu pracy. Zgodnie z proponowanymi zasadami do stażu pracy będzie zaliczany nie tylko stosunek pracy, lecz także okresy wykonywania umowy zlecenia, umowy o świadczeniu usług, umowy agencyjnej oraz okres pozostawania osobą współpracującą. Ponadto do tych okresów zaliczać się będą okresy prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, okresy współpracy z osobą prowadzącą taką działalność, a także zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Staż pracy po nowelizacji. Jakie koszty czekają pracodawców od 2026 roku?
Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że nowe zasady naliczania stażu pracy zwiększą uprawnienia pracowników, a tym samym będą stanowiły pewne obciążenie dla pracodawców. Przede wszystkim wpłyną na zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego wielu pracowników.
Co więcej, zmiany w przepisach wpłyną także na prawo do odprawy, emerytury, nagrody jubileuszowej, dodatek stażowy, a także wydłużenie okresu wypowiedzenia. Wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększy się w przypadku wielu pracowników o 6 dni rocznie, ponieważ w przypadku stażu pracy wynoszącego co najmniej 10 lat wymiar urlopu wypoczynkowego zwiększa się z 20 do 26 dni. Pracodawcy będą musieli także ponosić większe koszty odpraw.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat