REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozmowa kwalifikacyjna – co można wyczytać z twarzy

Rozmowa kwalifikacyjna – co można wyczytać z twarzy
Rozmowa kwalifikacyjna – co można wyczytać z twarzy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa kwalifikacyjna to sztuka komunikacji, nie tylko słownej, ale - przede wszystkim - niewerbalnej. Cenną wiedzą może okazać się umiejętność odczytywania podstawowych emocji w ludzkiej mimice. W ten sposób możesz łatwo dowiedzieć się, co druga osoba naprawdę o Tobie myśli.

Rok 1971. Wtedy to właśnie Albert Merhabian formułuje wzór, który pokazuje co i w jakich proporcjach składa się na nasze wypowiedzi i komunikację. Okazuje się, że 93% wagi przekazywanych przez nas informacji stanowią komunikaty niewerbalne, czyli nasz wygląd, gesty i mimika. Słowa stanowią zaledwie 7% naszego komunikatu.

REKLAMA

Autopromocja

Komunikacja niewerbalna - mówi więcej niż tysiąc słów

Znane przysłowie stwierdza, że mowa jest srebrem, a milczenie złotem. To metaforyczne ujęcie nie tylko wychwala małomównych, ale także w doskonały sposób tłumaczy sytuację komunikacji. Jeżeli chcemy, żeby nasza wiadomość była dobrze odebrana, to musimy pamiętać nie tylko o odpowiednim doborze naszych słów, ale - przede wszystkim - co przekazujemy swoim wyglądem, gestami, mimiką i pozasłownymi sygnałami głosowymi.

“Dlaczego? To bardzo proste. Kiedy człowiek może odpowiednio wcześniej zaplanować i przemyśleć, to co mówi, to dużo trudniej jest zaprogramować naszą gestykulację - a tym bardziej - mimikę. To właśnie one zdradzają co tak naprawdę chodzi nam po głowie. Świadomość tego faktu może być bardzo przydatna zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym” - tłumaczy Paweł Rusek z portalu mediaCV.pl

Czym są emocje podstawowe?

Postawiona ponad 40 lat temu teza o składowych ludzkiego komunikatu, rozwinęła w nauce wiele dziedzin poświęconych temu tematowi (teorie negocjacji, proksemikę) oraz mocno wpłynęła na psychologiczną teorię emocji podstawowych.

REKLAMA

Zakłada ona, że wszyscy ludzie - niezależnie od ich rasy, pochodzenia, kultury - jako jeden gatunek mają wspólną, wynikającą z biologii bazę tak zwanych emocji podstawowych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że podobnie objawiają się w ludzkiej mimice i reakcjach organizmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej znaną na świecie wersją tej teorii jest klasyfikacja zaproponowana przez amerykańskiego psychologa: Paula Ekmana. Wyróżnia on sześć emocji podstawowych: radość, smutek, złość, wstręt, strach i zaskoczenie.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

PDF - Podróże służbowe - Raporty INFOR

Jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce?

“Choć to tylko teoria to naprawdę warto ją znać. Jeżeli mamy choć podstawową świadomość objawiania się ludzkich emocji, to łatwiej możemy zrozumieć drugiego człowieka. Wiadomym jest, że większość z nas intuicyjnie odczytuje mimikę drugiej osoby. Jeżeli jednak wiemy na ten temat więcej, to możemy zrobić to trafniej.” - mówi Paweł Rusek z portalu mediaCV.pl.

Przełożenie tej teorii na praktykę sprowadza się przede wszystkim do odpowiedzi na jedno pytanie: Czy emocje naszego rozmówcy zgadzają się z jego słowami?

“Zasada jest prosta - jeżeli mimika twarzy nie zgadza się z tym, co mówi czy rekruter, czy osoba rekrutowana, to można podejrzewać, że coś jest nie tak. Osoba taka może nie mówić nam prawdy lub może być po prostu bardzo zestresowana. W obydwu przypadkach warto zwrócić na to uwagę - w przypadku kłamstwa - pogłębić temat, w przypadku stresu - pomóc osobie.” - kontynuuje ekspert z portalu mediaCV.pl

Tysiąc czynników

Należy jednak pamiętać, że na naszą komunikację niewerbalną wpływa wiele czynników - podłoże biologiczne jest tylko jednym z nich. Ludzie mogą tłumić lub eksponować swoje emocje przez wychowanie, usposobienie, a nawet przez pewne tiki nerwowe.

“Kiedy będziesz chciał zastosować swoją nową wiedzę w praktyce - staraj się być ostrożnym w ocenie i nie bierz wszystkiego jako pewnika. Taka analiza może być bardzo pomocna, ale nie zawsze w pełni odzwierciedla rzeczywistość. Zawsze jednak nieco ją rozjaśnia.” - ostrzega Paweł Rusek.

Okazuje się, że ludzka twarz jest jak książka, a ludzkie emocje - są jej treścią. Warto wiedzieć, co opisuje i umieć ją odczytać.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Działalność gospodarcza osoby z niepełnosprawnością. Refundacja PFRON, zwolnienie ze składki zdrowotnej

Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które prowadzą własną działalność gospodarczą, mają możliwość skorzystania z różnych ulg i form pomocy. Ich zakres i wysokość zależy od stopnia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności oraz ewentualnego prawa do renty. Poniżej przedstawione zostały informacje na temat najpowszechniejszych form wsparcia – w zakresie składki zdrowotnej oraz refundacji składek społecznych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej PFRON). Kwestia zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej opisana została z uwzględnieniem prawa przedsiębiorcy do renty.

Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

REKLAMA

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką (niezdolny do służby ale zdolny do pracy). Czy ma prawo do podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

REKLAMA