reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Obowiązki pracodawców po zmianie przepisów o czasie pracy pracowników niepełnosprawnych

Obowiązki pracodawców po zmianie przepisów o czasie pracy pracowników niepełnosprawnych

Od 10 lipca 2014 r. pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym muszą pracować krócej, tj. zamiast dotychczasowych 8 godzin na dobę i 40 godzin na tydzień tylko 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. W związku z tą zmianą przepisów pracodawcy muszą im przekazać informację o zmianie warunków zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy, a także zmienić umowy o pracę, jeżeli były w niej ustalone dotychczasowe normy czasu pracy.

Od 10 lipca br. dotychczasowe przepisy dotyczące norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych zostały uchylone w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał w wyroku z 13 czerwca 2013 r. (K 17/11) uznał, że pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym nie powinni pracować jak pozostali pracownicy, tj. po 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, tylko krócej.

Jednocześnie znowelizowane zostały przepisy dotyczące norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych w sposób dostosowujący je do wyroku TK, czyli doszło do skrócenia norm czasu pracy do 7 godz. na dobę i 40 godz. na tydzień. Nowelizacja ta weszła w życie 16 lipca 2014 r.

Zmiana norm czasu pracy

Zmiany w zakresie norm czasu pracy spowodowały, że pracodawcy mają dodatkowe obowiązki wobec pracowników związane z tą nowelizacją.

Korekta faktur - Raport INFOR - PDF

Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Po zmianie norm czasu pracy pracodawca powinien przede wszystkim zmienić pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia w zakresie norm czasu pracy. Zmiany informacji pracodawca powinien dokonać niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od wejścia w życie zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy miałoby nastąpić przed upływem tego terminu – nie później niż do dnia rozwiązania umowy (art. 29 § 32 Kodeksu pracy). Zatem pracodawcy mają czas na przekazanie zmienionej informacji do 9 sierpnia 2014 r. Pisemne potwierdzenie zapoznania się pracownika ze zmienioną informacją o normach czasu pracy należy zamieścić w części B akt osobowych.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor Publiczny cały artykuł:

Obowiązki pracodawców związane ze zmianą przepisów o czasie pracy pracowników niepełnosprawnych

W dalszej części artykułu znajdziesz szczegółowe omówienie zmian dotyczących wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych po zmianie norm czasu pracy, praktyczne przykłady oraz wyjaśnienie MPiPS w tej sprawie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama