reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Jak zatrudniać pracowników tymczasowych

Jak zatrudniać pracowników tymczasowych

Praca tymczasowa to forma zatrudnienia, w której pomiędzy pracownikiem a pracodawcą korzystającym z jego pracy nie nawiązuje się stosunek pracy. Pracodawcą dla pracownika tymczasowego jest agencja pracy tymczasowej, podczas gdy zadaniem klienta agencji, nazywanego pracodawcą użytkownikiem, jest bieżące kierowanie pracą zatrudnionej osoby.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Aby zatrudnić pracowników tymczasowych, trzeba spełnić kilka ważnych warunków i dotrzymać określonych procedur.

Krok 1. Sprawdź, czy zatrudnienie tymczasowe jest możliwe w Twojej firmie

Nie w każdym przypadku pracodawca ma możliwość zatrudniania pracowników tymczasowych. Zanim skontaktuje się z agencją, powinien sprawdzić, czy:

- prace, do których chce pozyskać pracowników tymczasowych, mają charakter sezonowy, okresowy, doraźny lub

- ich terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe, lub

- ich wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika.

Tylko bowiem w takich przypadkach mamy do czynienia z pracą tymczasową. W przepisach nie zdefiniowano pojęcia pracy „o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym” – co w praktyce pozwala na klasyfikowanie do tych kategorii stosunkowo wielu rodzajów prac. Najczęściej przez prace sezonowe rozumie się prace związane z określoną porą roku. Jako prace okresowe traktuje się natomiast zadania wykonywane w sposób powtarzający się (cykliczny). Natomiast wykonywanie prac doraźnych wiąże się z pewną niesystematycznością (nieregularnością) w ich realizacji.

Polecamy: Obliczanie wynagrodzenia i innych świadczeń - PDF (wersja elektroniczna)

Ograniczenia czasowe

Jeśli pracodawca chciałby stosować zatrudnienie tymczasowe jako stałą formę zatrudniania bądź rozważa kontynuację współpracy z określonym pracownikiem, musi uwzględnić, że zatrudnienie tymczasowe jest traktowane przez ustawodawcę jako stan przejściowy. Stąd w przepisach wprowadzono dla tego zatrudnienia limit czasowy. W okresie 36 kolejnych miesięcy agencja pracy tymczasowej może skierować danego pracownika do tego samego pracodawcy użytkownika maksymalnie na 18 miesięcy (art. 20 ust. 1 ustawy o pracownikach tymczasowych).


Przeczytaj cały artykuł na INFORFK: Zatrudnianie pracowników tymczasowych – praktyczna instrukcja dla pracodawcy użytkownika


Artykuł stanowi praktyczną instrukcję dla pracodawcy, wskazującą jak zatrudnić pracownika tymczasowego w 8 krokach. Podpowiada, kto może zatrudnić takiego pracownika i na jakich zasadach oraz jakich korzyści może oczekiwać pracodawca z tego tytułu. Tekst omawia też obowiązki pracodawców decydujących się na zatrudnienie pracownika tymczasowego.

Zatrudnianie pracowników sezonowych - zasady

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama