| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Licznik rynku infoPraca - więcej ofert pracy w I kwartale 2015

Licznik rynku infoPraca - więcej ofert pracy w I kwartale 2015

Pierwsze trzy miesiące 2015 roku były wyraźnie lepsze dla szukających pracy, niż ostatni kwartał roku ubiegłego. Licznik rynku infoPraca pokazuje, że praktycznie wszystkie branże zanotowały większe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników.

Przyglądając się szczegółowym danym, które pokazują, że w pierwszym kwartale 2015 r. pracodawcy opublikowali o 12 proc. więcej ofert w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku, możemy zauważyć że największy wzrost zapotrzebowania na pracowników  nastąpił w sprzedaży (wzrost aż o 901 ofert pracy), IT (więcej o 677 ofert) i budownictwie (wzrost o 291 ofert). Na kolejnych pozycjach uplasowały się: turystyka (+ 271 względem ostatniego kwartału 2014 r.), zarządzanie nieruchomościami (wzrost o 266 ofert), branża HR (wzrost o 218 ofert), ochrona zdrowia (więcej o 203 ofert w porównaniu do IV kwartału ub.r.) oraz księgowość (+197) i administracja (+179).

Gdzie po pracę?

Zobaczmy teraz, jak wygląda to w poszczególnych województwach. I tu mamy optymistyczne informacje, bo sytuacja na rynku pracy polepszyła się praktycznie wszędzie. Największy ilościowy przyrost ofert pracy odnotowano w województwach: mazowieckim (+ 798), dolnośląskim (+ 650), śląskim (+ 572) i małopolskim (+ 466).

W ujęciu procentowym największe przyrosty w liczbie opublikowanych ofert pracy wystąpiły w województwach: warmińsko-mazurskim (+ 30 proc.), podkarpackim (+ 22 proc.) i dolnośląskim (+ 17 proc.). Jedynymi województwami, które odnotowały spadek liczby ofert pracy były: świętokrzyskie (- 26 proc.), lubelskie (- 4 proc.) i wielkopolskie (- 2 proc.).

Wzrost zapotrzebowania na pracowników w pierwszym kwartale bieżącego roku potwierdza ożywienie rynku pracy i zwiastuje kolejne przyrosty liczby ofert pracy. Podobnie, jak w poprzednich miesiącach, największy popyt na pracowników wystąpił w sprzedaży i branży IT, i w najbliższych miesiącach wciąż będzie rósł – komentuje Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Kto zatrudnia?

Obiektywnym wskaźnikiem kondycji konkretnej branży jest ilość opublikowanych ogłoszeń.

Z Licznika rynku przygotowanego przez infoPracę wynika, że najwięcej ofert opublikowały firmy z branży HR, bo aż 13 918. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy z sektora IT z 2697 ogłoszeniami oraz administracja z 1622 ofertami.

W czołówce województw, w których opublikowano najwięcej ofert dla programistów i analityków IT, pozostają: mazowieckie (864), dolnośląskie (486) i małopolskie (434). Specjaliści ci byli też najbardziej poszukiwanymi pracownikami w województwie podlaskim.

Z kolei w produkcji najwięcej ofert pojawiło się w województwach: śląskim (809), dolnośląskim (665) i mazowieckim (465). Ogłoszenia w tej kategorii były także najpopularniejszymi ogłoszeniami w województwach: łódzkim (410), wielkopolskim (382), kujawsko-pomorskim (207) i opolskim (108).

Kto szuka pracy?

W pierwszym kwartale najwięcej aplikacji napłynęło w odpowiedzi na oferty pracy w produkcji (119 424 aplikacji), administracji (76 450), budownictwie (53 839), nieruchomościach (43 619), sprzedaży (42 572) i na stanowiska sekretarek/asystentek (39 868).

W mazowieckim, podobnie jak i w małopolskim i dolnośląskim, największym zainteresowaniem poszukujących pracy cieszyły się oferty pracy w administracji.

W województwie śląskim, łódzkim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, była to praca w produkcji. Z kolei w województwach: świętokrzyskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim największą popularnością cieszyły się oferty w sprzedaży.

W drugim kwartale tego roku spodziewamy się dodatniej dynamiki w przyroście ofert pracy w produkcji i budownictwie, co wiąże się z dobrą sytuacją gospodarczą Polski. W związku z planowanym zwiększeniem zatrudnienia przez wiele polskich firm, spodziewamy się poprawy sytuacji na rynku pracy w prawie wszystkich województwach. To pozytywny sygnał dla szukających pracy – dodaje Marek Jurkiewicz, infoPraca.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »