| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > ZUS dofinansowuje firmy na działania związane z BHP

ZUS dofinansowuje firmy na działania związane z BHP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych daje przedsiębiorcom możliwość poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Sprawdź program dofinansowania!

Na co ZUS przeznaczy środki

Wsparcie oferowane przez Zakład można przeznaczyć na działalność związaną z zapobieganiem wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym, a w szczególności na dofinansowanie działań skierowanych na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, prowadzonych przez płatników składek.

W ramach działań preferencyjnych ZUS dofinansuje:

  • projekty inwestycyjne, dotyczące aspektu bezpieczeństwa technicznego, np. zakup i instalację osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń, elementów sygnalizacji ostrzegania, elementów wentylacji bądź wózków jezdniowych;
  • projekty doradcze, nakierowane na poprawę zarządzania BHP, np. na dokonanie identyfikacji zagrożeń w miejscu pracy, przeprowadzenie analizy i oceny ergonomiczności w miejscu pracy;
  • projekty inwestycyjno-doradcze, które łączą wyżej opisane działania.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Wysokość dofinansowania

Poziom dofinansowania uzależniony jest od wielkości zakładu pracy, a konkretnie liczby osób, za które odprowadzana jest składka na ubezpieczenie wypadkowe. Wsparcie waha się w granicach od 40 tys. zł do nawet 500 tys. zł.

Mikroprzedsiębiorcy, czyli przedsiębiorcy zatrudniający od 1 do 9 pracowników mogą liczyć na 40 tysięcy zł w przypadku projektów doradczych, 100 tysięcy zł w przypadku projektów inwestycyjnych oraz 140 tysięcy w przypadku projektów doradczo-inwestycyjnych.

Małe przedsiębiorstwa - zatrudniające od 10 do 49 pracowników, średnie - zatrudniające od 50 do 249 pracowników oraz duże - zatrudniające powyżej 250 pracowników otrzymają dofinansowanie maksymalnie w wysokościach od 60 tysięcy do 100 tysięcy zł w przypadku projektów doradczych, od 150 tysięcy do 400 tysięcy zł w przypadku projektów inwestycyjnych oraz od 210 tysięcy do 500 tysięcy zł w przypadku projektów doradczo-inwestycyjnych.

Uzyskanie dotacji odbywa się w pięciu etapach: złożenie wniosku, ocena formalna i merytoryczna, podpisanie umowy, wypłata środków, odbiór i rozliczenie projektu.

W razie kłopotów z wypełnianiem wniosku, warto skorzystać z poradnika przygotowanego przez ZUS.

Źródło: ZUS 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK