REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

Monika Grobelska
Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę
Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uważa, że 7-dniowy okresu na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest terminem zbyt krótkim, m.in. ze względu na skomplikowane reguły procesu cywilnego oraz zawiłość spraw. Resort chce go wydłużyć do 14 dni. Do Sejmu natomiast trafił poselski projektu ustawy proponujący wydłużenie tego terminu do 30 dni.

Zdaniem posła Grzegorza Furgo, zawartym w zapytaniu poselskim do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (interpelacja nr 4976), 7-dniowy termin wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest niedostosowany do dzisiejszych uwarunkowań społeczno-gospodarczych i prawnych. Podkreśla on, że obecne reguły procesu cywilnego wymagają profesjonalnego przygotowania pozwu, a co za tym idzie, konieczności korzystania przez pracownika z profesjonalnej pomocy prawnej.

Ponadto, zgodnie z nowelizacją przepisów Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 3 maja 2012 r. (ustawa z dnia 16 września 2011 r. - Dz.U. Nr 233, poz. 1381) strona procesu cywilnego powinna co do zasady już w pozwie zawrzeć wszelkie twierdzenia i dowody. Czynności te wymagają czasu, szczególnie w przypadku spraw skomplikowanych i zawiłych. Poseł zaznacza, że skala rozwiązywania stosunków pracy z naruszeniem prawa jest obecnie znacznie większa, niż ta, która istniała w momencie, gdy przyjęto termin 7-dniowy.

W związku z powyższym poseł Grzegorz Furgo skierował do  MRPiPS zapytanie:

 1. Czy MRPiPS widzi konieczność wprowadzenia takich zmian w trosce o egzekwowania pełni praw pracownika?
 2. Czy ministerstwo przewiduje wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy umożliwiających spełnienie warunku dostępu do drogi sądowej dla pracownika?

Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w MRPiPS, odniósł się do interpelacji posła Grzegorza Furgo stwierdzając, że utrzymanie 7-dniowego okresu na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest terminem zbyt krótkim, wskazując tym samym konieczność jego wydłużenia do 14 dni. Wyjaśnia on, że składając odwołanie do sądu pracy pracownik może kwestionować zgodność dokonanego wypowiedzenia z przepisami o wypowiadaniu, a w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony może kwestionować także zasadność wypowiedzenia. Tak jak poseł Furgo zaznacza, że takie czynności jak podjęcie decyzji o skierowaniu sprawy do sądu pracy, sporządzenie pisma procesowego, które spełni wymagania określonego w Kodeksie postępowania cywilnego, wymagają nie tylko czasu, ale również profesjonalnej pomocy prawnej. W konkluzji opowiada się za ujednoliceniem terminu na odwołanie się pracownika od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy z terminem na żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowanie oraz na żądanie nawiązania umowy o pracę.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadmienia również, że trwają obecnie prace nad stanowiskiem rządu do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy, który wpłynął do Marszałka Sejmu RP dnia 28 kwietnia 2016 r. (druk sejmowy nr 524). Przewiduje on nowelizację art. 264 Kodeksu pracy, zgodnie z którym odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę, natomiast żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz żądanie nawiązania umowy o pracę w ciągu 14 dni. Zmiana przepisu dotyczy ujednolicenia i wydłużenia tych terminów do 30 dni.

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Pomysłodawcy projektu wskazują, że dawniej przyjęte terminy nie odpowiadają obecnej sytuacji prawnej i gospodarczej. Były one skuteczne, gdy spory związane z wypowiadaniem umów o pracę rozstrzygane były bardzo sprawnie i kończyły się często przed upływem okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Obecnie mogą one trwać kilka lat. Również pierwsze terminy rozpraw wyznaczane są nierzadko po upływie 6 miesięcy od dnia wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik w ciągu bardzo krótkiego okresu musi przygotować argumentację, dowody, sporządzić pismo procesowe, natomiast, jak wynika z Kodeksu postępowania cywilnego, pracodawca ma minimum dwa tygodnie na odniesienie się do twierdzeń pracownika przedstawionych w odwołaniu. Osłabia to znacznie pozycję pracownika w stosunku do pracodawcy. Zgodnie z art. 265 Kodeksu pracy, w przypadku nie dochowania terminów z art. 264 Kodeksu pracy, sąd pracy na wniosek pracownika może postanowić przywrócenie uchybionego terminu, jednak tylko, gdy nie dokonał on tej czynności bez swojej winy. Wydłużenie okresu na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę ma doprowadzić do poprawy sytuacji prawnej pracowników, jak i zapewnić im silniejszą gwarancję prawa do sądu. 

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (PDF)

Autopromocja

Dokumentacja kadrowa 2023 ze wzorami dokumentów

Czy wiesz, gdzie przechowywać nowe dokumenty kadrowe, oraz jak prowadzić akta osobowe i dokumentację elektroniczną?

Dokumentacja kadrowa 2023 + wzory dokumentów online. Zasady prowadzenia i przechowywania

Obecnie projekt ustawy znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Zgodnie z art. 2 niniejszego projektu, ustawa ma mieć zastosowanie także do stanów powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli nie upłynęły jeszcze terminy przewidziane w dotychczasowym brzmieniu art. 264 Kodeksu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA