reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uważa, że 7-dniowy okresu na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest terminem zbyt krótkim, m.in. ze względu na skomplikowane reguły procesu cywilnego oraz zawiłość spraw. Resort chce go wydłużyć do 14 dni. Do Sejmu natomiast trafił poselski projektu ustawy proponujący wydłużenie tego terminu do 30 dni.

Zdaniem posła Grzegorza Furgo, zawartym w zapytaniu poselskim do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (interpelacja nr 4976), 7-dniowy termin wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest niedostosowany do dzisiejszych uwarunkowań społeczno-gospodarczych i prawnych. Podkreśla on, że obecne reguły procesu cywilnego wymagają profesjonalnego przygotowania pozwu, a co za tym idzie, konieczności korzystania przez pracownika z profesjonalnej pomocy prawnej.

Ponadto, zgodnie z nowelizacją przepisów Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 3 maja 2012 r. (ustawa z dnia 16 września 2011 r. - Dz.U. Nr 233, poz. 1381) strona procesu cywilnego powinna co do zasady już w pozwie zawrzeć wszelkie twierdzenia i dowody. Czynności te wymagają czasu, szczególnie w przypadku spraw skomplikowanych i zawiłych. Poseł zaznacza, że skala rozwiązywania stosunków pracy z naruszeniem prawa jest obecnie znacznie większa, niż ta, która istniała w momencie, gdy przyjęto termin 7-dniowy.

W związku z powyższym poseł Grzegorz Furgo skierował do  MRPiPS zapytanie:

  1. Czy MRPiPS widzi konieczność wprowadzenia takich zmian w trosce o egzekwowania pełni praw pracownika?
  2. Czy ministerstwo przewiduje wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy umożliwiających spełnienie warunku dostępu do drogi sądowej dla pracownika?

Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w MRPiPS, odniósł się do interpelacji posła Grzegorza Furgo stwierdzając, że utrzymanie 7-dniowego okresu na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest terminem zbyt krótkim, wskazując tym samym konieczność jego wydłużenia do 14 dni. Wyjaśnia on, że składając odwołanie do sądu pracy pracownik może kwestionować zgodność dokonanego wypowiedzenia z przepisami o wypowiadaniu, a w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony może kwestionować także zasadność wypowiedzenia. Tak jak poseł Furgo zaznacza, że takie czynności jak podjęcie decyzji o skierowaniu sprawy do sądu pracy, sporządzenie pisma procesowego, które spełni wymagania określonego w Kodeksie postępowania cywilnego, wymagają nie tylko czasu, ale również profesjonalnej pomocy prawnej. W konkluzji opowiada się za ujednoliceniem terminu na odwołanie się pracownika od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy z terminem na żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowanie oraz na żądanie nawiązania umowy o pracę.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama