REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

Monika Grobelska
Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę
Termin na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uważa, że 7-dniowy okresu na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest terminem zbyt krótkim, m.in. ze względu na skomplikowane reguły procesu cywilnego oraz zawiłość spraw. Resort chce go wydłużyć do 14 dni. Do Sejmu natomiast trafił poselski projektu ustawy proponujący wydłużenie tego terminu do 30 dni.

Zdaniem posła Grzegorza Furgo, zawartym w zapytaniu poselskim do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej (interpelacja nr 4976), 7-dniowy termin wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest niedostosowany do dzisiejszych uwarunkowań społeczno-gospodarczych i prawnych. Podkreśla on, że obecne reguły procesu cywilnego wymagają profesjonalnego przygotowania pozwu, a co za tym idzie, konieczności korzystania przez pracownika z profesjonalnej pomocy prawnej.

Autopromocja

Ponadto, zgodnie z nowelizacją przepisów Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 3 maja 2012 r. (ustawa z dnia 16 września 2011 r. - Dz.U. Nr 233, poz. 1381) strona procesu cywilnego powinna co do zasady już w pozwie zawrzeć wszelkie twierdzenia i dowody. Czynności te wymagają czasu, szczególnie w przypadku spraw skomplikowanych i zawiłych. Poseł zaznacza, że skala rozwiązywania stosunków pracy z naruszeniem prawa jest obecnie znacznie większa, niż ta, która istniała w momencie, gdy przyjęto termin 7-dniowy.

W związku z powyższym poseł Grzegorz Furgo skierował do  MRPiPS zapytanie:

  1. Czy MRPiPS widzi konieczność wprowadzenia takich zmian w trosce o egzekwowania pełni praw pracownika?
  2. Czy ministerstwo przewiduje wprowadzenie zmian w Kodeksie pracy umożliwiających spełnienie warunku dostępu do drogi sądowej dla pracownika?

Krzysztof Michałkiewicz, sekretarz stanu w MRPiPS, odniósł się do interpelacji posła Grzegorza Furgo stwierdzając, że utrzymanie 7-dniowego okresu na wniesienie przez pracownika odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest terminem zbyt krótkim, wskazując tym samym konieczność jego wydłużenia do 14 dni. Wyjaśnia on, że składając odwołanie do sądu pracy pracownik może kwestionować zgodność dokonanego wypowiedzenia z przepisami o wypowiadaniu, a w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony może kwestionować także zasadność wypowiedzenia. Tak jak poseł Furgo zaznacza, że takie czynności jak podjęcie decyzji o skierowaniu sprawy do sądu pracy, sporządzenie pisma procesowego, które spełni wymagania określonego w Kodeksie postępowania cywilnego, wymagają nie tylko czasu, ale również profesjonalnej pomocy prawnej. W konkluzji opowiada się za ujednoliceniem terminu na odwołanie się pracownika od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy z terminem na żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowanie oraz na żądanie nawiązania umowy o pracę.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadmienia również, że trwają obecnie prace nad stanowiskiem rządu do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy, który wpłynął do Marszałka Sejmu RP dnia 28 kwietnia 2016 r. (druk sejmowy nr 524). Przewiduje on nowelizację art. 264 Kodeksu pracy, zgodnie z którym odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę, natomiast żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania oraz żądanie nawiązania umowy o pracę w ciągu 14 dni. Zmiana przepisu dotyczy ujednolicenia i wydłużenia tych terminów do 30 dni.

Pomysłodawcy projektu wskazują, że dawniej przyjęte terminy nie odpowiadają obecnej sytuacji prawnej i gospodarczej. Były one skuteczne, gdy spory związane z wypowiadaniem umów o pracę rozstrzygane były bardzo sprawnie i kończyły się często przed upływem okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Obecnie mogą one trwać kilka lat. Również pierwsze terminy rozpraw wyznaczane są nierzadko po upływie 6 miesięcy od dnia wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownik w ciągu bardzo krótkiego okresu musi przygotować argumentację, dowody, sporządzić pismo procesowe, natomiast, jak wynika z Kodeksu postępowania cywilnego, pracodawca ma minimum dwa tygodnie na odniesienie się do twierdzeń pracownika przedstawionych w odwołaniu. Osłabia to znacznie pozycję pracownika w stosunku do pracodawcy. Zgodnie z art. 265 Kodeksu pracy, w przypadku nie dochowania terminów z art. 264 Kodeksu pracy, sąd pracy na wniosek pracownika może postanowić przywrócenie uchybionego terminu, jednak tylko, gdy nie dokonał on tej czynności bez swojej winy. Wydłużenie okresu na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę ma doprowadzić do poprawy sytuacji prawnej pracowników, jak i zapewnić im silniejszą gwarancję prawa do sądu. 

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (PDF)

Obecnie projekt ustawy znajduje się na etapie konsultacji społecznych. Zgodnie z art. 2 niniejszego projektu, ustawa ma mieć zastosowanie także do stanów powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli nie upłynęły jeszcze terminy przewidziane w dotychczasowym brzmieniu art. 264 Kodeksu pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA