Dłuższy okres wypowiedzenia umów na czas określony
REKLAMA
REKLAMA
Od 22 lutego 2016 r. obowiązują zmiany dotyczące okresów wypowiedzenia umów na czas określony. Obecnie okresy wypowiedzenia tych umów zależą od stażu pracy u danego pracodawcy i wynoszą:
REKLAMA
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
W przypadku umów trwających 22 lutego 2016 r. staż pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umów na czas określony, liczymy od tego terminu (art. 16 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw).
Zatem w przypadku takich umów od wejścia w życie zmian obowiązywały 2-tygodniowe okresy wypowiedzenia. Natomiast 21 sierpnia 2016 r. tacy pracownicy osiągną 6 miesięcy zatrudnienia i uzyskają prawo do 1-miesięcznych okresów wypowiedzenia.
Dotyczy to tylko tych umów na czas określony, w których znajdowała się klauzula przewidująca możliwość wypowiedzenia umowy. Umowy na czas określony zawarte przed 22 lutego 2016 r., które nie miały takich klauzul lub były zawarte na okres do 6 miesięcy, czyli nie podlegały wypowiedzeniu, pomimo zmiany przepisów nadal nie podlegają wypowiedzeniu.
Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Zmiana okresu wypowiedzenia powoduje, że pracownikom trzeba przekazać informację o zmianie warunków zatrudnienia w zakresie okresu wypowiedzenia (art. 29 § 32 Kodeksu pracy). Dotyczy to tylko tych pracodawców, którzy sporządzili informację o warunkach zatrudnienia w formie opisowej bez wskazywania podstawy prawnej.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak w sierpniu 2016 r. zmieniają się okresy wypowiedzenia umów na czas określony" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat