REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Indeks szklanego sufitu” 2017 The Economist – 5. miejsce Polski

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
„Indeks szklanego sufitu” 2017 The Economist – 5. miejsce Polski
„Indeks szklanego sufitu” 2017 The Economist – 5. miejsce Polski
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W piątej odsłonie „Indeksu szklanego sufitu”, badającego równouprawnienie kobiet na rynku pracy – Polska została sklasyfikowana na wysokim 5. miejscu na świecie.

The glass-ceiling index - o badaniu

Badanie porównuje warunki pracy kobiet i mężczyzn w 28 państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Pokazuje, gdzie kobiety mają największe szanse na równe traktowanie. Indeks łączy wskaźniki dotyczące szkolnictwa wyższego, siły roboczej, wynagrodzeń, kosztów opieki nad dziećmi, praw macierzyńskich i tacierzyńskich, a także stanowisk kierowniczych.

Autopromocja

Mogłoby być lepiej

Biorąc pod uwagę wszystkie zebrane dane, w krajach OECD perspektywy poprawy warunków dla pracujących kobiet w dłuższym okresie nie wyglądają imponująco. W 2005 r. siłę roboczą stanowiło 60 proc. kobiet, zaś 10 lat później – 63 proc. (dla mężczyzn wynik w obu okresach oscylował wokół 80 proc.). Udział kobiet w wysokopłatnych i prestiżowych stanowiskach bliższy jest 1/3 niż 1/2, a ich zarobki wynoszą 85 proc. wynagrodzenia mężczyzn.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skandynawia na czele

Patrząc z kolei na wyniki poszczególnych państw, widać między nimi duże różnice. O równe szanse kobiet na rynku pracy najlepiej dbają Islandia, Szwecja, Norwegia i Finlandia, podobnie jak to było w 2016 r., z tym że Szwecja i Norwegia zamieniły się miejscami. W tych 4 państwach kobiety częściej niż mężczyźni kończą wyższe studia i stanowią siłę roboczą. Co więcej, wchodzą w skład zarządu w 30-44 proc. spółek, przy średniej 20 proc. dla państw OECD.

Serwis Kadry

Dobre dane z Polski

W tym zestawieniu 5. miejsce Polski to bardzo dobry wynik. Studia wyższe kończy u nas ok. 10 proc. więcej kobiet niż mężczyzn. Siła robocza to domena mężczyzn – uzyskują ok. 15 proc. przewagę nad kobietami  (średnia OECD – 18 proc. przewagi mężczyzn), co plasuje nas w tej kategorii na 22. miejscu. Wynagrodzenie kobiet jest o 11,1 proc. niższe niż mężczyzn (11. miejsce, średnia OECD – o 14,6 proc. niższe). Bardzo dobrze wypadamy pod względem stanowisk menedżerskich zajmowanych przez kobiety (4. miejsce, 40,2 proc., średnia OECD – 37,1 proc.), ale już znacznie gorzej, jeśli spojrzymy na zarządy spółek – tu z wynikiem 10,9 proc. zajmujemy dopiero 26. miejsce, wyprzedzając tylko Czechy, Grecję, Japonię i Koreę Południową.

Marek Jurkiewicz, Dyrektor InfoPraca.pl, podkreśla, że czołowe miejsce w rankingu cieszy, ale jak to z zestawieniami bywa, zawsze jest coś, co można poprawić, i tak też jest w tym przypadku.  W zarządach spółek brakuje kobiet i pod tym względem nasz dystans do czołówki jest spory. – Nie widzę różnic między predyspozycjami mężczyzn a predyspozycjami kobiet do zarządzania. Rynek pracy nie powinien nikogo faworyzować bądź dyskryminować ze względu na płeć. Liczy się to, jakim jest się człowiekiem i jaką charyzmą jest się obdarzonym. Różnorodność zatrudnionych pracowników przynosi szereg różnych korzyści, tak wizerunkowych, jak i biznesowych, a ponadto sprawia, że łatwiej i lepiej nam się ze sobą porozumiewać – podsumowuje Marek Jurkiewicz.

The Economist’s glass-ceiling index measures gender equality in the labour market 2017

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA