| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Fundacje, stowarzyszenia > Zwrot wydatków za telefon i Internet dla wolontariusza

Zwrot wydatków za telefon i Internet dla wolontariusza

Wolontariusze wykonujący czynności na rzecz stowarzyszenia wykorzystują dla jego celów swoje prywatne telefony i Internet. Otrzymują z tego tytułu zwrot poniesionych przez nich wydatków. Czy należy ten zwrot wykazać w sporządzanych informacjach PIT-8?

IS

Wprawdzie nie można wykluczyć tu sporu z organami podatkowymi, które czasem zbyt literalnie traktują brzmienie przepisów, ale warto zwrócić uwagę na bardzo korzystną interpretację wydaną 19 grudnia 2008 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/415-1412/08-2/MK): W przypadku gdy zakład pracy zwraca pracownikowi wydatki poniesione przez niego w związku z używaniem prywatnego telefonu do celów służbowych, u pracownika powstaje przychód. Przychód ten na mocy art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzysta ze zwolnienia od opodatkowania, jeżeli zwrócony wydatek stanowi ekwiwalent pieniężny. Zgodnie bowiem z powołanym przepisem wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.

(...) Wnioskodawca (stowarzyszenie) dokonuje zwrotu kosztów za przeprowadzane przez wolontariuszy rozmowy telefoniczne dla celów Stowarzyszenia na podstawie bilingu.

(...) w przypadku gdy pokrywanie przez Wnioskodawcę kosztów przeprowadzanych rozmów telefonicznych ponoszonych przez wolontariuszy odbywa się na zasadach dotyczących pracowników, otrzymany ekwiwalent będzie przychodem zwolnionym od podatku dochodowego. W przeciwnym wypadku wystąpi przychód z innych źródeł.

Natomiast w kwestii dotyczącej zwrotu wydatków za korzystanie przez wolontariuszy z dostępu do sieci internetowej organ podatkowy zauważa, że mamy w tej sytuacji do czynienia z przysporzeniem majątkowym.

(...) Wolontariusze korzystają z dostępu do Internetu, ponosząc z tego tytułu w stałej wysokości opłaty abonamentowe, bez względu na to czy korzystają z dostępu do Internetu, czy też nie. Ponadto nie ma możliwości sprawdzenia, czy Internet jest wykorzystywany do celów służbowych czy prywatnych. A zatem brak możliwości wyodrębnienia kosztów związanych z używaniem Internetu dla celów służbowych. W związku z powyższym zwrot przedmiotowych wydatków stanowi dla wolontariusza przychód z innych źródeł, który podlega opodatkowaniu.

W związku z powyższym na Wnioskodawcy spoczywa zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C o wysokości przychodu osiągniętego z tytułu zwrotu opłat za Internet, w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego i przekazania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK