| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Inne podatki i opłaty > Stawki podatków i opłat w Poznaniu w 2013 roku

Stawki podatków i opłat w Poznaniu w 2013 roku

W Poznaniu w 2013 roku wyższe są stawki podatków od nieruchomości, rolnego, leśnego. Droższe są bilety komunikacji miejskiej, woda i odprowadzanie ścieków. Nie ma na razie "podatku dachowego".

 Ponad 542 mln zamierza pozyskać Poznań z podatków i opłat lokalnych w 2013 r., to o 12 mln więcej niż rok temu - wynika z uchwalonego przez radnych budżetu miasta. Oprócz podatków podrożały bilety komunikacji miejskiej, woda i odprowadzanie ścieków.

Wpływy budżetowe zaplanowano z podatku, m.in. od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportu oraz opłaty za posiadanie psa.

Jak poinformowała PAP skarbnik miasta Barbara Sajnaj, w Poznaniu podatek od nieruchomości w 2013 r. rośnie o 4 proc., czyli zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów.

Poznań podniósł też ceny biletów komunikacji miejskiej: jednorazowych i okresowych. Piętnastominutowy bilet zdrożał z 2,60 zł do 2,80, a bilet miesięczny imienny - z 99 do 107 zł.

Cena wody w Poznaniu wzrosła w 2013 r. o 6 proc - do 3,81 zł za metr sześcienny, a odprowadzenie ścieków o 6,3 proc. do 5,39 zł.

Nie wzrosły podatki od środków transportu i tak za mały samochód ciężarowy trzeba zapłacić rocznie 704 zł, a za autobus 1200 zł; w przypadku gdy samochody spełniają najwyższe normy jakościowe emisji spalin EURO4 lub EURO5 trzeba zapłacić odpowiednio 250 i 800 zł.

Podatki i opłaty lokalne 2013 - stawki maksymalne

Wyższy podatek od nieruchomości w 2013 r.

W Poznaniu nie zmienia się też roczna opłata za posiadanie psa - nadal wynosi 55 zł - ani opłata targowa, która jest zależna od obszaru miasta, w którym prowadzony jest handel.

W 2013 roku Poznań nie będzie pobierał opłat za ścieki opadowe z dachów budynków. Za odprowadzenie ścieków z dróg, placów i parkingów opłata wyniesie 5,31 zł za metr sześcienny od przemysłu oraz 4,92 zł za metr sześcienny od dróg osiedlowych i prywatnych.

Podatki i opłaty lokalne w Poznaniu w 2013 roku - vademecum:

podatek od nieruchomości osób fizycznych

podatek od nieruchomości osób prawnych

podatek od środków transportowych 

podatek rolny 

opłata od posiadania psów

opłata skarbowa

opłata targowa 

podatek leśny

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK