| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Inne podatki i opłaty

Czy podatek od spadków przedawnił się

Aktualizacja: 18.07.2008

W czerwcu 2008 r. otrzymałam postanowienie sądu o nabyciu spadku po zmarłej w 1991 roku mamie. Czy zobowiązanie w podatku od spadku już się przedawniło i nie muszę płacić podatku? »

Zwolnienia i ulgi w podatku rolnym

Aktualizacja: 24.06.2008

Jestem właścicielką odziedziczonego po rodzicach gospodarstwa rolnego o powierzchni 15 ha. W skład tego gospodarstwa wchodzą grunty orne klasy IIIb i IVa (o powierzchni ok. 12 ha) oraz pastwiska klasy IV (o powierzchni ok. 3 ha). Wszystkie te grunty są położone na terenach górzystych. Obecnie mój mąż, który do tej pory razem ze mną pracował w tym gospodarstwie, odbywa zasadniczą służbę wojskową. Podobno mam prawo do ulg w podatku rolnym z dwóch powodów (grunty znajdują się na terenach górzystych, a mąż jest w wojsku). Jak są obliczane takie ulgi i co trzeba zrobić, żeby mi je przyznano? »

Ile wynosi opłata od pełnomocnictwa do podpisania zeznania rocznego małżonków

Aktualizacja: 16.04.2008

Od 1 stycznia 2007 r. można udzielić pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych. Od złożonego dokumentu pełnomocnictwa płaci się tyle opłat skarbowych (17 zł), ile stosunków pełnomocnictwa wynika z danego dokumentu. Pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, wstępnemu (babcia, dziadek), zstępnemu (syn, wnuk) lub rodzeństwu jest zwolnione z opłaty skarbowej. »

Według jakich zasad ustala się podatek rolny

Aktualizacja: 11.04.2008

Na niektórych podatnikach spoczywa obowiązek zapłaty podatku rolnego. Jego istotę regulują dość specyficzne zasady. »

Czy lepiej jest mieszkanie darować, czy pozostawić w spadku

Aktualizacja: 01.04.2008

Matka chce mi przekazać mieszkanie w formie darowizny. Ojciec i mój brat nie żyją. Innego rodzeństwa nie mam. Brat pozostawił dwie córki. Jakie zobowiązania będę miała wobec nich? Czy dla mnie korzystniej będzie, gdy matka ustanowi mnie jedyną spadkobierczynią, a córki brata będą dochodzić zachowku? »

Czy konieczne jest zgłoszenie naczelnikowi otrzymanej darowizny

Aktualizacja: 25.03.2008

Jesteśmy z żoną udziałowcami (po 50 proc.) spółki z o.o. z siedzibą w Siedlcach. Chcemy przekazać udziały synowi, który jest prezesem spółki. Notariusz przygotowuje umowę cywilno- prawną przekazania udziałów. Czy aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, trzeba zgłosić fakt darowizny naczelnikowi urzędu skarbowego? Na jakim druku mam zawiadomić urząd skarbowy? Jaki urząd będzie właściwy do zgłoszenia? Czy w miejscu siedziby spółki, czyli w Siedlcach, czy w miejscu zamieszkania, czyli w Węgrowie? »

Czy należy zapłacić podatek od darowizny

Aktualizacja: 06.03.2008

Wujek chce za trzy lata przejść na emeryturę w KRUS, ale ponieważ nie ma żony ani dzieci, chce całe gospodarstwo rolne wraz z domem przepisać na mnie, czyli bratanka. Czy będę płacić podatek od podarowanego majątku? »

Opłacanie podatku od nieruchomości przez Powiatowy Urząd Pracy

Aktualizacja: 25.02.2008

Powiatowy Urząd Pracy, będąc jednostką Starostwa Powiatowego, posiada w trwałym zarządzie budynek biurowy stanowiący mienie powiatu. Zgodnie z art. 9 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, PUP realizuje zadania powiatu w dziedzinie zatrudnienia i przeciwdziałania bezrobociu. Sytuacja prawna PUP od 2000 r. nie uległa zmianie. Czy PUP jest zobowiązany do uiszczania podatku od nieruchomości wynikającego z ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych? »

Wyższa wartość nieruchomości po ulepszeniu wpływa na podatek

Aktualizacja: 02.01.2008

Wyższy podatek od nieruchomości zapłacimy, gdy nastąpi zmiana podstawy opodatkowania na skutek ulepszenia nieruchomości. »

Od zaległej darowizny urząd naliczy podatek

Aktualizacja: 18.12.2007

Podatnik, który przed urzędem skarbowym powoła się na starą darowiznę, będzie musiał zapłacić 20-proc. podatek. »

Zgłoszenie dla działów specjalnych produkcji rolnej

Aktualizacja: 20.11.2007

Do 30 listopada podatnicy, którzy osiągają dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, są obowiązani złożyć urzędowi skarbowemu deklaracje PIT-6 o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym. »

Koszty pogrzebu wpływają na podatek

Aktualizacja: 15.11.2007

Odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów pogrzebu spadkodawcy możliwe jest w przypadku, gdy nie zostały one pokryte z jego majątku lub zwrócone spadkobiercy w innej formie. »

Deklarację składa się w urzędzie darczyńców

Aktualizacja: 07.11.2007

Podatnik, który otrzymał darowiznę pieniędzy od rodziców i spełnia warunki do skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn, musi w ciągu miesiąca złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla darczyńców deklarację SD-Z1. »

Jak przyznanie ulg w podatkach lokalnych wpływa na inwestycje w gminie

Aktualizacja: 19.09.2007

Rada gminy może w drodze uchwały ustalić na dany rok pewne ulgi podatkowe, np. w podatku od nieruchomości związane m.in. z tworzeniem nowych miejsc pracy. Czy zachęty podatkowe wpływają na inwestycje w gminie? »

Kiedy sprzedaż gruntu rolnego będzie zwolniona z podatku

Aktualizacja: 05.09.2007

W listopadzie 2006 r. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej oraz gospodarstwa rolnego zakupiła 17 ha gruntu rolnego oznaczonego jako grunt orny. W 2007 r. zamierza sprzedać ten grunt z zyskiem. Zaznaczam, że charakter użytkowania gruntu nie zmienia się. Czy przychód z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AkademiaGier.com

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »