| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: CIT - przychody

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu CIT - przychody. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące CIT - przychody.

Jak rozpoznać przychód podatkowy w sytuacji potrącenia wierzytelności

Aktualizacja: 21.05.2013

W jakim momencie należy rozpoznać przychód podatkowy w sytuacji potrącenia wierzytelności, jeżeli kontrahent kwestionuje zasadność kary umownej? »

Czy koszty napraw gwarancyjnych są kosztami pośrednimi

Aktualizacja: 05.08.2013

Spółka udziela gwarancji na sprzedawane urządzenia. Kiedy należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów koszty napraw gwarancyjnych? Czy koszty napraw gwarancyjnych są kosztami bezpośrednio czy pośrednio związanymi z przychodami? »

Kiedy rozliczyć podatek dochodowy od zaliczki?

Aktualizacja: 17.01.2013

Zaliczka na poczet dostawy towarów lub wykonania usługi otrzymana od kontrahenta nie jest od razu przychodem do opodatkowania. Ale w niektórych sytuacjach może być uznana za przychód. »

Czy odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia ryzyka kupieckiego jest przychodem?

Aktualizacja: 01.08.2012

Jeżeli podatnik kwotę należności wynikającą z danej transakcji zaliczył do przychodów należnych w momencie wystawienia faktury (i jednocześnie nie zaliczył do kosztów podatkowych tej - jak się potem okazało - nieściągalnej wierzytelności) - uregulowanie części tej należności przez ubezpieczyciela zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia od ryzyka kupieckiego nie spowoduje powstania przychodu u tego podatnika. »

Wspólnik poręczył nieodpłatnie za dług spółki – spółka ma przychód

Aktualizacja: 27.06.2012

Udzielenie spółce kapitałowej nieodpłatnego poręczenia przez jej udziałowca bądź akcjonariusza (podmiot powiązany) stanowi dla tej spółki nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz skutkuje powstaniem przychodu z tego tytułu. Dla stosowania tego przepisu nie ma znaczenia okoliczność nieprowadzenia przez poręczyciela profesjonalnej działalności w zakresie świadczenia tego rodzaju usług finansowych. »

Odsetki podatkowe nie są wydatkami na cele statutowe

Aktualizacja: 08.11.2012

Na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), niektóre podmioty mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego w zakresie, w jakim przeznaczają swoje dochody na cele statutowe. Pojęcie celów statutowych powinno być rozumiane ściśle, o czym przypomniał WSA we Wrocławiu. »

Czy złożenie pozwu o zapłatę pozwala na zaliczenie do kosztów dokonanego wcześniej odpisu aktualizującego?

Aktualizacja: 17.01.2012

Nie. W takiej sytuacji trzeba poczekać na wydanie orzeczenia potwierdzającego istnienie wierzytelności i skierowanie wierzytelności na drogę postępowania egzekucyjnego. Dopiero wtedy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów utworzonego wcześniej odpisu aktualizującego. »

Faktura korygująca – kiedy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu

Aktualizacja: 17.01.2012

Ustawa o CIT nie reguluje kwestii momentu, w którym należy dokonać korekty kosztów uzyskania przychodów w związku z wystawieniem przez kontrahenta faktur korygujących. Jak wobec tego powinien postąpić podatnik, który otrzymał taką fakturę? »

Czy prezenty świąteczne wręczane pracownikom są ich przychodem?

Aktualizacja: 15.12.2011

W okresie świąteczno-noworocznym zamierzamy wręczyć pracownikom prezenty okolicznościowe o wartości 250 zł. Wydatek ten zamierzamy sfinansować ze środków obrotowych. Czy od wartości prezentu należy pobrać zaliczkę na podatek, jeśli w tym roku firma nie wypłacała pracownikom świadczeń okolicznościowych w jakiejkolwiek formie? »

Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym – rozliczenie w CIT

Aktualizacja: 05.12.2011

Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym musi oznaczać jej fizyczne unicestwienie. Tak z reguły uważają organy podatkowe. Sądy administracyjne są w tej kwestii podzielone i nie wypracowały jednolitej linii interpretacyjnej. »

Data powstania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Aktualizacja: 05.12.2011

Spółka z o.o. zawarła umowę przedwstępną dotyczą sprzedaży nieruchomości. Z treści kontraktu wynika, że w dniu zawarcia umowy kupujący przekaże sprzedającemu określoną kwotę tytułem zadatku, dokumentowaną fakturą VAT-zaliczka. Natomiast pozostała część ceny będzie płatna w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej. Jak prawidłowo określić datę powstania przychodu w CIT w takiej sytuacji? »

Spółdzielnia przekazuje wspólnocie mieszkaniowej swój majątek – czy musi płacić CIT?

Aktualizacja: 28.11.2011

Spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi gospodarkę zasobami mieszkaniowymi oraz lokalami użytkowymi. W związku z powstaniem wspólnoty mieszkaniowej zamierza podpisać z nią umowę o zarząd powierzony i przekazać posiadany majątek, na który składają się uzyskany wynik dodatni z poprzednich lat i fundusz remontowy. Czy to przekazanie majątku spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)? »

Objęcie udziałów w spółce cypryjskiej – jak ustalić przychód

Aktualizacja: 28.10.2011

Jeżeli polska spółka obejmuje udziały w spółce cypryjskiej w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki komandytowo-akcyjnej - przychodem podatkowym polskiej spółki jest nominalna wartość udziałów objętych w spółce cypryjskiej. Jest tak również w sytuacji, gdy rynkowa wartość przedmiotu wkładu jest wyższa od nominalnej wartości udziałów obejmowanych za wnoszony wkład. »

Czy korekta przychodów wymusza korektę kosztów?

Aktualizacja: 13.10.2011

Jeżeli w wypadku błędnego rozliczenia usługi wykonawca pobrał wyższe wynagrodzenie od należnego, a nabywca zgłosił żądanie skorygowania na minus faktur wystawionych za okres rozliczeniowy w którym doszło do zawyżenia sprzedaży - pojawia się również konieczność korekty kosztów uzyskania tych przychodów. »

Dodatnie różnice kursowe przy wypłacie dywidendy w walucie – czy są opodatkowane CIT?

Aktualizacja: 13.10.2011

Uchwałą wspólników spółki w sprawie podziału zysku netto, część zysku przeznaczono na wypłatę dywidendy. Kwotę dywidendy w uchwale wyrażono w złotych, natomiast jej wypłata została dokonana w euro. Ponieważ po innym kursie wyceniono kwotę do wypłaty z uchwały i po innym samą wypłatę dywidendy, powstały dodatnie różnice kursowe na rozrachunkach z udziałowcami. Czy powstałe dodatnie różnice kursowe stanowią dla spółki przychód do opodatkowania CIT? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »