| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama

Temat: PIT - przychody

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu PIT - przychody. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące PIT - przychody.

Jak rozliczyć podatkowo dochody z reklam na swojej stronie www

Aktualizacja: 19.07.2010

Mam stronę internetową na której firma reklamowa chciałaby umieszczać reklamy. Firma reklamowa nie chce podpisywać z umowy o dzieło ani umowy zlecenia, tylko umowę najmu powierzchni reklamowej. Jak mam rozliczać te dochody? Czy tak samo jak dochody z najmu? »

Gdzie powinna być opodatkowana renta otrzymywana z Niemiec

Aktualizacja: 18.07.2010

Mieszkam w Polsce i otrzymuję rentę z Niemiec (uległem tam wypadkowi przy pracy) - z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych. Nie uzyskuję innych dochodów. Renta jest wypłacana przez Bank, który pobiera od wypłacanej renty podatek dochodowy od osób fizycznych i wystawia PIT-11. Jednak podobno renta nie powinna być opodatkowana? Czy to prawda? »

Jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu a pkpir

Aktualizacja: 30.06.2010

Podatkową księgę przychodów i rozchodów często powadzą osoby, które po raz pierwszy rozpoczęły działalność gospodarczą. Osoby te często mają możliwość otrzymania wsparcia finansowego w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególnie korzystną interpretację przepisów podatkowych organy podatkowe przyjmują w odniesieniu do kwalifikacji podatkowej wsparcia dla osób bezrobotnych w postaci jednorazowych środków przyznanych bezrobotnemu – wydatki finansowe przez przedsiębiorcę mogą być uznane za koszt podatkowy. »

Jak rozliczyć niepodzielone zyski sprzed 1 stycznia 2009 r. przy przekształceniu spółki z o. o. w osobową

Aktualizacja: 16.07.2010

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał 10 czerwca 2010 r. wyrok dotyczący skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę osobową. Wątpliwości budziło, czy opodatkowanie niepodzielonych zysków przekształcanej spółki z o.o. dotyczyć może także tych zysków, które zostały wypracowane przed 1 stycznia 2009 r. »

Czy nagroda w konkursie może być przychodem ze stosunku pracy

Aktualizacja: 17.06.2010

Wiele podmiotów, w ramach działań wizerunkowych lub promocyjnych, organizuje różnorodne konkursy, których zwycięzcy otrzymują nagrody. Co do zasady, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, gdy wartość takiej nagrody przekracza 760 zł, podlega ona opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 10% (nagrody o jednorazowej wartości do 760 zł korzystają ze zwolnienia z podatku). »

Kiedy środki z bezzwrotnej pomocy zagranicznej są wolne od PIT

Aktualizacja: 24.10.2011

Fiskus twierdzi, że wstępne w przypadku prefinansowania (wstępnego finansowania wydatków z funduszy własnych polskiej instytucji) podatnik nie ma prawa do zwolnienia wynikającego z art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o PIT – dotyczącego środków z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, którymi ostatecznie zostaną sfinansowane wydatki. Jednak sądy administracyjne biorą w tym względzie stronę podatników. »

Kiedy rozliczyć w PIT wynagrodzenie za usługi zapłacone z góry

Aktualizacja: 02.06.2010

W sytuacji, gdy wystawienie faktury lub zapłata poprzedzają wykonanie usługi podatnik uzyskuje przychód w dniu wystawienia faktury - jeżeli faktura zostanie wystawiona przed uregulowaniem należności. Natomiast jeżeli cała należność zostanie uregulowana przed dniem wystawienia faktury, to przychód powstaje w dniu uregulowania należności. »

Moment powstania przychodu w przypadku usług budowlanych

Aktualizacja: 14.05.2010

Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych a w szczególności dotyczy to usług remontowo-budowlano-instalacyjnych. Wykonujemy bardzo szeroki zakres takich usług i współpracujemy z wieloma klientami, z którymi z kolei rozliczamy się w bardzo zróżnicowany sposób. Zwykle zakres wykonywanych robót jak również sposób rozliczenia określa pisemna umowa. W związku z tym mamy wątpliwości jak poprawnie się rozliczać a dokładnie kiedy dla mnie powstanie przychód z tytułu wykonywanych robót, czy w trakcie inwestycji, a po zakończeniu pewnych konkretnych robót czy może po zakończeniu całej inwestycji? »

Opodatkowanie menedżerów w spółkach menedżerskich

Aktualizacja: 14.05.2010

26 kwietnia 2010 roku Naczelny Sąd Administracyjny zasmucił wszystkich menedżerów, którzy świadczą usługi zarządcze prowadząc działalność gospodarczą w spółkach osobowych (np. cywilnych lub jawnych). Otóż NSA w składzie 7 sędziów podjął w tym dniu uchwałę (w sprawie o sygn. II FPS 10/09), że wspólnicy takich spółek nie mogą się rozliczać podatkiem liniowym. Co więcej, z uzasadnienia tej uchwały wynika, że bez względu więc na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. »

Remanent nie jest trudny - czyli jak przygotować spis z natury

Aktualizacja: 17.09.2014

Podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów muszą na koniec każdego roku i w kilku innych sytuacjach sporządzić spis z natury zwany potocznie remanentem. Remanent jest ważny m.in. dlatego, że bierze się go pod uwagę obliczając dochód z działalności gospodarczej. Nieprawidłowy remanent oznacza nieprawidłowo ustalony dochód a więc również błędny PIT. Warto wiedzieć zatem jak i kiedy sporządzić taki spis oraz co powinien zawierać. »

NSA rozstrzygnie spór o opodatkowanie abonamentów medycznych pracowników

Aktualizacja: 15.07.2016

W ciągu ostatnich dwóch lat zapadło wiele sprzecznych orzeczeń WSA w sprawie abonamentów medycznych. Niektóre WSA uznały, że wykupienie przez pracodawców pakietu usług medycznych w zakresie przekraczającym obowiązki pracodawcy nałożone przez kodeks pracy powoduje powstanie przychodu po stronie pracowników. Inne WSA zajmowały w tej sprawie stanowisko odwrotne. 25 marca 2010 r. zapadło postanowienie, iż sprawą abonamentów medycznych zajmie się NSA. »

Czy emerytura z USA podlega w Polsce opodatkowaniu PIT

Aktualizacja: 25.11.2011

Jestem obywatelem USA, ale mieszkam w Polsce na podstawie karty stałego pobytu. Od grudnia 2008 roku otrzymuję emeryturę ze Stanów Zjednoczonych Ameryki na konto banku w Polsce. Ale niestety emerytura jest częściowo wstrzymana na poczet podatku, ponieważ pracownicy banku nie wiedzą jaki dokładnie podatek powinni pobrać. W Polsce znajduje się centrum moich interesów życiowych i przebywam na terytorium RP prawie cały rok kalendarzowy. Jak powinna być opodatkowana ta emerytura? »

Jak określić przychód gdy wkład niepieniężny ma większą wartość niż objęte udziały

Aktualizacja: 01.03.2010

Przychodem z kapitałów pieniężnych jest m.in. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny. Natomiast kosztem uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów (akcji) objętych w zamian za aport, którego przedmiotem nie było przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część, jest zawsze ich wartość nominalna. Ale jak należy określić przychód z tytułu objęcia udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część w przypadku, gdy nominalna wartość objętych w ten sposób udziałów znacznie odbiega od wartości emisyjnej równej wartości rynkowej wkładu niepieniężnego? Okazuje się, że tak samo. »

Kwoty i limity ulg i odliczeń w PIT na 2010 rok

Aktualizacja: 24.10.2011

92,67 zł za każdy rozpoczęty miesiąc kalendarzowy opieki nad każdym wychowywanym dzieckiem można odliczyć (od podatku) w ramach tzw. ulgi na dziecko. Za internet można odliczyć (od dochodu) kwotę 760 zł rocznie. »

Opodatkowanie w Polsce emerytury z USA

Aktualizacja: 04.12.2009

W przypadku obywatela polskiego, który uzyskał w USA prawo do emerytury i na jesień życia przeprowadza się do Polski powstaną dwa tytuły opodatkowania - w USA i w Polsce. Warto wiedzieć, w jaki sposób rozliczać się unikając podwójnego opodatkowania, i w jaki sposób podlegać w Polsce ubezpieczeniu zdrowotnemu. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »