| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mniej formalności przy zatrudnieniu niepełnosprawnego

Mniej formalności przy zatrudnieniu niepełnosprawnego

Pracodawca nie będzie musiał czekać na opinię Państwowej Inspekcji Pracy, aby zatrudnić osobę ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Do Sejmu trafił, przygotowany przez Komisję Przyjazne Państwo, projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Znosi on obowiązek uzyskania przez pracodawcę opinii inspekcji pracy o stanowiskach pracy osób niepełnosprawnych.


Nowe przepisy nie znoszą wymogu dostosowania miejsca pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. PIP może to skontrolować w każdej chwili, ale już po zawarciu stosunku pracy. Dlatego po wejściu zmian w życie pracodawcy nie powinni lekceważyć praw tych pracowników.


Przedsiębiorcy nie chcą zatrudniać niepełnosprawnych pomimo możliwości uzyskania korzyści w postaci dopłat z tego tytułu. Obawiają się obowiązkowej wizyty inspektorów w firmie, oraz przeciągających się w związku z tym procedur zatrudniania. To powoduje, że niepełnosprawny pracownik jest o wiele mniej konkurencyjny od osoby w pełni sprawnej i to nawet, jeśli ma równie dobre, a nawet lepsze kwalifikacje - mówi Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno gospodarczych Konfederacji Pracodawców Polskich.


Projektowane rozwiązanie z pewnością zachęci firmy do zatrudniania osób niepełnosprawnych i zwiększy szanse takich pracowników na rynku pracy. Przedsiębiorca będzie mógł bowiem przyjąć niepełnosprawnego do pracy tak samo szybko, jak osobę w pełni sprawną.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/KPP

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym i prawnym dla różnych branż i sektorów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK