| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Darmowa pomoc prawna nie jest obciążona podatkiem VAT

Darmowa pomoc prawna nie jest obciążona podatkiem VAT

Darmowa pomoc prawna świadczona przez profesjonalistów, czyli adwokatów i radców prawnych, nie jest obciążona podatkiem VAT; wynika to z obecnego stanu prawnego i dostępnych jego wykładni - ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

Od 20 do 25 lutego w całej Polsce po raz kolejny obchodzony jest Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Podczas akcji osoby zainteresowane mogą uzyskać bezpłatnie porady prawne w siedzibach prokuratur oraz Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem - gdzie dyżurują m.in. adwokaci i radcowie prawni. Od blisko roku wątpliwości prawników budzą jednak przepisy podatkowe dotyczące VAT i odprowadzania podatku od bezpłatnych porad.

"Chciałem jednoznacznie powiedzieć, że dyrektywa UE dotycząca VAT pozwala na potraktowanie bezpłatnej porady prawnej świadczonej przez radcę prawnego lub adwokata, jako usługi, od której naliczany ma być podatek zerowy. Takie stanowisko jest prezentowane przez Komisję Europejską, pojawia się w ostatnich interpretacjach izb skarbowych (...) minister finansów przychyla się do tej interpretacji i w obecnym stanie prawnym nie ma obowiązku nałożenia VAT od tych usług" - poinformował Królikowski podczas konferencji prasowej inaugurującej tegoroczny Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Wiceminister sprawiedliwości dodał, że resort, który reprezentuje, przedstawia konsekwentnie jednoznaczne i stanowcze wsparcie dla poglądu przewidującego zerowy podatek VAT od bezpłatnych porad prawnych.

Na problem ten w zeszłym roku zwracały już uwagę Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych. "Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; należy podkreślić, iż nieodpłatne świadczenie usług, co do zasady, nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem" - wskazywało w maju w odpowiedzi udzielonej adwokatom Ministerstwo Finansów. W poniedziałek Wiesława Dróżdż z wydziału prasowego MF powiedziała, że zeszłoroczne stanowisko MF w tej sprawie pozostaje bez zmian i nie jest konieczna zmiana przepisów.


Wszystkie zmiany prawa w jednym miejscu: www.zmianyprawa.infor.pl


Prezes KRRP Michał Bobrowicz deklarację resortu sprawiedliwości dotyczącą podatku VAT przyjął z zadowoleniem. "Kwestia ta była do tej pory jedną z barier hamujących udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej" - dodał. Zaznaczył, że dotychczasowe odpowiedzi resortu finansów w tej sprawie - będące reakcjami na interpelacje poselskie - mogły nastrajać pesymistycznie i nie były jednoznaczne.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK