| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Inne

Automatyczne rozwiązanie umowy o pracę z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego nie zawsze jest dyskryminacją

Aktualizacja: 05.11.2010

Dnia 12 października 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, które stanowi odpowiedź na pytanie zadane przez niemiecki sąd: „czy automatyczne rozwiązanie umowy o pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego jest zgodne z zakazem dyskryminacji ze względu na wiek?”. »

Udostępnienie danych przyjacielowi pracownika

Aktualizacja: 07.09.2010

Czy pracodawca może udostępnić dane osobowe swojego pracownika osobie, która chce z tym pracownikiem odnowić przyjaźń? »

Zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn nie narusza konstytucji

Aktualizacja: 27.08.2010

W wyroku z dnia 15 lipca 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009, Nr 153, poz. 1227) w zakresie, w jakim przewiduje, że ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn, jest zgodny z Konstytucją (sygn. K 63/07). »

Nowelizacja kodeksu pracy - podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Aktualizacja: 23.07.2010

Dnia 16 lipca 2010 roku weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r., Nr 105, poz. 655). Nowelizacją uregulowano kwestię podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników, która powinna zainteresować nie tylko pracowników, ale i pracodawców, gdyż to oni poniosą ostatecznie wiele kosztów związanych ze szkoleniami swoich pracowników. »

Prawo do świadczeń ZUS równe dla Polaków w kraju i za granicą

Aktualizacja: 07.07.2010

Przy ustalaniu prawa do świadczeń z ZUS nie można traktować inaczej osób, które mieszkają w Polsce i tych, które obecnie mieszkają poza nią - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wliczanie do stażu pracy okresu przepracowanego poza Polską. »

Uczelnia nie dostanie unijnej dotacji, jeśli łamie prawo pracy

Aktualizacja: 19.04.2010

Zatrudnianie przez uczelnie pracownika na drugi etat do wykonywania tych samych zadań, tylko że w projekcie unijnym, jest niezgodne z prawem pracy. »

Opodatkowanie świadczeń na szkolenia pracowników po 10 kwietnia 2010 r. - wyjaśnienia MF

Aktualizacja: 26.04.2010

Brak regulacji stanowiących podstawę przyznania świadczeń na szkolenia pracowników, po utracie mocy przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1991 r., powoduje, że nie można zastosować zwolnienia przewidzianego w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. »

Dofinansowanie kosztów szkoleń pracowników po 10 kwietnia 2010 r. - wyjaśnienia MPiPS

Aktualizacja: 14.04.2010

Pracownicy, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych pod rządami dotychczasowych przepisów, będą je kontynuowali na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472 oraz z 2006 r. Nr 31, poz. 216) – mimo utraty mocy obowiązującej tego rozporządzenia w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (sygn. akt K 28/08, Dz.U. z 2009 r. Nr 58, poz. 485). »

Zgoda PIP na zatrudnienie niepełnosprawnego nie jest już potrzebna

Aktualizacja: 31.05.2010

Firmy, które chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne, nie muszą już uzyskiwać pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. »

Jak obliczyć potrącenia niealimentacyjne z pensji

Aktualizacja: 16.02.2010

Pracownik otrzymuje wyłącznie 2000 zł brutto wynagrodzenia. Niedawno komornik nakazał mi potrącenie z jego poborów niespłaconej pożyczki w wysokości 600 zł. Jak wygląda schemat obliczenia kwoty, jaką mogę potrącić z jego pensji z tytułu egzekucji należności niealimentacyjnych? »

Rozliczenia wydatków na ZFŚS: kosztem są odpisy przekazane na rachunek

Aktualizacja: 17.12.2009

Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych należne za 2009 rok, ale wpłacone na rachunek bankowy w przyszłym roku, będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w 2010 roku. »

Zakwestionowanie wypłaty zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 24.09.2009

W maju 2009 r. wypłaciliśmy dwóm pracownikom zasiłek chorobowy za okresy, które były podane w zwolnieniach lekarskich. Na początku czerwca mieliśmy kontrolę ZUS. Inspektor zakwestionował wypłatę kwoty jednego z zasiłków. Okazało się, że zasiłek ten nie należał się pracownikowi, ponieważ w czasie zwolnienia pracownik ten został wezwany na badanie przez lekarza orzecznika ZUS, który uznał go za zdolnego do pracy. Pracownik nie poinformował nas o tym i nie doręczył orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nie stawił się również w pracy, co powinien uczynić następnego dnia po badaniu przez lekarza orzecznika. Kto w takiej sytuacji powinien dokonać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego? »

Czy w jednym zakładzie można ustalić różne pory nocne

Aktualizacja: 20.08.2009

Chcemy wprowadzić w naszej firmie różne pory nocne dla poszczególnych grup pracowników. Inne pory nocne obowiązywałyby pracowników pracujących w biurze, inne pracujących na produkcji, a jeszcze inne wykonujących pracę w terenie. Czy jest dopuszczalne ustalenie w regulaminie pracy różnych pór nocnych obowiązujących w tym samym zakładzie? »

Czy ustalając wysokość zwrotu kosztów nauki sfinansowanej przez pracodawcę, należy brać pod uwagę okresy niewykonywania pracy

Aktualizacja: 06.08.2009

Nasza pracownica ukończyła studia, na które została przez nas skierowana. Dofinansowaliśmy jej studia i zawarliśmy z nią pisemną umowę zobowiązującą do zwrotu tych kosztów w przypadku rozwiązania umowy o pracę w okresie 3 lat od dnia ich ukończenia. Pracownica po ukończeniu studiów zaszła w ciążę, przebywała na zwolnieniu lekarskim, a następnie na urlopie macierzyńskim i wychowawczym. Powróciła do pracy w zeszłym miesiącu i od razu złożyła wypowiedzenie umowy o pracę. Umowa o pracę rozwiąże się na 3 miesiące przed upływem 3 lat, licząc od dnia ukończenia studiów. Czy możemy od tej pracownicy żądać zwrotu jedynie 3/36 kosztów studiów, jeżeli w okresie tych 3 lat (do dnia rozwiązania umowy o pracę) faktyczne pracowała tylko 4 miesiące? »

Jak ZUS rozliczy przychód przy świadczeniu przedemerytalnym

Aktualizacja: 28.07.2009

Po zakończeniu roku rozliczeniowego ZUS ustala, czy uzyskany przychód uprawniał do wypłaty świadczenia przedemerytalnego. Ustalenia dokonuje na podstawie zaświadczenia lub oświadczenia o kwocie przychodu. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »