REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JPK, biała lista, split payment dla SAP

 • Artykuł sponsorowany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach Ministerstwo Finansów wprowadza wiele zmian w regulacjach podatkowych i zasadach rachunkowości. Celem niektórych, jak np. JPK czy Split Payment, jest możliwość prowadzenia sprawnej i efektywnej kontroli przedsiębiorstw oraz poprawienie stabilności wpływów z tytułu podatku od towarów i usług, a także ograniczenie szarej strefy. Inne, jak np. Biała Lista Podatników czy sprawozdanie o praktykach płatniczych, poprawiają bezpieczeństwo biznesu. Są też takie, które nakładają nowe daniny na przedsiębiorstwa – jak na przykład opłata cukrowa i od tzw. małpek (alkoholu w opakowaniach jednostkowych do 300 ml). SNP Poland oferuje szeroką gamę rozwiązań pozwalających dostosować systemy SAP do nowych wymagań fiskusa.

Przepisy podatkowe często są korygowane, nowelizowane, doprecyzowywane. Tu przykładem jest Jednolity Plik Kontrolny, który niedawno został przez MF radykalnie zmieniony wprowadzeniem nowych struktur dla obowiązkowych deklaracji. Zwykle też fiskus daje przedsiębiorstwom niewiele czasu na dostosowanie się do nowych wymagań.

REKLAMA

Nowe obowiązki raportowe i podatki wymagają zmian w procesach biznesowych i systemach informatycznych. Firma SNP Polska sukcesywnie poszerza swoją ofertę o rozwiązania i aplikacje pozwalające dostosować systemy SAP do aktualnych wymagań prawnych. Dajemy klientom gwarancję, że system SAP, wzbogacony o rozwiązania SNP, realizuje procesy weryfikacji kontrahentów, płatności podzielonej czy wreszcie generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego zgodnie z aktualnymi przepisami.

SNP JPK

Już ponad 200 firm rozwiązało „na zawsze” problem zmieniających się wymagań związanych z przygotowaniem pakietu Jednolity Plik Kontrolny w SAP. SNP JPK pozwala generować dane podatkowe i księgowe w aktualnie obowiązującym formacie JPK bezpośrednio z SAP.

Rozwiązanie to kilka elementów obligatoryjnych, a także produkty komplementarne i opcje pozwalające dostosować SNP JPK do specyficznych potrzeb organizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz ewidencji VAT – JPK_V7M (JPK VDEK) aplikacja od SNP obsługuje dodatkowe obszary (JPK na żądanie):

 • księgi rachunkowe – JPK_KR,
 • wyciąg bankowy – JPK_WB,
 • magazyn – JPK_MAG,
 • faktury VAT – JPK_FA,
 • faktury VAT rolnicy ryczałtowi – JPK_FA_RR,
 • podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,
 • ewidencja przychodów – JPK_EWP.

Płatność podzielona

SNP Split Payment to kolejne rozszerzenie SAP, które umożliwia dostosowanie systemu do obsługi płatności podzielonej (podział płatności za dostarczone towary i usługi na kwotę netto oraz kwotę podatku VAT i rozdzielenie ich na osobne rachunki bankowe dostawcy).

Generowane w SNP Split Payment polecenia przelewów spełniają wymagania dotyczące przekazania w komunikacie przelewu obligatoryjnych danych: nr faktury, nr NIP kontrahenta, kwota netto i kwota VAT. Rozwiązanie umożliwia obsługę płatności podzielonej bezpośrednio z SAP, bez istotnych zmian w procesach realizacji płatności wychodzących i księgowania faktur dostawców. Dodatkowo można je łatwo dostosować do innych formatów płatności. SNP Split Payment umożliwia obsługę płatności za wiele faktur za pomocą pojedynczej płatności w formacie płatności podzielonej. Pozwala na realizację przelewów krajowych w euro przy jednoczesnym transferze wartości VAT na konto VAT w złotówkach.

Biała lista podatników w SAP

SNP Partner Checker to dodatek do SAP umożliwiający weryfikację danych kontrahentów w bazach KAS (tzw. biała lista podatników) i UE (VIES). Aplikacja weryfikuje numery NIP i VAT-UE, numery REGON, pliki JPK_VAT, JPK_V7 oraz dowolne inne zestawienia z numerami NIP, a także numery rachunków bankowych.

I inne wyzwania

REKLAMA

Wymienione powyżej to najpopularniejsze produkty z oferty SNP SAP Add-Ons. Oprócz tego nasi klienci korzystają m.in. z pakietu SNP Zatory Płatnicze w SAP, który umożliwia dostosowanie systemu do polskich przepisów przeciwdziałających zatorom płatniczym. Firmy zajmujące się produkcją i obrotem napojów słodzonych i alkoholi mogą wzbogacić swój system o rozwiązanie SNP Sugar Tax, które umożliwia naliczanie i raportowanie opłat zgodnie z ustawą o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Nowością w ofercie jest SNP KSeF – usługa chmurowa umożliwiająca przesyłanie faktur z systemu SAP w formie ustrukturyzowanej do Krajowego Systemu e-Faktur. MF ogłosiło, że wysyłka e-faktur do KSeF początkowo będzie dobrowolna, ale trwają prace nad wprowadzeniem takiego obowiązku (od stycznia 2023).

Zawsze aktualne

Konsultanci SNP Poland na bieżąco śledzą informacje z MF i analizują zmiany w ustawach i rozporządzeniach. Prace nad aktualizacjami i nowymi wersjami produktów ruszają tuż po ogłoszeniu nowych wymagań. Dzięki temu klienci zawsze są gotowi na czas z nowymi strukturami plików JPK czy innymi obligatoryjnymi wymaganiami wiążącymi się z koniecznością wprowadzenia zmian do SAP.

Oprócz gotowych do użycia aplikacji oferujemy także możliwość uzyskania wsparcia wdrożeniowego. Ważnym uzupełnieniem oferty jest wparcie serwisowe dla produktów SNP SAP Add-Ons. Firmy, które wykupiły usługę serwisową, otrzymują nowe wersje produktów i aktualizacje w ramach pakietu maintenance, bez dodatkowych opłat.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA