REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

JPK, biała lista, split payment dla SAP

  • Artykuł sponsorowany
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich latach Ministerstwo Finansów wprowadza wiele zmian w regulacjach podatkowych i zasadach rachunkowości. Celem niektórych, jak np. JPK czy Split Payment, jest możliwość prowadzenia sprawnej i efektywnej kontroli przedsiębiorstw oraz poprawienie stabilności wpływów z tytułu podatku od towarów i usług, a także ograniczenie szarej strefy. Inne, jak np. Biała Lista Podatników czy sprawozdanie o praktykach płatniczych, poprawiają bezpieczeństwo biznesu. Są też takie, które nakładają nowe daniny na przedsiębiorstwa – jak na przykład opłata cukrowa i od tzw. małpek (alkoholu w opakowaniach jednostkowych do 300 ml). SNP Poland oferuje szeroką gamę rozwiązań pozwalających dostosować systemy SAP do nowych wymagań fiskusa.

Przepisy podatkowe często są korygowane, nowelizowane, doprecyzowywane. Tu przykładem jest Jednolity Plik Kontrolny, który niedawno został przez MF radykalnie zmieniony wprowadzeniem nowych struktur dla obowiązkowych deklaracji. Zwykle też fiskus daje przedsiębiorstwom niewiele czasu na dostosowanie się do nowych wymagań.

REKLAMA

Nowe obowiązki raportowe i podatki wymagają zmian w procesach biznesowych i systemach informatycznych. Firma SNP Polska sukcesywnie poszerza swoją ofertę o rozwiązania i aplikacje pozwalające dostosować systemy SAP do aktualnych wymagań prawnych. Dajemy klientom gwarancję, że system SAP, wzbogacony o rozwiązania SNP, realizuje procesy weryfikacji kontrahentów, płatności podzielonej czy wreszcie generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego zgodnie z aktualnymi przepisami.

SNP JPK

Już ponad 200 firm rozwiązało „na zawsze” problem zmieniających się wymagań związanych z przygotowaniem pakietu Jednolity Plik Kontrolny w SAP. SNP JPK pozwala generować dane podatkowe i księgowe w aktualnie obowiązującym formacie JPK bezpośrednio z SAP.

Rozwiązanie to kilka elementów obligatoryjnych, a także produkty komplementarne i opcje pozwalające dostosować SNP JPK do specyficznych potrzeb organizacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz ewidencji VAT – JPK_V7M (JPK VDEK) aplikacja od SNP obsługuje dodatkowe obszary (JPK na żądanie):

  • księgi rachunkowe – JPK_KR,
  • wyciąg bankowy – JPK_WB,
  • magazyn – JPK_MAG,
  • faktury VAT – JPK_FA,
  • faktury VAT rolnicy ryczałtowi – JPK_FA_RR,
  • podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,
  • ewidencja przychodów – JPK_EWP.

Płatność podzielona

SNP Split Payment to kolejne rozszerzenie SAP, które umożliwia dostosowanie systemu do obsługi płatności podzielonej (podział płatności za dostarczone towary i usługi na kwotę netto oraz kwotę podatku VAT i rozdzielenie ich na osobne rachunki bankowe dostawcy).

Generowane w SNP Split Payment polecenia przelewów spełniają wymagania dotyczące przekazania w komunikacie przelewu obligatoryjnych danych: nr faktury, nr NIP kontrahenta, kwota netto i kwota VAT. Rozwiązanie umożliwia obsługę płatności podzielonej bezpośrednio z SAP, bez istotnych zmian w procesach realizacji płatności wychodzących i księgowania faktur dostawców. Dodatkowo można je łatwo dostosować do innych formatów płatności. SNP Split Payment umożliwia obsługę płatności za wiele faktur za pomocą pojedynczej płatności w formacie płatności podzielonej. Pozwala na realizację przelewów krajowych w euro przy jednoczesnym transferze wartości VAT na konto VAT w złotówkach.

Biała lista podatników w SAP

SNP Partner Checker to dodatek do SAP umożliwiający weryfikację danych kontrahentów w bazach KAS (tzw. biała lista podatników) i UE (VIES). Aplikacja weryfikuje numery NIP i VAT-UE, numery REGON, pliki JPK_VAT, JPK_V7 oraz dowolne inne zestawienia z numerami NIP, a także numery rachunków bankowych.

I inne wyzwania

REKLAMA

Wymienione powyżej to najpopularniejsze produkty z oferty SNP SAP Add-Ons. Oprócz tego nasi klienci korzystają m.in. z pakietu SNP Zatory Płatnicze w SAP, który umożliwia dostosowanie systemu do polskich przepisów przeciwdziałających zatorom płatniczym. Firmy zajmujące się produkcją i obrotem napojów słodzonych i alkoholi mogą wzbogacić swój system o rozwiązanie SNP Sugar Tax, które umożliwia naliczanie i raportowanie opłat zgodnie z ustawą o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Nowością w ofercie jest SNP KSeF – usługa chmurowa umożliwiająca przesyłanie faktur z systemu SAP w formie ustrukturyzowanej do Krajowego Systemu e-Faktur. MF ogłosiło, że wysyłka e-faktur do KSeF początkowo będzie dobrowolna, ale trwają prace nad wprowadzeniem takiego obowiązku (od stycznia 2023).

Zawsze aktualne

Konsultanci SNP Poland na bieżąco śledzą informacje z MF i analizują zmiany w ustawach i rozporządzeniach. Prace nad aktualizacjami i nowymi wersjami produktów ruszają tuż po ogłoszeniu nowych wymagań. Dzięki temu klienci zawsze są gotowi na czas z nowymi strukturami plików JPK czy innymi obligatoryjnymi wymaganiami wiążącymi się z koniecznością wprowadzenia zmian do SAP.

Oprócz gotowych do użycia aplikacji oferujemy także możliwość uzyskania wsparcia wdrożeniowego. Ważnym uzupełnieniem oferty jest wparcie serwisowe dla produktów SNP SAP Add-Ons. Firmy, które wykupiły usługę serwisową, otrzymują nowe wersje produktów i aktualizacje w ramach pakietu maintenance, bez dodatkowych opłat.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Twój e-PIT 2025: logowanie. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

REKLAMA

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA

Zaniechanie poboru podatku od subwencji i wsparcia finansowego z tarcz PFR do końca 2026 roku

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć do końca 2026 r. okres zaniechania poboru podatku od subwencji finansowych oraz finansowania preferencyjnego udzielonych przez PFR w ramach tarcz – wynika z projektu rozporządzenia, opublikowanego 14 lutego 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Twój e-PIT 2025: jakie ulgi podatkowe trzeba wypełnić samemu? Jak złożyć zeznanie podatkowe za 2024 rok?

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 r. można składać roczne zeznania podatkowe PIT i rozliczyć dochody (przychody) uzyskane w 2024 roku. Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z e-usług Krajowej Administracji Skarbowej i rozliczania podatków drogą elektroniczną. W 2025 r. kolejny raz z usługi Twój e-PIT będą mogły skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Pierwszy raz usługa Twój e-PIT będzie dostępna także w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy (e-US). MF i KAS zachęcają także do aktywowania usługi e-korespondencji przy okazji logowania do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

REKLAMA