REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ABC Prawa - Pismo z sądu i co dalej?

REKLAMA

W naszej poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić z czym może wiązać się otrzymanie pisma z sądu oraz wskażemy jakie pisma może zawierać przesyłka z sądu i co powinniśmy zrobić w razie otrzymania takiej przesyłki. Należy przy tym zaznaczyć, że niniejsza publikacja będzie dotyczyła pism w postępowaniu cywilnym (np. sprawy: o zapłatę, o stwierdzenie nabycia spadku, o rozwód).

Na początku, przede wszystkim warto podkreślić, że przesyłka z sądu adresowana do nas może zawierać przykładowo wezwanie na posiedzenie w charakterze świadka, odpis pozwu, jak również wyrok sądu.

Autopromocja

W takiej przesyłce mogą zatem znaleźć się bardzo różne pisma, wobec których w zależności od tego, co otrzymamy, należy niezwłocznie podjąć stosowne działania. Dlatego niedopuszczalna jest praktyka, która nadal często ma miejsce w Polsce, że osoba dowiadując się, iż pismo jest z sądu, niestety nie odbiera go z poczty. Takie postępowanie w pewnych przypadkach nie pomoże, a może wręcz tylko zaszkodzić adresatowi przesyłki. Może okazać się na przykład, że sąd przesłał mu nakaz zapłaty. Wówczas adresat (jako pozwany), czyli osoba, przeciwko której wydano taki nakaz, nie będzie miała możliwości skorzystania z przysługującego jej środka prawnego. Środkiem prawnym tym w tym przypadku jest wniesienie do sądu zarzutów lub sprzeciwu od nakazu zapłaty (co oznacza jego zaskarżenie). Poza pewnymi wyjątkami, z uprawnienia tego, adresat (pozwany) może skorzystać w zasadzie w terminie 2 tygodni od dnia doręczenia jemu nakazu zapłaty.

Termin doręczenia przesyłki z sądu za pośrednictwem poczty, który jest jednocześnie terminem jej odebrania przez adresata z sądu niesie za sobą istotne konsekwencje prawne. Może okazać się, że przykładowo umowa pożyczki, na podstawie której wydano nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, została sfałszowana, tzn. w ogóle nie została ona przez nas podpisana i nie otrzymaliśmy wskazanej w niej kwoty. Takie i inne zarzuty wobec wydanego przeciwko nam nakazu zapłaty możemy poza pewnymi wyjątkami zgłaszać w sądzie jedynie w ww. terminie od jego doręczenia. Jeżeli zaś nie odbierzemy przesyłki, zostanie ona po pewnym czasie uznana przez sąd za doręczoną nam. Wówczas nakaz zapłaty uprawomocni się i w dalszej kolejności możemy otrzymać już zawiadomienie o wszczęciu egzekucji od komornika. Wtedy nie będziemy mogli bronić się faktem, że nic nie wiedzieliśmy o sprawie, nie doręczono nam i nie otrzymaliśmy nakazu zapłaty, a możliwości dalszego działania celem obrony naszych praw będą znacznie utrudnione. Niejednokrotnie, więcej możemy zyskać odbierając pismo i zapoznając się z jego treścią niż pozostawiając je na poczcie. W każdym przypadku jeżeli zaś nie wiemy, jakie kroki dalej podjąć, należy skorzystać z pomocy prawnika.

Poza wyrokiem (np. nakazem zapłaty, jak zostało wskazane powyżej), który może zostać nam doręczony pocztą, możemy otrzymać z sądu również wezwanie na posiedzenie. W treści wezwania co do zasady oznacza się strony i przedmiot sprawy (także zawsze powinniśmy zostać poinformowani, w jakiej sprawie jesteśmy wezwani), cel posiedzenia, a także skutki naszego niestawiennictwa. Jeżeli zostaliśmy wezwani jako świadek w określonej sprawie i nie odbierzemy wezwania, a co się z tym wiąże nie stawimy się w sądzie, może okazać się, że sąd nałoży na nas grzywnę za nieusprawiedliwione niestawiennictwo, która może wynieść do 5.000,- zł.

Podsumowując, dla swojego dobra powinniśmy odbierać pisma kierowane do nas z sądu, gdyż może okazać się, że tylko wówczas będzie możliwe podjęcie skutecznych czynności celem obrony naszych praw. Odebranie pisma z sądu i odpowiednio wcześniejsze (w tym również w konsultacji z prawnikiem) zapoznanie się z istotą sprawy, w większości przypadków pozwoli działać bez presji czasu, co w konsekwencji umożliwi nam zaoszczędzić nerwy i niejednokrotnie pieniędzy, biorąc pod uwagę możliwości dalszego działania w niektórych sprawach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aneta Wrona- Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA