Rozliczenie opłat za korzystanie ze środowiska
REKLAMA
Podstawowym dokumentem zawierającym regulacje dotyczące opłat za korzystanie ze środowiska jest ustawa - Prawo ochrony środowiska. Nakłada ona na każdy podmiot korzystający ze środowiska obowiązek:
REKLAMA
1) sporządzania okresowego sprawozdania z zakresu korzystania ze środowiska,
2) uiszczania stosownych opłat.
Podmiot korzystający ze środowiska ma obowiązek prowadzić aktualizowaną co pół roku ewidencję danych, zawierającą informacje o korzystaniu ze środowiska. Powinna ona zawierać dane o:
1) ilości i jakości pobranej wody powierzchniowej i podziemnej,
2) ilości, stanie i składzie ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi,
3) wielkości, rodzaju i sposobie zagospodarowania terenu, z którego odprowadzane są ścieki przemysłowe,
4) wielkości produkcji ryb innych niż łososiowate lub innych organizmów wodnych oraz powierzchni użytkowej stawów eksploatowanych w cyklu produkcyjnym w obiektach chowu lub hodowli tych ryb lub tych organizmów, za okres od 1 maja roku rozpoczynającego cykl do 30 kwietnia roku następującego po zakończeniu tego cyklu produkcyjnego.
Wykaz zawierający zbiorcze zestawienie informacji i danych o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat (zgodnie z ustalonym wzorem) korzystający ze środowiska zobowiązany jest przedstawić marszałkowi województwa oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska w terminie miesiąca po upływie każdego półrocza, czyli:
1) do 31 lipca należy przekazać dokumenty za okres od stycznia do czerwca danego roku,
2) do 31 stycznia roku następnego należy przekazać dokumenty za okres od lipca do grudnia.
UWAGA
Podmioty ponoszące opłatę za odprowadzane ścieki pochodzące z chowu lub hodowli ryb innych niż łososiowate lub innych organizmów wodnych przekazują wykaz do końca miesiąca następującego po zakończeniu okresu od 1 maja do 30 kwietnia następnego roku, czyli do końca maja.
Podmiot korzystający ze środowiska:
1) przedsiębiorca oraz osoba prowadząca działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego;
2) osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki;
3) jednostka organizacyjna niebędąca przedsiębiorcą (np. wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa);
4) osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą, korzystająca ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie ze środowiska wymaga pozwolenia.
Czynności powodujące obowiązek opłaty:
1) wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza w trakcie:
- procesów technologicznych,
- przeładunku benzyn silnikowych,
- pracy kotłów i silników spalinowych,
- procesu chowu lub hodowli drobiu;
2) pobór wód - z własnych ujęć (wody podziemne, powierzchniowe);
3) wprowadzanie do wód lub do ziemi:
- ścieków,
- wód chłodniczych,
- wód opadowych lub roztopowych,
- wód wykorzystanych, odprowadzanych z obiektów chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych;
4) składowanie odpadów (obowiązki opłat i sprawozdań od 2002 r. ciążą na zarządzającym składowiskiem).
Kto jest przedsiębiorcą
REKLAMA
Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).
Opłatę ustaloną według stawek obowiązujących w okresie, w którym korzystanie ze środowiska miało miejsce, należy wnieść do końca miesiąca po upływie każdego półrocza, którego opłata dotyczy. Stawki opłat ulegają corocznej zmianie. Wysokość jednostkowych stawek opłat za korzystanie ze środowiska określana jest w obwieszczeniu Ministra Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na dany rok, publikowanym w Monitorze Polskim.
Podmiot korzystający ze środowiska ustala we własnym zakresie wysokość należnej opłaty i wnosi ją na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Opłaty za wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wynikające z eksploatacji urządzeń, należy wpłacić na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce rejestracji podmiotu korzystającego ze środowiska.
Więcej na ten temat w Biuletynie Rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat