reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC

ABC

Jak prowadzi księgi rachunkowe spółka w likwidacji

Aktualizacja: 20.09.2007

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji ma obowiązek prowadzić księgi rachunkowe i sporządzać sprawozdania finansowe na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości. »

Jak rozliczyć wydatki na imprezę integracyjną

Aktualizacja: 19.09.2007

Zorganizowanie imprezy dla pracowników, nawet jeżeli nie jest połączone z podnoszeniem ich kwalifikacji zawodowych, pośrednio przyczynia się do zwiększania przychodów pracodawcy i może być zaliczone w koszty uzyskania przychodów pracodawcy. »

Na co zwracać uwagę przy sprzedaży przeszacowanych środków trwałych

Aktualizacja: 18.09.2007

Ustawa o rachunkowości tylko na podstawie odrębnych przepisów zezwala na przeszacowanie wartości środków trwałych. Ze względu na niski poziom inflacji w ostatnich latach takich przepisów nie należy się spodziewać. Mogą jednak figurować w księgach rachunkowych środki trwałe, które zostały przeszacowane zgodnie z rozporządzeniem MF z 1995 r. O czym musimy pamiętać nawet po tylu latach w przypadku ich sprzedaży? Co w tym zakresie znajdziemy w MSR nr 16 „Rzeczowe aktywa trwałe”, który z kolei przewiduje możliwość wyboru modelu wyceny według wartości przeszacowanej? »

Jak zaewidencjonować w księgach akredytywę

Aktualizacja: 17.09.2007

Bank na wniosek kupującego może zabezpieczyć sfinansowanie przyszłej dostawy w formie akredytywy. W księgach rachunkowych musi to być odzwierciedlone na koncie z zespołu 1 „Akredytywa”. »

Czy szybsza amortyzacja auta się opłaca

Aktualizacja: 01.06.2010

Przedsiębiorca, kupując samochód, zalicza jego wartość do kosztów uzyskania przychodów w ciągu pięciu lat, po 20 proc. rocznie. Jednak czasami proces amortyzacji można przyspieszyć. W jaki sposób? »

Pożyczka a podatek od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 14.09.2007

Ogólnoprawny charakter i wymogi umowy pożyczki regulują przepisy kodeksu cywilnego. Z kolei jej podatkowe skutki określa przede wszystkim ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Od 1 stycznia 2007 r. w zakresie tego podatku weszło kilka istotnych zmian, które dotyczą umowy pożyczki. »

Obowiązek informowania o darowiznach w zeznaniu rocznym i Internecie

Aktualizacja: 18.09.2007

Z faktem otrzymania darowizn przez organizacje pożytku publicznego związane są określone obowiązki informacyjne. »

Zakaz pracy w święta - nowelizacja kodeksu pracy

Aktualizacja: 13.09.2007

Zgodnie z obecnie obowiązującymi rozwiązaniami prawnymi, praca w placówkach handlowych, bez względu na wielkość i asortyment sprzedawanych towarów, jest dopuszczalna w niedziele i święta. Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy praca w święta będzie niedozwolona. »

Odpisy aktualizujące należności

Aktualizacja: 12.09.2007

Należności klasyfikowane są podzielone na krótko- i długoterminowe w aktywach bilansu. Z istoty aktywów wynika, że zalicza się do nich tylko te składniki, które przedstawiają wartość gospodarczą. W ciągu roku należności ujmuje się w ewidencji według wartości nominalnej, natomiast na koniec kwartału i roku - w kwocie wymaganej zapłaty, a więc łącznie z należnymi odsetkami, pomniejszonymi o odpisy aktualizujące należności. »

Przygotowanie i planowanie inwentaryzacji rocznej

Aktualizacja: 11.09.2007

Na ostatni dzień każdego roku obrotowego jednostki mają obowiązek przeprowadzić inwentaryzację wszystkich składników aktywów i pasywów. W art. 26 ustawy o rachunkowości uregulowano zakres, terminy i częstotliwość inwentaryzacji, jednak nie określono metod, organizacji i przede wszystkim sposobów dokumentowania czynności inwentaryzacyjnych. »

Jak ujmować w spółce dopłaty do kapitału

Aktualizacja: 11.09.2007

Dopłaty, które będą wnoszone przez wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie podjętej uchwały, stanowią w księgach rachunkowych kapitał rezerwowy. »

Jak uzyskać uprawnienia księgowe

Aktualizacja: 07.09.2007

W Polsce zawód księgowego nie jest prawnie uregulowany. Wymagania kompetencyjne formułowane są wyłącznie wobec osób, które usługowo zajmują się prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Czynności te mogą wykonywać posiadacze certyfikatu księgowego, biegli rewidenci, a także doradcy podatkowi. »

Jak rozliczyć przekazanie towarów przez sponsora w zamian za usługę reklamową

Aktualizacja: 05.09.2007

Przekazanie towarów przez sponsora w zamian za usługę reklamową jest świadczeniem dwustronnym. Zazwyczaj ma ono charakter ekwiwalentny. Spełnia w tym przypadku przesłanki uznania tych czynności za odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usługi reklamowej, podlegające opodatkowaniu VAT. Sposób rozliczenia będzie uzależniony zatem od tego, czy świadczenia są ekwiwalentne. »

Jakie prawa ma podatnik w postępowaniu podatkowym

Aktualizacja: 01.06.2010

Podatnik, któremu organ podatkowy określa podatek w drodze decyzji, może na etapie postępowania bronić się przed niekorzystnym rozstrzygnięciem. Jak skutecznie to robić? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama