| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Amortyzacja nieruchomości - żeby amortyzować, nie trzeba być właścicielem

Amortyzacja nieruchomości - żeby amortyzować, nie trzeba być właścicielem

Z punktu widzenia bilansowego nie jest konieczne, żeby dany składnik majątku był własnością jednostki, aby mogła go zaliczyć do środków trwałych i amortyzować. Dotyczy to również nieruchomości.


Ustawa o rachunkowości w art. 3 ust. 1 pkt 12 aktywa definiuje jako kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. Z definicji tej wynika, że nie trzeba być właścicielem składnika majątku, aby zaliczyć go do aktywów. Prawo do amortyzowania wiąże się nierozerwalnie z koniecznością zaliczenia składnika majątku do aktywów. Możliwość taka istnieje po spełnieniu łącznie dwóch warunków:

- jednostka prowadzi samodzielnie księgi rachunkowe i sporządza sprawozdanie finansowe,

- dysponent wyższego stopnia przekazał do dyspozycji jednostki składnik majątku trwałego (w tym nieruchomości).


Ewidencji księgowej amortyzacji i umorzenia dokonuje się miesięcznie, kwartalnie lub rocznie, obciążając konto kosztów Amortyzacja i uznając jednocześnie konto Umorzenie środków trwałych. Ewidencja analityczna do konta Umorzenie powinna zapewnić przynajmniej podział umorzenia na poszczególne składniki środków trwałych występujące w bilansie. W przypadku amortyzacji nieruchomości budynkowych konieczne jest prowadzenie konta analitycznego Umorzenie budynków i budowli.


Radzimy!

W związku z możliwymi rozbieżnościami między kwotą amortyzacji wyznaczoną dla celów podatkowych i bilansowych pomocny jest podział analityczny konta Amortyzacja na konta służące ewidencji amortyzacji stanowiącej koszty uzyskania przychodu i niestanowiącej kosztów uzyskania przychodu.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Reasumując:

Ewidencji księgowej amortyzacji i umorzenia dokonuje się miesięcznie, kwartalnie lub rocznie, obciążając konto kosztów Amortyzacja i uznając jednocześnie konto Umorzenie środków trwałych. W przypadku amortyzacji nieruchomości budynkowych konieczne jest prowadzenie konta analitycznego Umorzenie budynków i budowli.


Podstawy prawne:

- ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

- ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589d

dr Aleksander Zawadzki

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK