REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo sporządzić deklaracje PIT-4R i PIT-8AR za 2008 r.

Katarzyna Wojciechowska

REKLAMA

Do 2 lutego br. pracodawcy, którzy pobierają zaliczki z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom, powinni złożyć deklarację PIT-4R.2 lutego br. mija termin złożenia deklaracji PIT-8AR. Składają ją płatnicy pobierający zryczałtowany podatek dochodowy z tytułów ściśle określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kto ma obowiązek składania deklaracji PIT-4R

Deklarację PIT-4R mają obowiązek złożyć te osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które są pracodawcami dla innych podatników. Jako płatnicy to oni w trakcie roku obliczają i pobierają zaliczki na podatek dochodowy z tytułu wypłacanych pracownikom wynagrodzeń za pracę oraz innych należności (art. 38 ust. 1a updof).

Obowiązek składania deklaracji PIT-4R mają ponadto:

• rolnicze spółdzielnie produkcyjne pobierające w ciągu roku zaliczki od dokonywanych na rzecz członków spółdzielni wypłat z tytułu dniówek obrachunkowych,

• organy rentowe pobierające zaliczki miesięczne od wypłacanych przez nie emerytur i rent,

• uczelnie wypłacające stypendia.

Do kiedy należy złożyć deklarację PIT-4R

Deklarację PIT-4R za 2008 r. płatnicy powinni złożyć do końca stycznia 2009 r. Ponieważ 31 stycznia przypada w 2009 r. w sobotę, deklarację PIT-4R należy złożyć najpóźniej do 2 lutego br.

Gdzie należy złożyć deklarację PIT-4R

Deklarację PIT-4R płatnik powinien złożyć do urzędu skarbowego właściwego według:

• miejsca zamieszkania - jeżeli jest osobą fizyczną,

• siedziby - jeżeli nie jest osobą fizyczną,

• miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - jeżeli nie posiada siedziby.

Co należy wykazać w deklaracji PIT-4R

W deklaracji PIT-4R płatnik powinien wykazać:

• w części A - urząd skarbowy, do którego kieruje deklarację PIT-4R,

• w części B - swoje dane, tj. wskazanie, czy jest osobą fizyczną czy osobą prawną; imię i nazwisko oraz PESEL albo nazwę i REGON; adres zamieszkania lub siedziby,

• w części C:

   - liczbę podatników oraz wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych należnych za poszczególne miesiące roku podatkowego pobranych przez zakład pracy (w PIT-4R za 2008 r. płatnik wykaże zaliczki pobrane za miesiące od stycznia do grudnia 2008 r.); rolnicze spółdzielnie produkcyjne, organy rentowe oraz uczelnie podają tylko wysokość zaliczek należnych za poszczególne miesiące,

   - zaliczki na podatek, których pobór został ograniczony na podstawie art. 32 ust. 2 updof,

   - nadpłatę wynikającą z rozliczenia za rok ubiegły,

   - kwoty zaliczek pobranych od świadczeń z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz 18 updof (m.in. zaliczki od przychodów z tytułu umów zlecenia i umów o dzieło),

   - wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacenia podatku dochodowego za poszczególne miesiące.

 

PIT-8AR - deklaracja roczna o pobranym zryczałtowanym podatku dochodowym

2 lutego br. mija termin złożenia deklaracji PIT-8AR. Składają ją płatnicy pobierający zryczałtowany podatek dochodowy z tytułów ściśle określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kto ma obowiązek składania deklaracji PIT-8AR

Deklarację PIT-8AR mają obowiązek złożyć płatnicy, którzy pobrali zryczałtowany podatek dochodowy z tytułów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Lista czynności powodujących obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych:

• wypłata wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz nagród związanych ze sprzedażą premiową (art. 30 ust. 1 pkt 2 updof),

• wypłata świadczeń emerytom lub rencistom będącym byłymi pracownikami (art. 30 ust. 1 pkt 4 updof),

• wypłata świadczeń pieniężnych funkcjonariuszom służb mundurowych oraz żołnierzom (art. 30 ust. 1 pkt 4a updof),

• jednorazowe odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia wypłacane żołnierzom zwalnianym z zawodowej służby wojskowej (art. 30 ust. 1 pkt 13 updof),

• należności osób zagranicznych wymienione w art. 29 updof,

• odsetki od pożyczek (z wyjątkiem pożyczek udzielanych w ramach działalności gospodarczej), odsetki i dyskonta od papierów wartościowych (art. 30a ust. 1 pkt 1 i 2 updof),

• odsetki lub inne przychody od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania (art. 30a ust. 1 pkt 3 updof),

• wypłata dywidendy i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych (art. 30a ust. 1 pkt 4 updof),

• dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych (art. 30a ust. 1 pkt 5 updof),

• wypłata kwot po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego (art. 30a ust. 1 pkt 6 updof),

• dochody członka pracowniczego funduszu emerytalnego z tytułu przeniesienia akcji (art. 30a ust. 1 pkt 7 updof),

• przychody z tytułu zbycia prawa poboru (art. 30a ust. 1 pkt 8 updof).

W deklaracji PIT-8AR płatnik wykazuje kwotę należnego zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego przez niego za poszczególne miesiące roku podatkowego. Tak więc w deklaracji PIT-8AR za 2008 r. płatnik powinien wykazać kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego za miesiące od stycznia do grudnia 2008 r.

Do kiedy należy złożyć deklarację PIT-8AR

Deklarację PIT-8AR należy złożyć do końca stycznia 2009 r. Ponieważ w 2009 r. 31 stycznia przypada w sobotę, deklarację PIT-8AR należy złożyć najpóźniej do 2 lutego br. (art. 42 ust. 1a updof).

Gdzie należy złożyć deklarację PIT-8AR

Deklarację PIT-8AR płatnik powinien złożyć do urzędu skarbowego właściwego według:

• miejsca zamieszkania - jeżeli jest osobą fizyczną,

• siedziby - jeżeli nie jest osobą fizyczną,

• miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - jeżeli nie posiada siedziby (art. 42 ust. 1a updof).

• art. 30 ust. 1 pkt 1, 2 i 4, art. 42 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 220, poz. 1432

Katarzyna Wojciechowska

ekspert w zakresie podatków dochodowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop na żądanie. Jak zgłosić? Kiedy przysługuje?

Co trzeba wiedzieć o urlopie na żądanie? Kiedy przysługuje? Jak skutecznie zgłosić taki urlop? Czy pracodawca może odmówić takiego urlopu? Jakie są wytyczne Państwowej Inspekcji Pracy? A co wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego?

Podatek (opłata) od posiadania psa 2024/2025. Kto zapłaci 173,57 zł? Do kiedy? Czy trzeba płacić podatek lub opłatę od posiadania innych zwierząt (np. kota)?

Potocznie zwany „podatek od psów”, to tak naprawdę opłata lokalna czyli opłata pobierana przez niektóre gminy. A opłata tym się różni od podatku, że może ale nie musi być wprowadzona na terenie danej gminy. Ile wynosi opłata od psa w 2024 roku? Kto musi ją płacić a kto jest zwolniony? Do kiedy trzeba wnosić tę opłatę do gminy?

Ile razy można dać darowiznę dziecku bez podatku w 2024 r.?

Darowiznę pieniężną dziecku można dać bez podatku wielokrotnie, bo nie jest istotne ile razy, ale trzeba uważać, aby po przekroczeniu limitu kwoty wolnej od podatku dokonać niezbędnych formalności urzędowych. Sprawdź, jakie kwoty wolne od podatku obowiązują w 2024 roku.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Zgłoś zaprzestanie działalności i sporządź remanent likwidacyjny. Wystrzegaj się popełnienia tych błędów.

Likwidujesz działalność gospodarczą? Wystrzegaj się popełnienia błędów. Decyzja o zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem obowiązków prawnych i podatkowych. Jednym z aspektów, który często umyka uwadze podatników w trakcie likwidacji firmy, są obowiązki związane z VAT.

Najem miejsca postojowego. Można z tego tytułu odliczyć VAT. Ale czy wiesz, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje?

Odliczanie VAT związanego z używaniem samochodów osobowych podlega szczególnym regulacjom. Dotyczą one również odliczania VAT z tytułu najmu miejsca postojowego. Sprawdź, jak to zrobić, by nie narazić się na sankcje.

Duplikat faktury. Masz prawo odliczyć z niego VAT. Ale czy wiesz, jakich błędów należy unikać?

Podatnik mający duplikat faktury ma takie same prawa do odliczenia podatku jak w przypadku posiadania pierwotnej faktury. Musi jednak wiedzieć, w jakich przypadkach rozliczyć go na bieżąco, a w jakich poprzez korektę deklaracji.

Sprzedaż za symboliczną złotówkę. To nie jest zakazane. Jednak przygotuj sobie dobre argumenty, by uniknąć zarzutu obejścia prawa.

Podstawą opodatkowania jest to, co stanowi zapłatę otrzymaną z tytułu sprzedaży, włącznie z różnymi formami obniżek cen czy rabatów. Jednak obniżka ceny bez obiektywnego celu gospodarczego to dla organów skarbowych próba obejścia prawa.

Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

REKLAMA