Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak inwestować w akcje? Porady dla początkujących

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Inwestowanie na giełdzie podstawy
Inwestowanie na giełdzie podstawy
John Guillemin
Inwestowanie w akcje to temat – rzeka, którego wyczerpać się nie da. Z jednej strony taka aktywność nie jest oficjalnie formą hazardu jednak od strony psychologicznej takie skojarzenie jest uzasadnione. Żadna wiedza ekonomiczna nie gwarantuje zysku lub uniknięcia straty. Jednak jeśli zastosujemy podstawowe zasady rozsądku, to pojawi się możliwość pewnego urozmaicenia oraz emocji analogicznych do wygrywania na loterii, oczywiście na mniejszą skalę. Najważniejsze jest traktowanie jak punktu odniesienia pewnego pojęcia z zakresu nauk społecznych – „dające się zaakceptować ryzyko”.
rozwiń >

Gra na giełdzie - jak zacząć?

Rozmiar niniejszego opracowania nie pozwala na kompleksowe omówienie wszystkich aspektów inwestowania, opis zostanie ograniczony jedynie do kwestii najprostszych i najbardziej dostępnych.

Najważniejsza zasada bezpieczeństwa – zachować umiar tzn. przeznaczyć na zakup akcji np. 5% lub 20% posiadanych oszczędności a nie np. połowę. Dla bezpieczeństwa emocjonalnego – od samego początku należy zakładać możliwość utraty, w najgorszym wypadku, całej kwoty.

Druga zasada bezpieczeństwa – „nie wszystkie słoiki do jednego worka”.  Lepiej kupić akcje kilku różnych spółek niż przeznaczyć całą kwotę na akcje jednej spółki. Ważna jest również dywersyfikacja sektorowa.

W razie zainwestowania całej kwoty w jeden sektor (np. tylko banki)  pojawi się możliwość że wszystkie posiadane spółki mocno stracą na wartości przy okazji zawirowań makroekonomicznych. Bezpieczniejszą opcją jest wybór kilku sektorów i w miarę równe rozdzielenie gotówki według tego klucza. Przykładowo, 1/4 na spółki bankowe/finansowe, 1/4 na surowcowe, 1/4 na energetyczne, a pozostała ćwiartka na technologiczne.

Należy również wziąć pod uwagę, że większe spółki są bardziej bezpieczne, a mniejsze bardziej spekulacyjne.

Kolejna zasada bezpieczeństwa – nie traktować żadnego maklera jak osoby nieomylnej, która wszystko wie i zawsze podejmuje trafne decyzje. Najlepsi maklerzy zarządzają funduszami inwestycyjnymi jednak fundusze inwestycyjne również tracą na wartości jeśli obniża swoją wartość cały indeks giełdowy. Każdą poradę od maklera należy krytycznie analizować lub przynajmniej skonsultować z kimkolwiek innym.

Jak założyć rachunek inwestycyjny?

Założenie rachunku inwestycyjnego jest czynnością podobną do założenia rachunku bankowego. Niektóre banki oferują możliwość posiadania konta umożliwiającego giełdowe inwestycje. Niekiedy w tym samym budynku może znajdować się pomieszczenie oznaczone „bank abc”, a tuż obok „abc dom maklerski”.  Najprostszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem wydaje się posiadanie zwykłego konta oraz rachunku inwestycyjnego w tym samym banku.

Wpłata na rachunek maklerski

Kwestie wpłat i wypłat gotówkowych są ustalane indywidualnie przez każdy podmiot finansowy oferujący rachunek inwestycyjny. Jak już wspomniano w poprzednim punkcie, praktyczną opcją jest rachunek bankowy i maklerski w tym samym banku. Takie rozwiązanie bardzo upraszcza i ułatwia wszelkie operacje finansowe oraz płynność wpłat i wypłat gotówkowych.

Jak kupować i sprzedawać akcje?

W obecnych czasach coraz więcej rodzajów aktywności przenosi się do Internetu. Podobnie wygląda obrót akcjami. Należy wziąć pod uwagę, że dokonywanie wszelkich operacji internetowo, bez konsultacji z maklerem, wymaga jakiegokolwiek doświadczenia. Nieco bezpieczniejszą opcją jest składanie zleceń „tradycyjnie”, tzn. w oddziale domu maklerskiego. Inna opcja z wachlarza możliwości to składanie zleceń telefonicznie.

Prowizja od kupna lub sprzedaży akcji

Prowizja od kupna lub sprzedaży akcji to zwykle kwota rzędu 0,4%. Posiadanie rachunku maklerskiego może się wiązać z opłatą roczną rzędu kilkudziesięciu zł.

Gra na giełdzie - zyski i straty

Zysk inwestycyjny wystąpi gdy cena sprzedaży akcji, po uwzględnieniu prowizji, przewyższy cenę zakupu. Osobną kwestią jest zarządzanie stratami. Jeśli ceny akcji spadają, pojawia się nieustanny dylemat wszystkich inwestorów – zamienić akcję na gotówkę, aby uniknąć dalszych strat, czy przeczekać i liczyć na odbicie w górę.

Prostego rozwiązania tego dylematu oczywiście nie ma jednak występują proste rozwiązania z kategorii zarządzania ryzykiem. Przy zakupie akcji za cenę 100 zł można na wstępie ustalić limit dopuszczalnej straty w wysokości np. 10% i pozbyć się papierów wartościowych, gdy wartość obniży się poniżej 90 zł.

Gra na giełdzie umożliwia zlecenia z limitem kwotowym. Przykładowo, akcje spółki abc kosztują obecnie 100 zł ale inwestor chce kupić taniej. Można ustawić zlecenie  – w momencie, gdy akcje osiągną poziom 97,50 zł (wahania kursów są czymś normalnym), to automatycznie nastąpi zakup określonej liczby akcji.

Analogiczną operację można zastosować dla realizacji zysku. Przykładowo, inwestor posiada 20 akcji spółki abc w cenie 100 zł. Można ustawić zlecenie - – w momencie, gdy akcje zdrożeją do 104 zł, to np. połowa z nich zostanie automatycznie sprzedana.

Zupełnie inną strategią jest kupowanie akcji pod dywidendę tzn. nie po to aby kupić i sprzedać po wyższej cenie. Posiadanie akcji może być traktowane jako zamiennik lokaty bankowej jednak z wyższym ryzykiem i wyższymi procentami. Spółki, które osiągają dobre wyniki i wypłacają hojne dywidendy mogą w optymistycznym przypadku osiągnąć stopę dywidendy rzędu np. 15% ( cena akcji 100 zł, a dywidenda 15 zł). Pomocny w takiej strategii jest indeks WIGdiv  (indeks grupujący spółki wypłacające hojne dywidendy).

Można się niekiedy spotkać z opiniami, że dobrą strategią inwestowania, jest powolne i systematyczne kupowanie niewielkich ilości akcji. W razie połączenia tej strategii ze strategią zakupu „pod dywidendę” (oraz przemyślaną dywersyfikacją sektorową) można uzyskać coś na kształt prywatnego funduszu inwestycyjnego.

Realizacja zysku z akcji

Pojęcie wypłaty gotówki jest kojarzone z realizacją zysku. Sam proces fizycznej wypłaty gotówki to kwestia zróżnicowana w zależności od podmiotu oferującego rachunek maklerski. Jak już wspomniano, najbardziej komfortową opcją wydaje się być posiadanie zwykłego konta i rachunku maklerskiego w tym samym banku. To powinno ułatwić kwestię wypłat gotówkowych.

Inwestowanie na giełdach zagranicznych

Inwestowanie na rynkach zagranicznych to opcja dla osób, które mają już pewną wiedzę i doświadczenie. Uwaga najczęściej koncentruje się na giełdzie amerykańskiej. W razie wyboru takiej opcji należy zwrócić uwagę na dostępność obsługi w języku polskim, również osobom dobrze czującym się w angielskim. Wachlarz możliwości jest znacznie szerszy niż przy inwestycjach wyłącznie na GPW. Dostęp do giełd zagranicznych jest oferowany przez domy maklerskie niektórych polskich banków.

Najważniejsza porada dla wszystkich potencjalnych inwestorów giełdowych – traktować tą czynność jak urozmaicenie dla umiarkowanej części swoich oszczędności, a nie jak sposób na szybkie i wielkie zyski.

    

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ernesto
    2022-05-23 15:23:11
    inwestuje w otwarte fundusze inwestycyjne a nie w akacje. nie do końca sie na tym znałem ale specjalista z zarabiajmyPL mi wszystko wyjaśnił i jak mam do niego pytania to śmiało mogę się zgłaszać. Mam też wgląd do raportów jak sprawy inwestycji wyglądają
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Ordynacja podatkowa - część 1
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
płatnika
podatnika
urzędu skarbowego
budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Naczelnicy urzędów skarbowych z wglądem w rachunki bankowe podatników od 1 lipca 2022 r.
Od 1 lipca 2022 r., w życie wchodzi zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, na mocy której naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli uzyskać dostęp do danych o rachunkach bankowych podatników.
Zaświadczenia podatkowe - nowe wzory od 7 lipca 2022 r. Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W) i inne
Minister Finansów przygotował projekt rozporządzenia, które zmieni rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe. Rozporządzenie to zmieni w szczególności wzory zaświadczeń podatkowych w tym zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzającego stan zaległości (ZAS-W), zaświadczenia o wysokości obrotu w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, a także dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DF) i zaświadczenia o wysokości obrotu w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, a także dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób prawnych (ZAS-DP). Ponadto pojawi się nowe zaświadczenie o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w podatku dochodowym od osób fizycznych (ZAS-DFU).
Handel na targowisku - co warto wiedzieć?
Targowiska stanowią tradycyjną alternatywę dla nowoczesnych centrów handlowych. Pomimo radykalnej zmiany struktury handlu w ostatnich 30 latach, liczne grono osób w dalszym ciągu wybiera zakupy na targu. Targowiska to nie tylko okazje do niższych cen niszowych produktów ale również specyficzne uregulowania prawne.
Zmiany w PIT od 1 lipca 2022 r. Niskie Podatki?
1 lipca 2022 r. wchodzą w życie zmiany podatkowe (głównie w podatku dochodowym od osób fizycznych - PIT), które mają na celu skorygowanie błędów podatkowego Polskiego Ładu. Nowelizację z 9 czerwca, która wprowadza te zmiany określa się potocznie "Polski Ład 2.0" a Ministerstwo Finansów na jej określenie posługuje się frazą "Niskie Podatki". W komunikacie z 30 czerwca resort finansów wskazuje najważniejsze nowości podatkowe, które zaczną obowiązywać od lipca.
Podatki od 1 lipca 2022 r. Najważniejsze zmiany i pułapki nowych przepisów
Księgowi pod koniec czerwca 2022 r. mają wrażenie jakby już zleciał cały rok. Jeszcze ostatni CIT do złożenia, podpis na sprawozdaniu a tu już trzeba chyba kolejny rok zamykać …. gdzie się podziały te miesiące? Spokojnie, to tylko nowelizacja przepisów podatkowych. Dla odmiany tym razem w połowie roku i - by wzmocnić efekt – zmiany obowiązują od samego początku niezwykłego 2022 roku. Co się zmienia w PIT od 1 lipca? Na jakie pułapki trzeba uważać?
Kiedy dywidenda krajowa nie jest objęta podatkiem u źródła?
Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby dywidenda krajowa została zwolniona z podatku u źródła?
Obowiązek integracji kasy fiskalnej z terminalem płatniczym dopiero od 2025 roku
Ministerstwo Finansów w komunikacie z 29 czerwca 2022 r. poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących online z terminalem płatniczym do 1 stycznia 2025 r. Pierwotnie ta integracja miała być obowiązkowa od 1 lipca 2022 r.
Badanie: aż 66 proc. firm nadal korzysta z faktur papierowych
Aż 66 proc. firm w Polsce nadal korzysta z faktur papierowych. Tylko 17 proc. firm wystawia je jedynie w formie elektronicznej – wynika z badania dotyczącego stosowania w Polsce faktur.
Zmiany w CIT od 2023 roku. Uchylenie przepisów o tzw. ukrytej dywidendzie
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt obszernej nowelizacji podatku dochodowego od osób prawnych. Projekt ten zakłada m.in. uchylenie przepisów o tzw. ukrytej dywidendzie, które miały wejść w życie 1 stycznia 2023 r.
ZUS: na zmianach podatkowych od 1 lipca skorzysta 3,1 mln emerytów i rencistów
1 lipca w życie wchodzą ważne zmiany podatkowe, które obejmą emerytów i rencistów. Na zmianach zyska ok. 3,1 mln osób, które za cały 2022 r. zapłacą niższy podatek niż na zasadach z roku ubiegłego. Świadczenie na rękę może wzrosnąć nawet o ponad 100 zł – poinformował ZUS.
Cyfryzacja KAS. Ponad 10 mln faktur testowych w KSeF. 66% firm w Polsce wystawia faktury papierowe
Odnotowaliśmy w środowiskach testowych 804 tys. uwierzytelnień w systemie i 10,4 mln wystawionych faktur testowych w systemie KSeF – powiedział PAP wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk. Aż 66 proc. firm w Polsce nadal korzysta z faktur papierowych. Tylko 17 proc. firm wystawia je jedynie w formie elektronicznej – wynika z badania dotyczącego stosowania w Polsce faktur.
Opłata od deszczu. Kto zapłaci podatek od deszczu?
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej to potocznie podatek od deszczu. Ten rodzaj daniny publicznej obciąża właścicieli nieruchomości z określonym dolnym limitem powierzchni, których określona część jest „zabetonowana” poprzez utworzenie np. parkingu lub asfaltowego podjazdu do garażu. Nie wszyscy wiedzą o istnieniu tego obowiązku. Korzystniej jest zapłacić z własnej inicjatywy niż narażać się na interwencje fiskusa oraz odsetki od niezapłaconej w terminie należności.
Fogiel: tarcze antyinflacyjne w razie potrzeby będą przedłużane
Na razie tarcza antyinflacyjna jest przedłużona o kilka miesięcy. Jeżeli będzie taka potrzeba, to te tarcze będą przedłużane - powiedział w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel. "Będziemy pomagać Polakom tak długo, jak sytuacja będzie tego wymagać" - zapewnił.
Maląg: obywatele Ukrainy mogą wnioskować o pomoc w uzyskaniu nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów
W systemie praca.gov.pl obywatele Ukrainy mogą już składać wnioski o przyznanie finansowania opłaty pobieranej przez uczelnie wyższe za postępowanie nostryfikacyjne lub postępowanie w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie - poinformowała PAP szefowa MRiPS Marlena Maląg.
Czym jest poręczenie za dług? Jak wyegzekwować poręczenie?
Poręczenie to forma zabezpieczenia płatności przez dłużnika, która jest bardzo często wykorzystywana w praktyce gospodarczej. Przyczyną dużej popularności poręczenia może być fakt, iż jest to forma stosunkowo prosta i wygodna dla wierzyciela. Co więcej, udzielenie poręczenia nie powoduje zbyt wielu formalności. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Koszty windykacji - ile wynoszą? Czy można prowadzić windykację na koszt dłużnika?
Zwlekający z zapłatą kontrahenci to niechlubny standard w polskich firmach. Niestety niemal każdy przedsiębiorca spotyka się w końcu z sytuacją, w której druga strona transakcji będzie zwlekać z regulacją wymagalnych zobowiązań. Przyczyny takiego stanu rzeczy bywają różne, a w wielu przypadkach koniecznością okazuje się wszczęcie sprawy sądowej. Warto wiedzieć, że kosztami postępowania można obciążyć dłużnika.
Inflacja i rosnące stopy procentowe NBP. Czy Polacy oszczędzają? Czy chronią swoje oszczędności?
Inflacja osiągnęła już w 2022 roku poziomy nienotowane od ponad dwudziestu lat. Większość prognoz sugeruje, że szybko rosnące ceny będą nam towarzyszyć przez dłuższy czas. Jak Polacy odnajdują się w obliczu inflacji? Czy nasza świadomość w tym zakresie jest wysoka? Jak podchodzimy do oszczędzania? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w najnowszych raportach autorstwa dr Katarzyny Sekścińskiej „Inflacja i stopy procentowe oczami polskiego konsumenta 2022” oraz „Postawy Polaków Wobec Finansów 2022”.
Rozliczenie CIT za 2021 rok - do kiedy?
Ministerstwo Finansów przypomina, że 30 czerwca 2022 r. upływa termin rozliczenia rocznego podatku za 2021 r. dla większości podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Termin złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (CIT-8E) został przesunięty do 30 września 2022 r.
JPK/PIT i JPK/CIT - od kiedy?
Nowelizacja ustawy o PIT (oraz niektórych innych ustaw) z 9 czerwca 2022 r. odroczyła terminy wejścia w życie przepisów dotyczących prowadzenia ewidencji podatkowych przy użyciu programów komputerowych, a także obowiązku ich przesyłania w formie ustrukturyzowanej do urzędu skarbowego (tzw. JPK/PIT i JPK/CIT). Od kiedy podatnicy będą mieli obowiązek elektronicznego prowadzenia ewidencji podatkowych i wysyłania JPK/PIT lub JPK/CIT?
PUE ZUS stanie się niedługo częścią platformy gov.pl
Platforma Usług Elektronicznych ZUS stanie się niedługo częścią wielkiej platformy gov.pl – zapowiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Dodała, że rozwijane będą funkcjonujące rozwiązania informatyczne, np. e-wizyty i e-wnioski, będzie też więcej aplikacji mobilnych.
Zwolnienie z VAT i cła przywozu towarów do zwalczania skutków COVID-19 tylko do 30 czerwca 2022 r.
Decyzja Komisji Europejskiej zwalniająca z cła i VAT przywóz spoza Unii Europejskiej towarów potrzebnych do zwalczania skutków epidemii COVID-19 obowiązuje do 30 czerwca 2022 r. Ministerstwo Finansów informuje, że zwolnienie to nie będzie przedłużone.
Odliczenie VAT od zakupów dokonanych przed rejestracją do VAT - rozliczenie podatku naliczonego
Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony zawarty w otrzymanych fakturach to fundamentalne prawo przysługujące podatnikom VAT. Jednym z warunków dokonania odliczenia jest rejestracja jako podatnik VAT czynny. Brak formalnej rejestracji w chwili dokonywania zakupów nie pozbawia jednak prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów, o ile będą one wykorzystywane na potrzeby czynności opodatkowanych. Wymaga to odpowiedniego wypełnienia formularza VAT-R.
Waloryzacja umów w zamówieniach publicznych - założenia specustawy
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje specustawę, która ułatwi waloryzację kontraktów we wszystkich kategoriach umów objętych zamówieniami publicznymi. Dla umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r. będzie możliwość wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych, a w umowach zawartych po tej dacie możliwe będzie podniesienie limitów waloryzacji.
„Podatek Belki”. RPO pisze do Minister Finansów.
Obywatele są zaniepokojeni szybkim wzrostem cen towarów i usług. W tym kontekście pytają o zasadność dalszego opodatkowania zysków kapitałowych, znanego jako ”podatek Belki”. Jest on dużym obciążeniem fiskalnym dla gospodarstw domowych - nie tylko wobec dwucyfrowej inflacji, ale i niskiego oprocentowania lokat oraz w dobie kryzysu po pandemii, a także wojny w Ukrainie.
KAS: Jak klienci oceniają wizytę w urzędzie skarbowym – wyniki badania
W ramach programu „Klient w centrum uwagi KAS” od kwietnia 2021 r. prowadzono internetowe badanie ankietowe wśród osób odwiedzających urzędy skarbowe. W ciągu roku spłynęło ponad 108 tys. wypełnionych ankiet, z których wynika, że ogólny poziom satysfakcji klientów wyniósł 82%. Wyniki badania są wykorzystywane do projektowania nowych rozwiązań i ulepszania obsługi w urzędach.