REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak inwestować w akcje? Porady dla początkujących

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Inwestowanie na giełdzie podstawy
Inwestowanie na giełdzie podstawy
John Guillemin

REKLAMA

REKLAMA

Inwestowanie w akcje to temat – rzeka, którego wyczerpać się nie da. Z jednej strony taka aktywność nie jest oficjalnie formą hazardu jednak od strony psychologicznej takie skojarzenie jest uzasadnione. Żadna wiedza ekonomiczna nie gwarantuje zysku lub uniknięcia straty. Jednak jeśli zastosujemy podstawowe zasady rozsądku, to pojawi się możliwość pewnego urozmaicenia oraz emocji analogicznych do wygrywania na loterii, oczywiście na mniejszą skalę. Najważniejsze jest traktowanie jak punktu odniesienia pewnego pojęcia z zakresu nauk społecznych – „dające się zaakceptować ryzyko”.
rozwiń >

Gra na giełdzie - jak zacząć?

Rozmiar niniejszego opracowania nie pozwala na kompleksowe omówienie wszystkich aspektów inwestowania, opis zostanie ograniczony jedynie do kwestii najprostszych i najbardziej dostępnych.

REKLAMA

Autopromocja

Najważniejsza zasada bezpieczeństwa – zachować umiar tzn. przeznaczyć na zakup akcji np. 5% lub 20% posiadanych oszczędności a nie np. połowę. Dla bezpieczeństwa emocjonalnego – od samego początku należy zakładać możliwość utraty, w najgorszym wypadku, całej kwoty.

Druga zasada bezpieczeństwa – „nie wszystkie słoiki do jednego worka”.  Lepiej kupić akcje kilku różnych spółek niż przeznaczyć całą kwotę na akcje jednej spółki. Ważna jest również dywersyfikacja sektorowa.

W razie zainwestowania całej kwoty w jeden sektor (np. tylko banki)  pojawi się możliwość że wszystkie posiadane spółki mocno stracą na wartości przy okazji zawirowań makroekonomicznych. Bezpieczniejszą opcją jest wybór kilku sektorów i w miarę równe rozdzielenie gotówki według tego klucza. Przykładowo, 1/4 na spółki bankowe/finansowe, 1/4 na surowcowe, 1/4 na energetyczne, a pozostała ćwiartka na technologiczne.

Należy również wziąć pod uwagę, że większe spółki są bardziej bezpieczne, a mniejsze bardziej spekulacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejna zasada bezpieczeństwa – nie traktować żadnego maklera jak osoby nieomylnej, która wszystko wie i zawsze podejmuje trafne decyzje. Najlepsi maklerzy zarządzają funduszami inwestycyjnymi jednak fundusze inwestycyjne również tracą na wartości jeśli obniża swoją wartość cały indeks giełdowy. Każdą poradę od maklera należy krytycznie analizować lub przynajmniej skonsultować z kimkolwiek innym.

Jak założyć rachunek inwestycyjny?

Założenie rachunku inwestycyjnego jest czynnością podobną do założenia rachunku bankowego. Niektóre banki oferują możliwość posiadania konta umożliwiającego giełdowe inwestycje. Niekiedy w tym samym budynku może znajdować się pomieszczenie oznaczone „bank abc”, a tuż obok „abc dom maklerski”.  Najprostszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem wydaje się posiadanie zwykłego konta oraz rachunku inwestycyjnego w tym samym banku.

Wpłata na rachunek maklerski

Kwestie wpłat i wypłat gotówkowych są ustalane indywidualnie przez każdy podmiot finansowy oferujący rachunek inwestycyjny. Jak już wspomniano w poprzednim punkcie, praktyczną opcją jest rachunek bankowy i maklerski w tym samym banku. Takie rozwiązanie bardzo upraszcza i ułatwia wszelkie operacje finansowe oraz płynność wpłat i wypłat gotówkowych.

Jak kupować i sprzedawać akcje?

W obecnych czasach coraz więcej rodzajów aktywności przenosi się do Internetu. Podobnie wygląda obrót akcjami. Należy wziąć pod uwagę, że dokonywanie wszelkich operacji internetowo, bez konsultacji z maklerem, wymaga jakiegokolwiek doświadczenia. Nieco bezpieczniejszą opcją jest składanie zleceń „tradycyjnie”, tzn. w oddziale domu maklerskiego. Inna opcja z wachlarza możliwości to składanie zleceń telefonicznie.

Prowizja od kupna lub sprzedaży akcji

Prowizja od kupna lub sprzedaży akcji to zwykle kwota rzędu 0,4%. Posiadanie rachunku maklerskiego może się wiązać z opłatą roczną rzędu kilkudziesięciu zł.

Gra na giełdzie - zyski i straty

REKLAMA

Zysk inwestycyjny wystąpi gdy cena sprzedaży akcji, po uwzględnieniu prowizji, przewyższy cenę zakupu. Osobną kwestią jest zarządzanie stratami. Jeśli ceny akcji spadają, pojawia się nieustanny dylemat wszystkich inwestorów – zamienić akcję na gotówkę, aby uniknąć dalszych strat, czy przeczekać i liczyć na odbicie w górę.

Prostego rozwiązania tego dylematu oczywiście nie ma jednak występują proste rozwiązania z kategorii zarządzania ryzykiem. Przy zakupie akcji za cenę 100 zł można na wstępie ustalić limit dopuszczalnej straty w wysokości np. 10% i pozbyć się papierów wartościowych, gdy wartość obniży się poniżej 90 zł.

Gra na giełdzie umożliwia zlecenia z limitem kwotowym. Przykładowo, akcje spółki abc kosztują obecnie 100 zł ale inwestor chce kupić taniej. Można ustawić zlecenie  – w momencie, gdy akcje osiągną poziom 97,50 zł (wahania kursów są czymś normalnym), to automatycznie nastąpi zakup określonej liczby akcji.

Analogiczną operację można zastosować dla realizacji zysku. Przykładowo, inwestor posiada 20 akcji spółki abc w cenie 100 zł. Można ustawić zlecenie - – w momencie, gdy akcje zdrożeją do 104 zł, to np. połowa z nich zostanie automatycznie sprzedana.

Zupełnie inną strategią jest kupowanie akcji pod dywidendę tzn. nie po to aby kupić i sprzedać po wyższej cenie. Posiadanie akcji może być traktowane jako zamiennik lokaty bankowej jednak z wyższym ryzykiem i wyższymi procentami. Spółki, które osiągają dobre wyniki i wypłacają hojne dywidendy mogą w optymistycznym przypadku osiągnąć stopę dywidendy rzędu np. 15% ( cena akcji 100 zł, a dywidenda 15 zł). Pomocny w takiej strategii jest indeks WIGdiv  (indeks grupujący spółki wypłacające hojne dywidendy).

Można się niekiedy spotkać z opiniami, że dobrą strategią inwestowania, jest powolne i systematyczne kupowanie niewielkich ilości akcji. W razie połączenia tej strategii ze strategią zakupu „pod dywidendę” (oraz przemyślaną dywersyfikacją sektorową) można uzyskać coś na kształt prywatnego funduszu inwestycyjnego.

Realizacja zysku z akcji

Pojęcie wypłaty gotówki jest kojarzone z realizacją zysku. Sam proces fizycznej wypłaty gotówki to kwestia zróżnicowana w zależności od podmiotu oferującego rachunek maklerski. Jak już wspomniano, najbardziej komfortową opcją wydaje się być posiadanie zwykłego konta i rachunku maklerskiego w tym samym banku. To powinno ułatwić kwestię wypłat gotówkowych.

Inwestowanie na giełdach zagranicznych

Inwestowanie na rynkach zagranicznych to opcja dla osób, które mają już pewną wiedzę i doświadczenie. Uwaga najczęściej koncentruje się na giełdzie amerykańskiej. W razie wyboru takiej opcji należy zwrócić uwagę na dostępność obsługi w języku polskim, również osobom dobrze czującym się w angielskim. Wachlarz możliwości jest znacznie szerszy niż przy inwestycjach wyłącznie na GPW. Dostęp do giełd zagranicznych jest oferowany przez domy maklerskie niektórych polskich banków.

Najważniejsza porada dla wszystkich potencjalnych inwestorów giełdowych – traktować tą czynność jak urozmaicenie dla umiarkowanej części swoich oszczędności, a nie jak sposób na szybkie i wielkie zyski.

    

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA