Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestowanie w zagraniczne instrumenty finansowe a podatki – co warto wiedzieć?

Tomasz Krajewski
Kierownik Zespołu Operacji i Rozliczeń WealthSeed
Inwestowanie w zagraniczne instrumenty finansowe a podatki – co warto wiedzieć?
Inwestowanie w zagraniczne instrumenty finansowe a podatki – co warto wiedzieć?
Obecnie istnieje dużo możliwości inwestowania środków pieniężnych w różnego rodzaju zagraniczne instrumenty finansowe. Prócz oczywistej dywersyfikacji geograficznej, inwestowanie w tego typu aktywa ma jeszcze inne zalety, jak choćby większy wybór różnego rodzaju instrumentów, czy też coraz niższe koszty transakcji, a czasem nawet i możliwość nabywania ich bezpłatnie. Tego typu inwestycje w obecnych czasach są dużo prostsze niż jeszcze dekadę temu, w związku z czym udział takich aktywów w portfelach inwestycyjnych Polaków powinien wzrastać.

Pamiętać należy, że nawet osoby mające doświadczenie w bezpośrednim inwestowaniu na rynku polskim, zasady podatkowe potrafią nierzadko przyprawić o zawrót głowy. W przypadku rynków zagranicznych może być podobnie, dlatego warto mieć świadomość z jakimi obowiązkami musimy się liczyć decydując się na alokację naszych pieniędzy w zagraniczne instrumenty finansowe.

Podatki transakcyjne

Tego rodzaju podatek jest obciążeniem występującym głównie dla transakcji zawieranych na giełdach na kontynencie europejskim. Pomysł opodatkowania transakcji finansowych pojawił się w 2011 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem poniekąd było ukaranie sektora finansowego, który w oczach wielu osób był wtedy głównym winowajcą dopiero co zakończonego kryzysu. Podatek ten również miał ewentualnie ograniczyć spekulacje oraz poprzez zwiększenie kosztu transakcji zniechęcić cześć inwestorów, zwłaszcza indywidualnych.

W przypadku tego rodzaju taksy zasady podatkowe są indywidualnie nakładane przez poszczególne kraje. W tym momencie bezpośrednie podatki transakcyjne jak FTT (ang. financial transaction tax) obowiązują m.in. we Francji, Hiszpani, Włoszech, ale mogą występować również opłaty skarbowe uwarunkowane szczególnymi zasadami poboru, jak to ma miejsce w UK i Irlandii. Podatki te mogą się różnić zasadami, ale jedną z cech wspólnych jest to, że dotyczą one zawartych transakcji kupna. Co istotne, podatki te wpływają na bezpośredni koszt transakcji, w związku z czym ważne, aby przy podejmowanej decyzji inwestycyjnej brać pod uwagę to, że rzeczywisty koszt transakcji będzie większy.

Podatki od dywidend

Dla instrumentów finansowych nabywanych na polskiej giełdzie sprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ dywidendy z reguły wypłacane są w gotówce, a ta wpływa na rachunek już z uwzględnieniem poboru odpowiedniej stawki podatku. W przypadku zagranicznych instrumentów finansowych sytuacja się nieco komplikuje, ponieważ dywidendę możemy otrzymać zarówno w gotówce, jak i w formie akcji (tutaj często mamy wybór), ponadto w zależności od kraju obowiązują różne stawki podatkowe. Dodatkowo zagraniczne instytucje, np. domy maklerskie, co do zasady nie mają obowiązku poboru polskiego podatku od pożytków od polskich papierów. Sytuację może jeszcze komplikować forma przechowywania instrumentów w instytucji odpowiadającej za ich depozyt.

W przypadku dywidend wypłacanych nie z polskich źródeł (tj. co do zasady nie przez spółki notowane na polskim rynku), podatek nie zostaje pobrany u źródła, a więc wartość dywidendy powinniśmy samodzielnie przeliczyć według odpowiedniego kursu złotego i uwzględnić ten dochód w naszym zeznaniu rocznym.

W zależności od formy deponowania, z najmniej skomplikowaną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy akcje zdeponowane są na rachunku zbiorczym. Wtedy zwykle, bez względu na naszą rezydencję podatkową, ‘u źródła’ pobierana jest stawka zgodna ze stawką kraju emitenta wypłacającego dywidendę. Oznacza to, że nawet jeśli zgodnie z naszą rezydencją mogłaby nas obowiązywać mniejsza stawka podatkowa, to i tak pobrane zostanie więcej, ponieważ to instytucja jako bezpośredni płatnik podatku odprowadzi go w naszym imieniu zgodnie ze stawką kraju źródła.

W niektórych przypadkach domy maklerskie umożliwiają zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej, np. dla dochodów uzyskiwanych od dywidend z amerykańskich spółek. W przypadku gdy dom maklerski ma umowę z  amerykańskim IRS, a klient wypełni formularz W8-BEN, wtedy – co do zasady - może być zastosowana preferencyjna stawka podatkowa i zamiast 30% nasza dywidenda zostanie pomniejszona jedynie o 15% taksy.

Należy również pamiętać o obowiązku podatkowym w Polsce, w szczególności, jeśli podatek pobrany u źródła za granicą od zagranicznej dywidendy był mniejszy niż ten należny w Polsce. Wówczas w zeznaniu rocznym przychód ten powinien zostać uwzględniony biorąc pod uwagę różnicę w obowiązującym nas podatku a tym rzeczywiście pobranym za granicą.

Rozliczenie roczne                         

Obowiązek rozliczenia się z dochodu pochodzącego z zagranicznych inwestycji giełdowych wynika z polskich przepisów podatkowych i podatek ten zaliczany jest do grupy podatków od tzw. dochodów z kapitałów pieniężnych. Nalicza się od przychodów uzyskanych m.in. ze sprzedaży akcji, praw poboru, praw do akcji czy też innych instrumentów finansowych. Istotne jest to, że tego podatku nie możemy łączyć z dochodami uzyskanymi z innych źródeł, tak więc strata uzyskana z tego źródła nie może być pokryta dochodem z innego. Co równie istotne, nie mamy możliwości rozliczenia dochodu uzyskanego z giełdy wspólnie z małżonkiem.

Co do samego rozliczenia, dużo zależy od tego, w jakim podmiocie dokonywaliśmy transakcji dotyczących zagranicznych instrumentów finansowych. Jeśli nasz rachunek inwestycyjny prowadzony jest w polskiej instytucji, to niemal na pewno powinniśmy otrzymać dokument informujący o dochodach uzyskanych w roku poprzednim (PIT-8C) i na jego podstawie dokonać rozliczenia. Dokument ten zestawia przychody i koszty w przeliczeniu na polskiego złotego, więc nie musimy się tutaj również martwić dokonywaniem żmudnych kalkulacji. Natomiast jeśli rachunek prowadzony jest przez zagranicznego brokera, może się zdarzyć, że nie dostaniemy żadnego dokumentu potwierdzającego uzyskane przychody oraz koszty, wobec czego po naszej stronie będzie przeanalizowanie ich wszystkich w poprzednim roku kalendarzowym i przeliczenie ich według odpowiedniego kursu, co może być trudnym procesem.

Odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe spoczywa na inwestorze

Często gdy myślimy o podatkach, widzimy obraz skomplikowanego, nieprzystępnego systemu, który jest swoistym ograniczeniem czy to w prowadzeniu firmy czy w inwestycjach. Przy inwestowaniu w zagraniczne aktywa możemy mieć dodatkowe obawy co do znajomości konkretnych przepisów w danym kraju. W artykule opisane zostały podstawowe mechanizmy powiązane z podatkami w przypadku gdy jesteśmy zainteresowani inwestycjami w zagraniczne instrumenty finansowe, jednak nie wszystkie.
Warto pamiętać, że finalnie to my jako osoby inwestujące jesteśmy odpowiedzialni za poprawne rozliczenie z fiskusem, dlatego przy wybieraniu podmiotu, w którym chcemy dokonywać tego rodzaju transakcji, warto się upewnić, że wystawi nam odpowiedni dokument informujący nas o uzyskanych przychodach, jak ma to miejsce w przypadku WealthSeed.

Tomasz Krajewski, Kierownik Zespołu Operacji i Rozliczeń WealthSeed

PODATKI 2023
PODATKI 2023

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet składa się jedenaście publikacji prezentujących kompleksową informację prawną na temat podatków w 2023 r. oraz rozliczenia PIT za 2022 r. Dodatkowym atutem wersji PREMIUM jest webinarium VAT 2023.

Teraz komplet kupisz z rabatem 100 zł i e-bookiem w PREZENCIE!
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Olaf1987
    2022-03-31 23:56:30
    Inwestuję w otwarte fundusze ale z pomocą doradcy zarabiajmypl więc mam pewność, że wszystkie aspekty prawne i podatkowe są należycie dopilnowane. Uczciwie się rozliczam z zysków, a te są nie małe.
    1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek od nieruchomości
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają:
działki budowlane
domy jednorodzinne
garaże
lasy
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Błędy w sprawozdaniu finansowym – rodzaje i korekta
Jakie błędy można popełnić sporządzając sprawozdanie finansowe? Jak poprawić te błędy? Jak korygować błędy w sprawozdaniu finansowym przed jego zatwierdzeniem a jak po zatwierdzeniu?
Praca z domu a rachunki za prąd (energię elektryczną)
Od momentu odwołania stanu epidemii w naszym kraju, wiele firm zdecydowało się na powrót pracowników do biur. Zgodnie z danymi GUS[1] pozyskanymi podczas badania „Popyt na pracę”, w czerwcu 2022 r. odsetek osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących wyniósł jedynie 3,8%. Zbliżająca się zima, która często niesie za sobą utrudnienia komunikacyjne, może być jednak dla wielu firm dobrym pretekstem do zwiększenia ilości dni pracy zdalnej. Jeśli tak będzie, jak rozsądnie ją zaplanować, by używanie urządzeń elektronicznych nie odbiło się negatywnie na wysokości rachunków za prąd?
E-bilet autostradowy - gdzie można kupić
Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała 28 listopada 2022 r., że do sieci dystrybucji e-biletu autostradowego dołączyli nowi partnerzy: firma Neptis S.A. z aplikacją Yanosik oraz Autokonto Sp. z o.o. z aplikacją Autokonto. Ponadto Autopay Mobility Sp. z o.o. rozpoczął wydawanie e-biletów autostradowych poprzez aplikację Banku Millennium.
Błędna kwota VAT na paragonie fiskalnym - korekta i konsekwencje
Jakie są konsekwencje błędnego wykazania kwot VAT na paragonach fiskalnych? Przepisy rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących regulują tylko kwestię korekty sprzedaży w przypadku zwrotów towarów, uznanych reklamacji oraz tzw. oczywistych pomyłek. Nie oznacza to jednak, że w razie innych błędów korekta zaewidencjonowanej sprzedaży jest niemożliwa. Ponadto ostatnie orzeczenie NSA dotyczące prawa do korekty, gdy zawyżono VAT, mimo że nie zwrócono nadpłaty klientowi, daje nadzieję na trwałą zmianę stanowiska. Szczególnie że NSA zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym do TSUE w tej sprawie.
Zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku
Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Wyjazdy służbowe, samochód służbowy – jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w kwestii bezpieczeństwa?
W ramach zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi posługującemu się autem służbowym, pracodawca musi zadbać o przeglądy techniczne auta oraz jego sprawne i kompletne wyposażenie, ale również kontrolować czas spędzony w podróży. Jednak obie strony – pracodawca i pracownik – muszą być świadome, że zaniechanie lub niedopilnowanie swoich obowiązków może prowadzić do kolizji drogowych, a w najgorszym przypadku do poważnych wypadków śmiertelnych.
Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych – listopad/grudzień 2022 [Tabela]
Jakie oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych oferują banki na przełomie listopada i grudnia 2022 r.? Najlepiej oprocentowane lokaty i rachunki oszczędnościowe dają w tym momencie zarobić około 8% w skali roku. Takie oferty ma już większość banków. Aby skorzystać z tych ofert trzeba jednak spełnić dodatkowe wymagania.
Notarialny nakaz zapłaty
Projekt nowelizacji ustawy o notariacie wprowadza istotne zmiany, których celem jest odciążenie sądów. Wśród najbardziej rewolucyjnych zmian wskazuje się na powierzenie notariuszom kompetencji do wydawania notarialnych nakazów zapłaty. Nowe przepisy ustawy mają wejść w życie po 12 miesiącach od ogłoszenia nowelizacji w Dzienniku Ustaw - czyli prawdopodobnie pod koniec 2023 roku.
PIT za 2022 rok - najważniejsze ulgi i odliczenia podatkowe dla: rodzica, pracownika i przedsiębiorcy
Jakie są najważniejsze ulgi i odliczenia podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dla: rodzica, pracownika i przedsiębiorcy?
Rozliczenie PIT w 2023 roku - terminy, zasady, ulgi. Co można zrobić w 2022 roku by zapłacić mniejszy podatek?
Jeszcze tylko przez miesiąc (tj. do końca 2022 roku) możemy realnie wpłynąć na wysokość podatku w 2023 roku w rozliczeniu rocznym PIT. Grudzień to ostatni dzwonek na uruchomienie ulg i odliczeń, które znacząco mogą obniżyć podatek i zyskać dodatkowy zwrot do kieszeni podatnika. Zmiany podatkowe, które wprowadził Polski Ład, powinny zmobilizować każdego Polaka do sprawdzenia jeszcze w tym roku, jak będzie wyglądać jego roczne zeznanie podatkowe. Sprawdź jak to zrobić!
Przychody nieujawnione – jakimi sankcjami dysponuje administracja skarbowa
Nieujawnienie całości lub części przychodów. Skutkiem takiego działania może być zakwalifikowanie wzbogacenia się jako przychód z nieujawnionych źródeł oraz kara finansowa.
Minimalne wynagrodzenie 2023 brutto-netto. Składki ZUS 2023 - pracownicy i przedsiębiorcy
W 2023 roku dwa razy (1 stycznia i 1 lipca) zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Ile wyniesie minimalne wynagrodzenie brutto i netto w 2023 roku? Ile wyniosą preferencyjne (obniżone) składki ZUS przedsiębiorców w 2023 roku?
Czy można wystawić fakturę do paragonu z NIP będącego fakturą uproszczoną?
Na życzenie nabywców podatnik wystawia paragony z ich NIP. Zdarza się, że po sprzedaży nabywcy zgłaszają się do podatnika, prosząc o wystawienie im faktury do posiadanego paragonu. Czy podatnik może wystawiać takie faktury?
Refaktura kosztów energii elektrycznej - termin wystawienia faktury i moment powstania obowiązku podatkowego
Spółka z o.o. refakturuje energię elektryczną na inną firmę, która faktycznie zużywa tę energię. Czy spółka powinna mieć podpisaną z tą firmą umowę, z której będą wynikać kwestie wystawiania faktur za ilość zużytej energii? Czy faktury powinny być wystawiane co miesiąc? Kiedy należy rozliczyć faktury na gruncie VAT?
Wykup samochodu z leasingu - jakie podatki?
Wykup samochodu z leasingu. Jakie są obowiązki podatkowe (VAT, PIT, PCC) przy wykupie samochodu z leasingu?
Zasady opodatkowania konkursu prowadzonego przez agencję reklamową
Podatek od konkursu. Jakie są zasady opodatkowania konkursu prowadzonego przez agencję reklamową?
Nowe wzory PIT-2, PIT-2A i PIT-3 od 2023 roku
Ministerstwo Finansów opublikowało nowe wzory formularzy PIT-2, PIT-2A i PIT-3 - poinformował 25 listopada 2022 r. resort. Trwają prace nad objaśnieniami regulacji, zawartych w ustawie „Niskie Podatki”, dotyczących zasad poboru zaliczek na podatek przez płatników PIT - dodało MF.
PIT w 2022 roku, ulgi podatkowe, kwota wolna - najważniejsze zmiany w rozliczeniach rocznych
Polski Ład wprowadził chaos dla podatników i księgowych. W zamyśle rządu miała go uporządkować nowelizacja ustawy – projekt Nowy Ład 2.0. Rundę drugą podatkowej walki zwieńczy rozliczenie roczne PIT. Pomocna w tym starciu będzie lista najważniejszych zmian, którą przygotowaliśmy w celu uporządkowania wiedzy. Podatniku, nie możesz tego przegapić!
Rozliczenie PIT za 2022 rok - czy Polacy wiedzą, co zmienił Nowy Polski Ład?
Jedynie niecała połowa z nas zdaje sobie sprawę ze zmian w tegorocznych rozliczeniach PIT wynikających z wprowadzenia Polskiego Ładu. Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie e-pity wyraźnie wskazuje, że Polacy są zdezorientowani i nie poruszają się sprawnie po nowej, podatkowej rzeczywistości. A przynajmniej część z nich powinna – ponad ¼ badanych (25,4%) deklaruje, że będzie rozliczać się samodzielnie. Stawką jest zwrot lub zapłata podatku, a pomimo wielu zmian wprowadzonych przez rząd, nadal są sposoby na to, by kwotę tego podatku realnie obniżyć.
Maksymalna cena gazu w 2023 roku - rząd przyjął projekt
Maksymalna cena gazu. Rada Ministrów przyjęła 25 listopada 2022 r. projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, który zakłada utrzymanie cen usług gazu i dystrybucji w 2023 r. na poziomie z 2022 r. i wprowadza mechanizm rekompensat dla przedsiębiorstw energetycznych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
Zamknięcie roku 2022 [szkolenie]
Zamknięcie roku 2022. Zapraszamy na bardzo praktyczne szkolenie on-line, podczas którego szczegółowo omówimy najważniejsze zagadnienia związane z praktycznym stosowaniem przepisów rachunkowych podczas zamknięcia roku w zakresie zdarzeń po dniu bilansowym.
Modernizacja KAS w latach 2023-2025 ma kosztować 3 mld zł
KAS. 3 mld zł ma kosztować realizacja programu modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w latach 2023-2025 - wynika z informacji o projekcie uchwały w tej sprawie, zamieszczonej w piątek na stronie KPRM w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
TSUE przyznał rację Polsce w kwestii akcyzy
Polski warunek stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy przy imporcie zwolnionego od akcyzy alkoholu używanego do produkcji leków jest zgodny z unijnym prawem. Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę Komisji przeciwko Polsce, kończąc długoletni spór z KE.
KSeF. Rewolucja w fakturach już niebawem [kompendium]
KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur ma zapewnić bezpieczeństwo i ułatwić rozliczenia. Zmiana jest rewolucyjna, przedsiębiorcy muszą się przygotować.
Opłata deszczowa – kto płaci podatek od deszczu?
Opłata deszczowa to w praktyce nowy podatek. Powstał 1 stycznia 2018 roku w wyniku znowelizowania ustawy Prawo wodne. Obecnie planowane są zmiany, które mają obowiązywać od 2023 roku.