REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestowanie w zagraniczne instrumenty finansowe a podatki – co warto wiedzieć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Krajewski
Kierownik Zespołu Operacji i Rozliczeń WealthSeed
Inwestowanie w zagraniczne instrumenty finansowe a podatki – co warto wiedzieć?
Inwestowanie w zagraniczne instrumenty finansowe a podatki – co warto wiedzieć?

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie istnieje dużo możliwości inwestowania środków pieniężnych w różnego rodzaju zagraniczne instrumenty finansowe. Prócz oczywistej dywersyfikacji geograficznej, inwestowanie w tego typu aktywa ma jeszcze inne zalety, jak choćby większy wybór różnego rodzaju instrumentów, czy też coraz niższe koszty transakcji, a czasem nawet i możliwość nabywania ich bezpłatnie. Tego typu inwestycje w obecnych czasach są dużo prostsze niż jeszcze dekadę temu, w związku z czym udział takich aktywów w portfelach inwestycyjnych Polaków powinien wzrastać.

Pamiętać należy, że nawet osoby mające doświadczenie w bezpośrednim inwestowaniu na rynku polskim, zasady podatkowe potrafią nierzadko przyprawić o zawrót głowy. W przypadku rynków zagranicznych może być podobnie, dlatego warto mieć świadomość z jakimi obowiązkami musimy się liczyć decydując się na alokację naszych pieniędzy w zagraniczne instrumenty finansowe.

REKLAMA

Autopromocja

Podatki transakcyjne

Tego rodzaju podatek jest obciążeniem występującym głównie dla transakcji zawieranych na giełdach na kontynencie europejskim. Pomysł opodatkowania transakcji finansowych pojawił się w 2011 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem poniekąd było ukaranie sektora finansowego, który w oczach wielu osób był wtedy głównym winowajcą dopiero co zakończonego kryzysu. Podatek ten również miał ewentualnie ograniczyć spekulacje oraz poprzez zwiększenie kosztu transakcji zniechęcić cześć inwestorów, zwłaszcza indywidualnych.

W przypadku tego rodzaju taksy zasady podatkowe są indywidualnie nakładane przez poszczególne kraje. W tym momencie bezpośrednie podatki transakcyjne jak FTT (ang. financial transaction tax) obowiązują m.in. we Francji, Hiszpani, Włoszech, ale mogą występować również opłaty skarbowe uwarunkowane szczególnymi zasadami poboru, jak to ma miejsce w UK i Irlandii. Podatki te mogą się różnić zasadami, ale jedną z cech wspólnych jest to, że dotyczą one zawartych transakcji kupna. Co istotne, podatki te wpływają na bezpośredni koszt transakcji, w związku z czym ważne, aby przy podejmowanej decyzji inwestycyjnej brać pod uwagę to, że rzeczywisty koszt transakcji będzie większy.

Podatki od dywidend

Dla instrumentów finansowych nabywanych na polskiej giełdzie sprawa jest stosunkowo prosta, ponieważ dywidendy z reguły wypłacane są w gotówce, a ta wpływa na rachunek już z uwzględnieniem poboru odpowiedniej stawki podatku. W przypadku zagranicznych instrumentów finansowych sytuacja się nieco komplikuje, ponieważ dywidendę możemy otrzymać zarówno w gotówce, jak i w formie akcji (tutaj często mamy wybór), ponadto w zależności od kraju obowiązują różne stawki podatkowe. Dodatkowo zagraniczne instytucje, np. domy maklerskie, co do zasady nie mają obowiązku poboru polskiego podatku od pożytków od polskich papierów. Sytuację może jeszcze komplikować forma przechowywania instrumentów w instytucji odpowiadającej za ich depozyt.

W przypadku dywidend wypłacanych nie z polskich źródeł (tj. co do zasady nie przez spółki notowane na polskim rynku), podatek nie zostaje pobrany u źródła, a więc wartość dywidendy powinniśmy samodzielnie przeliczyć według odpowiedniego kursu złotego i uwzględnić ten dochód w naszym zeznaniu rocznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności od formy deponowania, z najmniej skomplikowaną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy akcje zdeponowane są na rachunku zbiorczym. Wtedy zwykle, bez względu na naszą rezydencję podatkową, ‘u źródła’ pobierana jest stawka zgodna ze stawką kraju emitenta wypłacającego dywidendę. Oznacza to, że nawet jeśli zgodnie z naszą rezydencją mogłaby nas obowiązywać mniejsza stawka podatkowa, to i tak pobrane zostanie więcej, ponieważ to instytucja jako bezpośredni płatnik podatku odprowadzi go w naszym imieniu zgodnie ze stawką kraju źródła.

W niektórych przypadkach domy maklerskie umożliwiają zastosowanie preferencyjnej stawki podatkowej, np. dla dochodów uzyskiwanych od dywidend z amerykańskich spółek. W przypadku gdy dom maklerski ma umowę z  amerykańskim IRS, a klient wypełni formularz W8-BEN, wtedy – co do zasady - może być zastosowana preferencyjna stawka podatkowa i zamiast 30% nasza dywidenda zostanie pomniejszona jedynie o 15% taksy.

Należy również pamiętać o obowiązku podatkowym w Polsce, w szczególności, jeśli podatek pobrany u źródła za granicą od zagranicznej dywidendy był mniejszy niż ten należny w Polsce. Wówczas w zeznaniu rocznym przychód ten powinien zostać uwzględniony biorąc pod uwagę różnicę w obowiązującym nas podatku a tym rzeczywiście pobranym za granicą.

Rozliczenie roczne                         

Obowiązek rozliczenia się z dochodu pochodzącego z zagranicznych inwestycji giełdowych wynika z polskich przepisów podatkowych i podatek ten zaliczany jest do grupy podatków od tzw. dochodów z kapitałów pieniężnych. Nalicza się od przychodów uzyskanych m.in. ze sprzedaży akcji, praw poboru, praw do akcji czy też innych instrumentów finansowych. Istotne jest to, że tego podatku nie możemy łączyć z dochodami uzyskanymi z innych źródeł, tak więc strata uzyskana z tego źródła nie może być pokryta dochodem z innego. Co równie istotne, nie mamy możliwości rozliczenia dochodu uzyskanego z giełdy wspólnie z małżonkiem.

Co do samego rozliczenia, dużo zależy od tego, w jakim podmiocie dokonywaliśmy transakcji dotyczących zagranicznych instrumentów finansowych. Jeśli nasz rachunek inwestycyjny prowadzony jest w polskiej instytucji, to niemal na pewno powinniśmy otrzymać dokument informujący o dochodach uzyskanych w roku poprzednim (PIT-8C) i na jego podstawie dokonać rozliczenia. Dokument ten zestawia przychody i koszty w przeliczeniu na polskiego złotego, więc nie musimy się tutaj również martwić dokonywaniem żmudnych kalkulacji. Natomiast jeśli rachunek prowadzony jest przez zagranicznego brokera, może się zdarzyć, że nie dostaniemy żadnego dokumentu potwierdzającego uzyskane przychody oraz koszty, wobec czego po naszej stronie będzie przeanalizowanie ich wszystkich w poprzednim roku kalendarzowym i przeliczenie ich według odpowiedniego kursu, co może być trudnym procesem.

Odpowiedzialność za rozliczenia podatkowe spoczywa na inwestorze

Często gdy myślimy o podatkach, widzimy obraz skomplikowanego, nieprzystępnego systemu, który jest swoistym ograniczeniem czy to w prowadzeniu firmy czy w inwestycjach. Przy inwestowaniu w zagraniczne aktywa możemy mieć dodatkowe obawy co do znajomości konkretnych przepisów w danym kraju. W artykule opisane zostały podstawowe mechanizmy powiązane z podatkami w przypadku gdy jesteśmy zainteresowani inwestycjami w zagraniczne instrumenty finansowe, jednak nie wszystkie.
Warto pamiętać, że finalnie to my jako osoby inwestujące jesteśmy odpowiedzialni za poprawne rozliczenie z fiskusem, dlatego przy wybieraniu podmiotu, w którym chcemy dokonywać tego rodzaju transakcji, warto się upewnić, że wystawi nam odpowiedni dokument informujący nas o uzyskanych przychodach, jak ma to miejsce w przypadku WealthSeed.

Tomasz Krajewski, Kierownik Zespołu Operacji i Rozliczeń WealthSeed

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobroczynność, dzięki której zapłacisz niższy podatek. Sprawdź, jak to zrobić!

Angażujesz się w działania filantropijne? Wspierasz darowiznami fundacje i stowarzyszenia? Choć robisz to bezinteresownie, możesz na tym zyskać nie tylko w wymiarze społeczno-emocjonalnym. Darowiznę możesz odliczyć od dochodu przed opodatkowaniem podatku. Pamiętaj jednak, że to nie jest to samo co przekazanie 1,5% podatku.

Rozliczenie VAT przy uznanej reklamacji, gdy kupujący zatrzymuje część wadliwego towaru

Zgłosiliśmy reklamację w związku z wadliwym towarem. Kontrahent uznał reklamację, ale zamiast wystawić fakturę korygującą, wystawił notę uznaniową. Zwrócił nam zapłatę za część towaru, który został u nas i który sami zutylizujemy. Część towaru została wymieniona na towar wolny od wad. Czy korygujemy odliczony VAT? Czy dokonując utylizacji we własnym zakresie świadczymy usługę na rzecz sprzedawcy? Czy ta wymiana towaru powinna być rozliczona w VAT?

Odstąpienie od umowy: kiedy trzeba skorygować VAT z faktury zaliczkowej

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy towarów lub świadczenia usług wiąże się zasadniczo z powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Rezygnacja z transakcji, skutkująca zwrotem zaliczki i wystawieniem faktury korygującej, umożliwia sprzedawcy obniżenie kwoty podatku należnego. Nabywca jest z kolei obowiązany do odpowiedniej korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy kontrahenci odstępują wprawdzie od zawartej umowy, lecz zaliczka zostaje zwrócona znacznie później lub jej zwrot w ogóle nie następuje. Transakcja nie dochodzi ostatecznie do skutku. Nie ma jednak również zwrotu zaliczki, a to jej wpłata generowała powstanie obowiązku podatkowego.

Ulga na ekspansję

Ulga na ekspansję to jedno z rozwiązań podatkowych, które miało na celu wsparcie przedsiębiorców w pozyskiwaniu nowych rynków poprzez możliwość zaliczenia do kosztów wydatków na reklamę nowych produktów oraz udział w targach. Przepisy w tym zakresie budzą jednak liczne wątpliwości interpretacyjne, zwłaszcza w odniesieniu do podmiotów, które nie wytwarzają fizycznie produktów, lecz jedynie sprzedają je pod własną marką.

REKLAMA

Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

REKLAMA

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

REKLAMA