REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedura wywozu towaru z UE może być skomplikowana podatkowo

Izabella Tymińska
Zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importem i eksportem towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych.
Procedura wywozu towaru z UE może być skomplikowana podatkowo
Procedura wywozu towaru z UE może być skomplikowana podatkowo
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Procedura wywozu towaru z Unii Europejskiej może różnić się w zależności od kraju, oraz od rodzaju towaru. Przedsiębiorca musi także zwrócić baczną uwagę na przeniesienie prawa własności oraz na transport, bowiem to te elementy wpływają na opodatkowania towaru w sprzedaży poza UE.

Można przedstawić kilka kroków, które są stosowane w procedurze wywozu. Pierwszym jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, bowiem w zależności od rodzaju towaru i celu wywozu mogą być wymagane różne. Do podstawowych dokumentów zaliczamy: fakturę handlową, specyfikację, świadectwo pochodzenia (jeśli jest wymagane przez kraj importu), zgłoszenie celne, certyfikaty jakości, a także ewentualne licencje czy pozwolenia.

Autopromocja

Najważniejszy dokument w procedurze wywozu

Najważniejszym dokumentem w procedurze wywozu jest faktura handlowa, bowiem to ten dokument przenosi prawo własności, jeżeli kontrakt nie stanowi inaczej. Faktura handlowa jest dokumentem wystawianym przez sprzedawcę (eksportera) na rzecz nabywcy (importera) w celu potwierdzenia zawarcia umowy sprzedaży towarów. Faktura handlowa jest ważnym dokumentem zarówno dla sprzedawcy, jak i dla nabywcy, ponieważ zawiera szczegółowe informacje dotyczące transakcji handlowej. Powinna zawierać istotne elementy określone przepisami prawa w Rozporządzeniu MF, dotyczącym zgłoszeń celnych. Do elementów tych zaliczamy: 

 1. Dane sprzedawcy i nabywcy: faktura powinna zawierać pełne dane zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy, takie jak nazwa firmy, adres, numer identyfikacji podatkowej (NIP), numer rejestracyjny, jeśli jest wymagany, itp.
 2. Numer faktury: każda faktura powinna mieć unikalny numer identyfikacyjny, który ułatwia identyfikację i archiwizację dokumentów.
 3. Datę wystawienia faktury: data, w której faktura została wystawiona.
 4. Opis towarów/usług: faktura powinna zawierać szczegółowy opis sprzedawanych towarów lub świadczonych usług. Należy podać nazwę towaru/usługi, ilość, jednostkę miary, cenę jednostkową, wartość netto, a także ewentualne rabaty lub dodatkowe koszty.
 5. Wartość netto i brutto: faktura powinna zawierać wartość netto (cena jednostkowa pomnożona przez ilość) oraz wartość brutto (wartość netto z dodanym podatkiem VAT, jeśli jest stosowany).
 6. Stawkę podatku VAT: jeśli sprzedawane towary lub świadczone usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, faktura powinna wskazywać odpowiednią stawkę podatku VAT, na przykład 23% lub 0%.
 7. Sumę faktury: faktura powinna zawierać sumę wartości brutto wszystkich pozycji na fakturze.
 8. Warunki płatności: faktura powinna określać warunki płatności, takie jak termin płatności, akceptowane metody płatności, dane bankowe, itp.
 9. Incoterms 2020 wraz z miejscem.
 10. Kraj pochodzenia towaru.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na miejsce przeniesienia prawa własności, aby prawidłowo opodatkować sprzedawany towar. Podatek należy płacić zgodnie z miejscem dostawy towarów.

Zgłoszenie celne do procedury wywozu

Po przygotowaniu dokumentów i ustaleniu formalności celnych, drugim krokiem w procedurze wywozu jest złożenie deklaracji wywozowej w odpowiednim urzędzie celnym. Deklaracja ta zawiera informacje dotyczące towaru, jego wartości, celu wywozu, miejsca przeznaczenia oraz wszelkie inne wymagane dane.

W trakcie odprawy celnej może nastąpić kontrola celna. Przy wywozie towarów z UE mogą być przeprowadzane kontrole w celu sprawdzenia zgodności dokumentów i towarów. Kontrole mogą być prowadzone przez służby celne lub inne odpowiednie instytucje, np. weterynarza, sanepid, inspekcję fitosanitarną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zakończeniu formalności celnych i kontroli, towar można wywieźć z UE do docelowego kraju lub regionu. Ważne jest, aby zachować odpowiednie dokumenty i potwierdzenia wywozu dla celów księgowych i ewentualnych kontroli w przyszłości.

Podsumowanie

Najistotniejsze elementy na jakie trzeba zwrócić uwagę to przeniesienie prawa własności oraz kto w sposób fizyczny zarządza procesem transportowym. Te kwestie mają bowiem elementarny wpływ na sposób opodatkowania towaru w sprzedaży poza UE. Aby zastosować preferencyjną stawkę VAT, definicje prawne nakazują sprzedaż towaru z dostawą.

dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego, handlu zagranicznego

Polecamy: „Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur z bazą narzędzi online”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA