REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Procedura wywozu towaru z UE może być skomplikowana podatkowo

Izabella Tymińska
Zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importem i eksportem towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych.
Procedura wywozu towaru z UE może być skomplikowana podatkowo
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Procedura wywozu towaru z Unii Europejskiej może różnić się w zależności od kraju, oraz od rodzaju towaru. Przedsiębiorca musi także zwrócić baczną uwagę na przeniesienie prawa własności oraz na transport, bowiem to te elementy wpływają na opodatkowania towaru w sprzedaży poza UE.

Można przedstawić kilka kroków, które są stosowane w procedurze wywozu. Pierwszym jest przygotowanie odpowiednich dokumentów, bowiem w zależności od rodzaju towaru i celu wywozu mogą być wymagane różne. Do podstawowych dokumentów zaliczamy: fakturę handlową, specyfikację, świadectwo pochodzenia (jeśli jest wymagane przez kraj importu), zgłoszenie celne, certyfikaty jakości, a także ewentualne licencje czy pozwolenia.

REKLAMA

Autopromocja

Najważniejszy dokument w procedurze wywozu

Najważniejszym dokumentem w procedurze wywozu jest faktura handlowa, bowiem to ten dokument przenosi prawo własności, jeżeli kontrakt nie stanowi inaczej. Faktura handlowa jest dokumentem wystawianym przez sprzedawcę (eksportera) na rzecz nabywcy (importera) w celu potwierdzenia zawarcia umowy sprzedaży towarów. Faktura handlowa jest ważnym dokumentem zarówno dla sprzedawcy, jak i dla nabywcy, ponieważ zawiera szczegółowe informacje dotyczące transakcji handlowej. Powinna zawierać istotne elementy określone przepisami prawa w Rozporządzeniu MF, dotyczącym zgłoszeń celnych. Do elementów tych zaliczamy: 

 1. Dane sprzedawcy i nabywcy: faktura powinna zawierać pełne dane zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy, takie jak nazwa firmy, adres, numer identyfikacji podatkowej (NIP), numer rejestracyjny, jeśli jest wymagany, itp.
 2. Numer faktury: każda faktura powinna mieć unikalny numer identyfikacyjny, który ułatwia identyfikację i archiwizację dokumentów.
 3. Datę wystawienia faktury: data, w której faktura została wystawiona.
 4. Opis towarów/usług: faktura powinna zawierać szczegółowy opis sprzedawanych towarów lub świadczonych usług. Należy podać nazwę towaru/usługi, ilość, jednostkę miary, cenę jednostkową, wartość netto, a także ewentualne rabaty lub dodatkowe koszty.
 5. Wartość netto i brutto: faktura powinna zawierać wartość netto (cena jednostkowa pomnożona przez ilość) oraz wartość brutto (wartość netto z dodanym podatkiem VAT, jeśli jest stosowany).
 6. Stawkę podatku VAT: jeśli sprzedawane towary lub świadczone usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, faktura powinna wskazywać odpowiednią stawkę podatku VAT, na przykład 23% lub 0%.
 7. Sumę faktury: faktura powinna zawierać sumę wartości brutto wszystkich pozycji na fakturze.
 8. Warunki płatności: faktura powinna określać warunki płatności, takie jak termin płatności, akceptowane metody płatności, dane bankowe, itp.
 9. Incoterms 2020 wraz z miejscem.
 10. Kraj pochodzenia towaru.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na miejsce przeniesienia prawa własności, aby prawidłowo opodatkować sprzedawany towar. Podatek należy płacić zgodnie z miejscem dostawy towarów.

Zgłoszenie celne do procedury wywozu

Po przygotowaniu dokumentów i ustaleniu formalności celnych, drugim krokiem w procedurze wywozu jest złożenie deklaracji wywozowej w odpowiednim urzędzie celnym. Deklaracja ta zawiera informacje dotyczące towaru, jego wartości, celu wywozu, miejsca przeznaczenia oraz wszelkie inne wymagane dane.

W trakcie odprawy celnej może nastąpić kontrola celna. Przy wywozie towarów z UE mogą być przeprowadzane kontrole w celu sprawdzenia zgodności dokumentów i towarów. Kontrole mogą być prowadzone przez służby celne lub inne odpowiednie instytucje, np. weterynarza, sanepid, inspekcję fitosanitarną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zakończeniu formalności celnych i kontroli, towar można wywieźć z UE do docelowego kraju lub regionu. Ważne jest, aby zachować odpowiednie dokumenty i potwierdzenia wywozu dla celów księgowych i ewentualnych kontroli w przyszłości.

Podsumowanie

Najistotniejsze elementy na jakie trzeba zwrócić uwagę to przeniesienie prawa własności oraz kto w sposób fizyczny zarządza procesem transportowym. Te kwestie mają bowiem elementarny wpływ na sposób opodatkowania towaru w sprzedaży poza UE. Aby zastosować preferencyjną stawkę VAT, definicje prawne nakazują sprzedaż towaru z dostawą.

dr Izabella Tymińska, ekspert ds. ceł, prawa celnego, handlu zagranicznego

Polecamy: „Instrukcje księgowego. 101 praktycznych procedur z bazą narzędzi online”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA