REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wprowadzanie towarów na obszar ceny Unii Europejskiej - przywozowa deklaracja skrócona (PDS)

Wprowadzanie towarów na obszar ceny Unii Europejskiej - przywozowa deklaracja skrócona (PDS) /Fot. Fotolia
Wprowadzanie towarów na obszar ceny Unii Europejskiej - przywozowa deklaracja skrócona (PDS) /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wprowadzanie towarów na obszar celny Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością wyprzedzającego elektronicznego przekazywania przez przedsiębiorców przywozowych deklaracji skróconych (PDS), które służą organom celnym do przeprowadzania stosownej analizy ryzyka w zakresie ochrony i bezpieczeństwa. Jak informuje Ministerstwo Finansów zmiany związane z nowymi unijnymi regułami składania i obsługi PDS nie będą jednak stosowane od 1 maja 2016 r., natomiast będzie obowiązywał okres przejściowy do roku 2020.

Przepisy Unijnego Kodeksu Celnego (UKC) pozostawiają konieczność dostarczania takich danych organom celnym, wprowadzając jednocześnie zmiany w tym obszarze. Zmiany te dotyczą głównie transportu morskiego oraz lotniczego i wiążą się z koniecznością:

Autopromocja

a) zaimplementowania nowych rozwiązań polegających na dostarczaniu PDS przez przewoźnika albo częściowo przez przewoźnika, a częściowo przez inny podmiot;

b) dostarczenia PDS przed załadowaniem towarów na samolot, poprzez przekazanie kompletnych danych albo minimalnego zakresu danych, uzupełnionego o wymagane dane PDS w wyznaczonym terminie.

Wydawanie decyzji celnych na podstawie Unijnego Kodeksu Celnego

Na gruncie UKC obowiązek składania PDS odnosi się także do przesyłek pocztowych (z wyjątkiem przesyłek z korespondencją), jak również przesyłek, które nie przekraczają wartości 22 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasadnicze zmiany związane z nowymi regułami składania i obsługi PDS nie będą jednak stosowane od dnia 1 maja 2016r. Nowe przepisy unijne, które odnoszą się do tej problematyki wymagają odpowiedniego dostosowania systemu ICS, wykorzystywanego przez wszystkie kraje Unii Europejskiej do elektronicznej obsługi przywozowych deklaracji skróconych. Obszar wymaganych zmian wchodzi w zakres „okresu przejściowego”, który w odniesieniu do problematyki PDS będzie trwał prawdopodobnie do roku 2020.

Wspomniany „okres przejściowy” dotyczy w szczególności tych przepisów, które związane są z dostarczaniem PDS w formie komunikatów cząstkowych (tj. więcej niż jednego zestawu danych), z nowymi wymogami w odniesieniu do przesyłek pocztowych i przesyłek do 22 euro, jak również z nowym zakresem danych wymaganych w PDS. Funkcjonowanie założeń „okresu przejściowego” oznacza więc w praktyce stosowanie reguł obowiązujących w odniesieniu do tego zagadnienia na gruncie dotychczasowych regulacji unijnych, tj. Wspólnotowego Kodeksu Celnego (WKC), jak również Rozporządzenia Wykonawczego do WKC.

Okresem przejściowym nie są natomiast objęte te przepisy UKC i rozporządzenia wykonawczego, czy delegowanego odnoszące się do wprowadzenia towarów na obszar UE, które nie wymagają modyfikacji i dostosowania systemu ICS, a więc nie zachodzą przesłanki uniemożliwiające ich stosowanie od dnia 1 maja 2016 r.

Polecamy: Podatki 2016 - komplet żółtych książek

Przykładem zmian w tym zakresie są postanowienia art. 107 rozporządzenia delegowanego, który wprowadza modyfikacje dotyczące terminu złożenia PDS w przypadku transportu kolejowego. Pozwala on na złożenie PDS najpóźniej na godzinę przed przybyciem towarów na miejsce, dla którego dany urząd celny jest właściwy, jeżeli podróż pociągiem z ostatniego dworca kolejowego znajdującego się w państwie trzecim do urzędu celnego pierwszego wprowadzenia trwa krócej niż dwie godziny. Dla pozostałych przypadków, terminy złożenia PDS w transporcie kolejowym nie ulegają zmianie (tj. co najmniej 2 godz. przed przybyciem do urzędu celnego wprowadzenia).

Podstawa prawna:

Art. 127 - 132 UKC

Autopromocja

Art. 104 - 113 rozporządzenia delegowanego

Art. 1 Rozdziału I oraz Rozdział 8 pkt 3 - 6 rozporządzenia wykonawczego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA