Przedstawicielstwo celne – zmiany od maja 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Tak jak w dotychczasowych przepisach przedstawicielstwo może być bezpośrednie lub pośrednie.
REKLAMA
Przedstawiciel celny nie musi mieć siedziby na obszarze celnym Unii jedynie w przypadku, gdy występuje na rzecz osoby, która nie musi mieć takiej siedziby.
Państwa członkowskie mogą określić warunki świadczenia usług przez przedstawiciela celnego w państwie jego siedziby. W Polsce są to warunki wpisu na listę agentów celnych, które nie ulegają zmianie, określone w Prawie celnym i rozporządzeniu Ministra Finansów.
Przedstawiciel celny spełniający kryteria dla AEOC może świadczyć usługi w państwie członkowskim innym niż to, w którym ma siedzibę.
Podczas kontaktu z organami celnymi przedstawiciel celny zgłasza fakt wykonywania czynności na rzecz osoby reprezentowanej i określa, czy jest to przedstawicielstwo pośrednie czy bezpośrednie.
Organy celne mogą zażądać od osoby deklarującej, że działa w charakterze przedstawiciela celnego dostarczenia dowodu potwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa przez osobę reprezentowaną.
Organy celne nie żądają od osoby działającej jako przedstawiciel celny regularnie wykonującej czynności i załatwiającej formalności, aby każdorazowo przedstawiała dowód potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli jest ona w stanie przedstawić taki dowód na wniosek organów celnych.
Podstawa prawna:
Art. 5, 18, 19 UKC
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat