REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż soczewek kontaktowych przez internet a prawo UE

REKLAMA

Czy przepisy prawne, pozwalające na sprzedaż soczewek kontaktowych jedynie w specjalistycznych punktach sprzedaży wyrobów medycznych, są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej? Na to pytanie węgierskiego sądu odpowiedział Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie C-108/09.

Autopromocja

Stan faktyczny, w którym powstało powyższe pytanie węgierskiego sądu przedstawiał się następująco: decyzją z dnia 29 sierpnia 2008 r. węgierskie organy ds. zdrowia zakazały działalności pewnej spółce sprzedającej soczewki kontaktowe za pośrednictwem strony internetowej, powołując się na przepisy, które zezwalają na sprzedaż soczewek kontaktowych tylko w specjalistycznych punktach sprzedaży wyrobów medycznych lub w drodze sprzedaży użytkownikowi końcowemu w jego miejscu zamieszkania, tym samym zakazując sprzedaży soczewek kontaktowych przez internet.

Spółka wniosła odwołanie od tej decyzji, w związku z czym wydana została następna decyzja utrzymująca ww. zakaz. Tę zaś decyzję spółka zaskarżyła do sądu, podnosząc, że sprzedaż szkieł kontaktowych przez internet nie może być ograniczana ze względu na uregulowania węgierskiej ustawy o usługach społeczeństwa informacyjnego i o handlu elektronicznym, która gwarantuje swobodne wykonywanie działalności polegającej na świadczeniu usług społeczeństwa informacyjnego. W związku z tą sprawą, sąd węgierski skierował wskazane na wstępie naszej publikacji pytanie do ETS.

ETS stwierdził, że ustanowiony w prawie węgierskim zakaz sprzedaży soczewek kontaktowych przez internet pozbawia przedsiębiorców z innych państw członkowskich skutecznego sposobu ich sprzedaży i znacznie utrudnia im dostęp do węgierskich konsumentów. W konsekwencji uregulowanie to stanowi przeszkodę w swobodnym przepływie towarów w Unii Europejskiej.

ETS wyjaśnił ponadto, że państwo członkowskie może wymagać, aby soczewki kontaktowe były wydawane w specjalistycznych punktach przez wykwalifikowanych pracowników. Takie rozwiązanie pozwala bowiem na dostarczenie klientom informacji dotyczących prawidłowego ich używania i konserwacji oraz zagrożeń związanych z ich noszeniem. W ten sposób, zastrzegając wydawanie soczewek kontaktowych na rzecz sklepów optycznych, uregulowanie węgierskie jest w stanie zagwarantować realizację celu zmierzającego do ochrony zdrowia konsumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej jednak strony ETS wypomniał, że takie usługi mogą być świadczone także przez lekarza okulistę poza sklepem optycznym. Ponadto, konsultacja z klientem jest zasadniczo wymagana jedynie podczas pierwszej dostawy szkieł kontaktowych. W późniejszym czasie wystarczy, aby klient wskazał sprzedawcy rodzaj soczewek z jakich korzysta i poinformował o ewentualnych zmianach wady wzroku stwierdzonych przez lekarza. Dodatkowo informacje i porady konieczne w przypadku długotrwałego używania soczewek kontaktowych mogą zostać dostarczone klientowi także za pomocą internetu lub przez wykwalifikowanego optyka wyznaczonego w celu udzielania takich porad na odległość.

Mając powyższe argumenty na uwadze, ETS orzekł, że cel zmierzający do zapewnienia ochrony zdrowia użytkowników soczewek kontaktowych może zostać osiągnięty za pomocą mniej restrykcyjnych środków, niż ustanowienie zakazu sprzedaży przez internet. Z tego punktu widzenia zakaz nie jest proporcjonalny do wartości, którą ma chronić i należy go uznać za sprzeczny z przepisami dotyczącymi swobodnego przepływu towarów.

Podsumowując, państwa członkowskie Unii Europejskiej nie mogą zakazać sprzedaży soczewek kontaktowych przez internet. Należy przy tym wskazać, że polskie przepisy prawne, które nie przewidują zakazu sprzedaży soczewek przez internet, są w tym zakresie zgodne z omawianym wyrokiem ETS, a wprowadzenie takiego zakazu spowodowałoby niezgodność polskiej regulacji prawnej z orzecznictwem ETS. Wartość jaką jest zdrowie powinna być chroniona za pomocą mniej restrykcyjnych środków. W konsekwencji omawianego wyroku ETS, konsumenci na Węgrzech z pewnością zyskają szerszy, łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do powyższych artykułów, co znajdzie również odbicie we wzmocnieniu konkurencji na rynku. Natomiast konsumenci z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, w których nie ma takiego zakazu, a którzy korzystają z internetu przy zakupie soczewek kontaktowych mogą być spokojni, że taka sprzedaż jest zgodna z prawem unijnym i nie powinna również w przyszłości zostać zakazana.

Patrycja Dzięgielewska, Aneta Wrona-Kłoczko

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA