REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola Skarbowa w firmie - jak się do niej przygotować i co grozi firmie? 10 praw przedsiębiorcy.

REKLAMA

Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że prowadzona przez niego działalność gospodarcza może stać się obiektem zainteresowania ze strony organów kontroli skarbowej. Fiskus ma zawsze prawo skontrolować, czy prawidłowo płacimy podatki. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że ustawa z dnia 28 września 1991roku (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 8, poz. 65 z późn. zm.) o kontroli skarbowej nakłada na podatnika nie tylko obowiązki, ale przyznaje mu także określone prawa. Warto więc znać swoje prawa, żeby odpowiednio się do niej przygotować.

Kontrola skarbowa co do zasady prowadzona jest zgodnie z planami kontroli tworzonymi przed dyrektorów urzędów kontroli skarbowych i Głównego Inspektora Kontroli Skarbowej. Znalezienie się przedsiębiorcy na liście planowanych kontroli skarbowych nie oznacza jeszcze w żadnym razie, że podejmowane przez niego czynności wzbudziły podejrzenia organów skarbowych; wybieranie podatników objętych planem kontroli na dany rok ma bowiem charakter losowy, niemniej uwzględniający zadania i zagadnienia będące aktualnie w kręgu szczególnego zainteresowania kontroli skarbowej, które corocznie są publikowane przez Ministerstwo Finansów.

Autopromocja

Niemniej, warto też zaznaczyć, że organy kontrolne mogą - w przypadku uzyskania odpowiednich informacji lub materiałów - wszcząć kontrole skarbowe także u podatników spoza listy podmiotów przewidzianych do kontroli w danym roku. W szczególnych przypadkach (uzasadnionych faktycznymi okolicznościami wskazującymi na konieczność natychmiastowego podjęcia działań) kontrola taka może być wszczęta nawet bez wcześniejszego powiadomienia przedsiębiorcy.

Zakres kontroli skarbowej jest bardzo szeroki, niemniej u przedsiębiorców w zdecydowanej większości przypadków kontrola będzie polegała na sprawdzeniu rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości w sposobie obliczania oraz  wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu państwa (a także innych należności pieniężnych budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych).


Prawa podatnika przy kontroli:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) Kontrolujący musi się zapowiedzieć (poza sytuacją, gdy ze względu na obiektywne okoliczności kontrola podejmowana jest na tzw. Legitymację) - organ podatkowy ma obowiązek zawiadomić się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej; kontrola może być wszczęta nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia przedsiębiorcy odpowiedniego zawiadomienia

2) Kontrolujący musi zawsze okazać legitymację służbową.

3) Kontroli nie powinna podlegać sprawa, która była już kontrolowana oraz która została już rozstrzygnięta decyzją ostateczną.

4) Kontrolujący nie mogą  wykraczać poza przedmiot kontroli. Kontrolujący nie mają prawa kontrolować innego podatku lub okresu rozliczeniowego.

 

5) Kontrola nie może trwać w nieskończoność, kontrolujący mają obowiązek jej zakończenia bez zbędnej zwłoki, przy tym ustawa o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że w jednym roku kalendarzowym czas trwania kontroli nie może przekraczać 12 dni roboczych w przypadku mikroprzedsiębiorców oraz 18 dni roboczych w przypadku małych przedsiębiorców.

6) Dokumenty zebrane po zakończeniu czasu kontroli nie stanowią dowodu; jeżeli pracownicy urzędu prowadzą u kontrolę, pomimo iż upłynął czas wskazany w upoważnieniu, zebrany materiał dowodowy nie będzie stanowił dowodu w postępowaniu podatkowym.

7) Przedsiębiorca ma prawo brać udział w przeprowadzanych dowodach; kontrolujący  musza zawiadomić przedsiębiorcę o miejscu i terminie przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków, opinii biegłych przynajmniej na 3 dni przed terminem ich przeprowadzenia, a dowodu z oględzin nie później niż bezpośrednio przed podjęciem tej czynności.

8) Przedsiębiorca ma prawo wyznaczyć osobę, która będzie go reprezentować w przypadku kontroli (może skorzystać z tego prawa w dowolnym czasie)

9) Przedsiębiorca ma prawo złożyć zastrzeżenia oraz wyjaśnienia jeżeli uważa , że pracownicy urzędu pominęli istotne okoliczności i dowody je potwierdzające. Trzeba to zrobić w formie pisemnej w terminie 14 dni od otrzymania protokołu z kontroli.

10)  Jeżeli przedsiębiorca na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem przepisów prawa poniósł straty, przysługuje mu odszkodowanie. Swoje roszczenie musi być dochodzone przed sądem powszechnym w trybie przepisów prawa cywilnego.

Marzena Zalewska

Specjalista ds. Księgowych

www.vattax.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

Ulgi ZUS dla przedsiębiorców z ul. Marywilskiej. 2.000 zł z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Minimalne wynagrodzenie w 2025 roku ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia? Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? Dlaczego warto ją uzyskać?

Wielu podatników składa wnioski o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Jak to zrobić prawidłowo? Do czego taka interpretacja może się przydać podatnikowi? Kiedy Dyrektor KIS nie musi ani nawet nie może wydać interpretacji indywidualnej?

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Senat nie zgłosił poprawek do ustawy przesuwającej uruchomienie KSeF, przepisy trafią już teraz do podpisu prezydenta

KSeF od 1 lutego 2026 r.? Jest już ustawa przesuwająca wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Obowiązujące wcześniej przepisy zakładały, że obowiązkowy KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

REKLAMA