REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć i prowadzić firmę?

REKLAMA

Założenie jednoosobowej firmy wydaje się obecnie dość proste. Przede wszystkim konieczny jest dobry pomysł, biznesplan, rozpoznanie rynku. Zanim jednak rozpocznie się prowadzenie działalność trzeba podjąć kilka decyzji o charakterze księgowym i wypełnić niezbędne dokumenty.


Pozornie łatwe początki


Decyzja o założeniu działalności gospodarczej powinna być przemyślana i przeanalizowana.

Autopromocja

Powinniśmy się zastanowić, czy chcemy świadczyć usługi, handlować towarami lub wytwarzać coś zupełnie nowego. Świetnie, jeśli mamy dobry pomysł. Lecz na pomyśle się nie kończy. Kreatywność to rzecz istotna, jednak dalej musimy twardo stąpać po ziemi i podjąć wiele decyzji między innymi zastanowić się co jest nam potrzebne do rozpoczęcia działalności. Nie są to tylko rzeczy materialne - komputer, samochód, czy zestaw narzędzi. Istnieje wiele wymogów prawnych, które należy spełnić np. posiadać licencje i wszelkiego typu zezwolenia.

Bezpłatne warsztaty dla młodych przedsiębiorców

Jak ustanowić pełnomocnika firmy przez internet


Księgowość rzecz więcej niż istotna


Warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniej firmy księgowej, która pomoże nam w kwestiach podatkowych. Jeszcze przed rejestracją działalności dobry księgowy doradzi, co najkorzystniejsze jest dla naszej firmy, a potem pozwoli skupić się tylko na zarządzaniu naszym miniprzedsiębiorstwem i osiąganiu maksymalnych zysków. - Jeżeli osoba pierwszy raz zakłada działalność gospodarczą często zupełnie nie orientuje się jak dużo decyzji musi podjąć. Księgowy może doradzić, jaka forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza. Przy prowadzeniu działalności gospodarczej jest bowiem do wyboru kilka opcji: podatek progresywny, podatek liniowy, ryczałt lub karta podatkowa - mówi pani Anina Flaga-Ber z Prezes Fundacji Twoja Inicjatywa - Od tego, w jaki sposób opodatkujemy nasz przychód, zależeć będzie forma ewidencji księgowej, jaką będziemy prowadzić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


CEIDG-1 - rzecz ważna


Kolejnym etapem, który należy pokonać chcąc otworzyć firmę jest wypełnienie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Znajdziemy go w internecie pod adresem: www.ceidg.gov.pl. Gotowy, wydrukowany wniosek zanosimy do Urzędu Miasta/Gminy, gdzie go podpisujemy. Można też go wysłać z załączonym podpisem elektronicznym. Trzeba pamiętać jedna, że ważność takiego wniosku to tylko 7 dni. W tym czasie musi on dotrzeć do Urzędu. Przy uzyskaniu wpisu nadawany jest numer NIP i REGON. Określamy też datę, od kiedy nasza firma wystartuje. Jeżeli zmieniłyby się jakiekolwiek dane, możemy złożyć wniosek aktualizacyjny, który wypełniamy podobnie, jak wniosek o wpis. Automatycznie przekazana zostanie informacja do Urzędu Skarbowego i ZUS, że nasza firma powstała. Rodzi to oczywisty obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym i ubezpieczenia się w ZUS.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Pomimo tego, że informacja o rozpoczętej działalności dociera z urzędu do ZUS to na  przedsiębiorcy ciąży obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń i złożenia odpowiedniego dokumentu.

 


Z VATem lub bez


Jednym z podatków, które mogą wystąpić przy prowadzeniu działalności gospodarczej, jest podatek VAT. Zazwyczaj jednak nie trzeba się na niego decydować od razu. Warto natomiast sprawdzić, czy zakres naszej działalności nie rodzi obowiązku takiej rejestracji od momentu pierwszej sprzedaży. Jednak nawet jeśli nie musimy zostać płatnikiem VAT, możemy się na to zdecydować dobrowolnie. W takim przypadku udajemy się do Urzędu Skarbowego właściwego dla siedziby naszej działalności w celu złożenia druku VAT-R. Wiąże się to z jednorazową opłatą w wysokości 170 zł.

By uniknąć niepotrzebnych kontroli skarbowych warto też założyć rachunek firmowy, który pozwoli oddzielić finanse osobiste od działalności. Większość banków daje możliwość prowadzenia go praktycznie za darmo.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Warto się szkolić


Jak już widać z powyższych wskazówek otworzenie i prowadzenie nawet jednoosobowej firmy nie jest proste. Jednak w obecnej sytuacji na rynku pracy w Polsce, coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. -Sam pomysł na produkt lub usługę, którą się oferuje to jednak nie wszystko. Warto poszerzyć swoją wiedzę na tematy księgowe, finansowe, czy te związane z promocją lub Public Relations - podkreśla Anna Flaga-Ber, Prezes Fundacji Twoja Inicjatywa - Dlatego też postanowiliśmy wspomóc młodych przedsiębiorców organizując dla nich bezpłatne warsztaty.

Szklenie odbędzie się 12 grudnia, w godzinach 10.00-17.00, w centrum konferencyjnym Blue Tower przy ul. Chmielnej 85/87 w Warszawie.

Warsztaty będą podzielone na trzy cykle tematyczne poświęcone  różnym aspektom prowadzenia własnej firmy. Zaproszeni goście, praktycy z zakresu finansów, księgowości, sprzedaży, PR i marketingu podzielą się własnymi doświadczeniami i zdradzą tajniki skutecznego działania w biznesie. Eksperci między innymi doradzą jak podejmować słuszne i właściwe decyzje księgowo-finansowe, zdradzą zasadę networkingu, przedstawią skuteczne działania marketingowe czy opowiedzą o znaczeniu lokalnego PR.


Zapisy na wykłady są obowiązkowe. Formularz zgłoszenia znajduje się:
http://www.twoja-inicjatywa.pl/index.php?zm=6

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA