| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Wznowienie działalności gospodarczej – poradnik krok po kroku

Wznowienie działalności gospodarczej – poradnik krok po kroku

Aby wznowić działalność gospodarczą należy złożyć w Urzędzie Miasta formularz formularzu CEIDG-1. Właściciel firmy nie musi o tym informować dodatkowo Urzędu Skarbowego ani ZUS-u, ponieważ urząd miasta lub gminy po otrzymaniu wniosku CEIDG-1 zawierającego informację o wznowieniu działalności gospodarczej przekazuje wszystkie wiadomości do odpowiednich instytucji. Zgłoszenie informacji o wznowieniu wykonywania działalności nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Kiedy złożyć wniosek o wznowienie działalności gospodarczej

Dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej może być jednocześnie dniem złożenia wniosku. Działalność można też wznowić już po złożeniu wniosku, w dniu wskazanym w w formularzu. Warto pamiętać, że prawo zabrania wznowienia działalności przed złożeniem wniosku.

Co zatem z datą przewidywanego wznowienia działalności wskazaną na formularzu CEIDG-1 w chwili zawieszania firmy? Informacja o przewidywanym terminie wznowienia działalności miała charakter jedynie informacyjny. Data faktycznego wznowienia działalności może być więc zupełnie inna.

Gdy przedsiębiorca przed upływem 24 miesięcy nie zgłosi informacji o wznowieniu, to organ ewidencyjny przysyła wezwanie i wyznacza dodatkowy 30-dniowy termin na zgłoszenie. Jeżeli przedsiębiorca nie wykona tego we wskazanym terminie, to zostanie wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej.

Prowadzenie działalności gospodarczej a małżeństwo

Wznowienie działalności gospodarczej, a ZUS

Przedsiębiorca nie musi informować ZUSu o fakcie wznowienia działalności gospodarczej. W przypadku wznowienia firmy w trakcie miesiąca składki społeczne należy opłacać proporcjonalnie – jedynie za okres, w którym firma działała. Natomiast składki na ubezpieczenia zdrowotne nie płaci się jedynie za te miesiące, w których firma była zawieszona. Jeśli więc działalność została wznowiona w trakcie miesiąca, to składkę należy opłacić w pełnej wysokości - dlatego najlepiej jest wznowić działalność od 1 dnia miesiąca.

Za miesiąc, w którym została wznowiona działalność oraz jeśli nie był to pierwszy dzień miesiąca, to również za kolejny miesiąc należy złożyć deklarację ZUS DRA.

Należy pamiętać, że jeśli w trakcie zawieszenia działalności przedsiębiorca utracił prawo do preferencyjnych składek, to powinien dokonać odpowiedniego zgłoszenia po wznowieniu funkcjonowania firmy w ZUSie.

Jak rozliczyć pożyczkę od rodziny na prowadzenie firmy?

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Wznowienie działalności gospodarczej, a Urząd Skarbowy

1. Podatek dochodowy

Jeśli w okresie zawieszenia działalności powstał przychód, to zaliczkę na podatek dochodowy należy odprowadzić po wznowieniu działalności.

2. Podatek VAT

Jeśli w czasie, gdy firma była zawieszona podatnik nie składał deklaracji VAT w której wykazywał podatek naliczony związany z ponoszonymi w okresie zawieszenia kosztami stałymi mającymi związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych w czasie, to wówczas powinien złożyć odpowiednie deklaracje VAT po wznowieniu działalności. Będą to jednak zazwyczaj deklaracje złożone po terminie, ponieważ podatek VAT z faktury kosztowej można rozliczyć w deklaracji za okres, w którym otrzymano fakturę lub w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Wówczas do deklaracji złożonej po terminie zalecane jest dołączenie pisma o popełnieniu czynu zabronionego (tak zwany „czynny żal”).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK